Yurt Dışı Tatili İçin Ucuz ve Vizesiz Ülkeler
  1. Ana Sayfa
  2. Seyahat

Yurt Dışı Tatili İçin Ucuz ve Vizesiz Ülkeler

1

Tatil İçin Ucuz Ve Vizesiz Ülkeler

Ülkemizde son yıllarda yaşanılan ekonomik sıkıntılar nedeniyle vizesiz ülkeler tercih edilmektedir. Bu nedenl yurt dışı tatili birçok kişi için bir hayal oldu. Maalesef artan döviz kurları nedeniyle euro ve dolar gibi para birimlerini kullanan ülkelere seyahat etmek epey zorlaştı. Bugünkü yazımızda ise dünyada hala ucuza gezilebilecek birkaç ülkeyi sizlerle paylaşacağız.

1. Makedonya

Makedonya, kültür olarak benzediğimiz bir ülke. Tarihe baktığımız zaman da pek çok ortak noktaya sahibiz diyebiliriz. Bundan dolayı Makedonya gibi bir ülkeyi gezerken hem kendimizi yabancı hissetmeyiz hem de daha heyecan verici olabilir.

Sınır komşumuz olmasa da bize oldukça yakın bir konumda yer alan Makedonya’nın başkenti Üsküp’tür. Ayrıca Tetova, Resne, Ohrid gibi şehirler de turistik açıdan aynı şekilde ön plana çıkıyor. Bununla birlikte Balkan ülkeleri arasında en ucuz ülke olarak görülmektedir. Konaklama ücretleri şehirden şehre değişse de günlük ortalama 8 dolardır.

2. Sırbistan

Sırbistan’a son yıllarda ülkemiz yoğun bir rağbet gösteriyor. Sırbistan Türkiye’den vize talep etmiyor. Bu nedenle de birçok vatandaşımız bu ülkeye gitme hayalleri kuruyor. Ayrıca gece hayatıyla meşhur olan Belgrad, turistler açısından en cazip şehir.  Dünya çapında pek çok festival, DJ şovları ve konserler, bu şehirde organize ediliyor. Sırbistan’da konaklama ücretleri şehirden şehre değişse de ortalama 6-7 dolardır. Bununla birlikte Sırbistan’da şehir içi ulaşım için 0.80 cent ödemeniz yetmektedir.

3. Laos

Laos ülkemiz için oldukça ideal, aynı zamanda da ucuz bir ülke. Laos’un en büyük dezavantajı ise uzak ve ulaşımının zor olması.  Başkent Vientiane turizmin kalbi olarak kabul görüyor. Bu şehirde ortalama 5-6 dolara konaklayacağınız seçenekler bulunuyor. Fakat ülke turizm açısında çok gelişmemiştir. Yakın tarihte büyük kayıplar yaşamaları bu durumun en önemli nedeni olarak gösterilebilir.

4. Vietnam

Asya’nın güneydoğu bölümünde yer alan Vietnam, geçen yüzyılda savaşın acı bedellerini yaşamış, zor bir coğrafya. Buraya turistik olarak geldikten sonra yerleşme kararı alan çok fazla insan var. Çünkü Vietnam’ın muhteşem doğasına kapılmamak mümkün değil. Günlük ortalama 25-30 dolara bu ülkede rahat bir şekilde tatil yapabilirsiniz. Ulaşım fiyatları da yaklaşık 0.80 diyebiliriz. Konaklama ücretleri ortalama ise 9-10 dolardır.

5. Nepal

Ucuz ve ideal ülkelerden biriside Nepal’dir. Nepal’de başkent Kathmandu ön planda. Çünkü ülkede turistik faaliyetler büyük ölçüde burada yoğunlaşıyor. Burada 4-5 dolar harcayarak harika yemeklerin tadına bakabilirsiniz. Konaklama fiyatları iste yine 4-5 dolar civarındadır. Nepal’e turist olarak gelen insanlar genellikle bu ülkeyi meditasyon yeri olarak adlandırıyorlar.  Çünkü ülkenin turizm açısından en kıymetli özelliği, Everest gibi bir yeri bünyesinde bulunduruyor olması. Nepal’in bu kadar ucuz olmasının bir nedeni olarak doğal afetleri sayabiliriz. Doğal afetler Nepal’i sürekli yaraladığı için ülke turizm geliri ile ayakta durmaya çalışıyor.

6. Sri Lanka

Sri Lanka çok olağanüstü bir ülkedir. Bir ada ülkesi olmasından dolayı özellikle yaz aylarında burası dünyanın dört bir yanından gelen turistlerle dolup taşıyor. Fakat Sri Lanka çok ucuz tatil yapabileceğiniz bir ülke. Sri Lanka’da günde ortalama 25-30 dolara çok rahat yaşayabilirsiniz. Günlük 25-30 doların üstüne ise krallar gibi bir hizmet görebilmektesiniz. Sri Lanka denildiği zaman akla hemen harika sahiller ve ince kumlar geliyor. Bulutların ve çay tarlaların çevrelediği, palmiye ağaçlarının renk kattığı bu özel ülke, adeta tabloları anımsatıyor. Hint Okyanusu’na komşu olan Sri Lanka, aynı zamanda Antik çağdan kalan tapınaklarla da ilgi çekiyor.

7. Gürcistan

Gürcistan da yanı şekilde pasaport ve vize (vizesiz ülkeler) olmadan gidebileceğiniz ülkeler arasında. Üstelik Karadeniz’de, Artvin şehrinin hemen dibinde yer almaktadır. Hem ulaşımı kolay hem de ucuz olan Gürcistan’a arabanızla tıpkı komşu bir şehre doğru yol alıyor gibi gidebilirsiniz. Gürcistan’da insanlar genel olarak misafirperver ve sıcak. Batum ise hareketli gece hayatıyla göz dolduruyor. Burada ayrıca tıpkı Kıbrıs’ta olduğu gibi dilediğiniz ölçüde poker oynayabileceğiniz özel mekanlar bulunuyor. Aslında günlük 25-30 dolara hayatınızı güzel bir şekilde idame ettirebilirsiniz. Konaklama ücretleri ise şehirden şehre değişse de ortalama 10-15 dolar civarındadır.

20. Yüzyılın İkonu Frida Kahlo Kimdir

Tüm yazılarımızı okumak için tıklayınız

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Google Haberlerde Bizi Takip Edin !

Hemen ücretsiz takip edin ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Google Haberler : https://news.google.com/publications/CAAqBwgKMPznsQswiYPJAw?ceid=TR:tr&oc=3

Yazar Hakkında

Konu Hakkında Ne Düşünüyorsunuz ?

Yorumlar (1)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir