Yarı Balık Yarı İnsan Yaratıklar: Deniz Kızları
  1. Ana Sayfa
  2. Metafizik

Yarı Balık Yarı İnsan Yaratıklar: Deniz Kızları

0

Deniz kızı balık kuyruğuna sahip belinden yukarısı insan şeklinde olan varlıklardır. Deniz kızları hakkında pek çok efsane ve betimlemeler bulunmaktadır. En eski zamanlardan beri farklı kültürler tarafından deniz kızları hakkında hikayeler anlatılmıştır.

İlk Deniz Kızı

Bilinen en eski deniz kızı efsanesi M.Ö. 1000 tarihinde Mezopotamya’da Asurlular’da ortaya çıkmıştır. Efsaneye göre Asurluların kraliçesi Semiramis’in annesi Atargatis ölümsüz bir tanrıçadır. Buna rağmen ölümlü bir çobana aşık olmuştur. Fakat bir gün aşık olduğu bu gencin gölde can vermesini gören tanrıça balığa dönüşebilmek için göle atlamıştır. Fakat Atargatis o kadar güzel bir vücuda sahiptir ki göl bu güzel vücudu gizlemek istememiştir. Bu nedenle de göl onu tamamen bir balığa çevirmemiştir. Tanrıçaya bir balık kuyruğu ve suda rahat nefes alabilme yeteneği bahşetmiştir. Böylece de Atargatis ilk deniz kızı olarak anılmaya başlanmıştır. Asur mitolojisinde de Atargatis, insan kollarına ve bacaklarına sahip bir canlıdır. Fakat fazladan bir balık kuyruğu da olduğu söylenmektedir.

Deniz kızları gerçek midir?

Atargatis efsanesi Yunan kültüründe de yer almaktadır. Fakat Yunan kültüründe “Derketo” adıyla anılmakta ve Afrodit’in farklı bir hali olarak yer almaktadır.

Yunanlılar’da Deniz Kızı: Sirenler

Derketo dışında Yunanlılar’ın kendi kültürlerine ait ayrı bir deniz kızı efsaneleri de bulunmaktadır. Bu efsane Büyük İskender’in kız kardeşi Thessalonike üzerine kurulmuştur. Efsaneye göre Thessalonike ölümünün ardından bir deniz kızına dönüşmüştür. Hala Ege Denizi sularında yaşamaktadır. Ve Ege Denizi’nde karşısına çıkan denizcilere Büyük İskender’in hala yaşayıp yaşamadığını sormaktadır. Öldüğünü söyleyenleri ise bir Gorgon’a dönüşerek öldürmektedir.

deniz kızı efsaneleri

Yunan mitolojisinde de yerini alan deniz kızları mitolojide Sirenler olarak anılmaktadır. Ancak deniz kızlarından farklı olarak iki kuyruğa sahiptirler. Mitolojiye göre Sirenler, söyledikleri güzel şarkılarla denizcileri büyülemektedir. Bu müziğin büyüsüne kapılan denizciler de gemilerini kayalıklara çarparak sirenlere yem olmaktadır. Mitolojide bahsedilen sirenlerin elinden kurtulan yalnızca üç denizci bulunmaktadır. Bunlar Jason, Argo ve Odysseus’tur.

İskoç Deniz Kızları: Selkieler

Selkieler de deniz kızları gibi balık-insan arası bir formda varlıklarını sürdüren yaratıklar olarak betimlenmektedir. İskoç efsanelerine göre Selkieler hem denizde hem karada yaşayabilmektedir. Fakat karadaki yaşamları oldukça kısadır. Yılda bir kez sıcaklığın en düşük olduğu ayın 12. gününün gecesinde karaya çıkarlar. Karaya çıktıkları zaman derilerini atarak tam olarak bir insana dönüşmektedirler. Eğer çıkardıkları balık derisini bir insan bulursa insan formuna dönüşen Selkieler deriyi bulan insanın kölesi veya eşi olmaktadır. Bununla birlikte derileri ele geçirildiği için de asla deniz geri dönememektedirler.

SirenlerKarayip Kültüründe Deniz Kızları

Karayiplerin Neo-Taino ulusuna mensup olanlar deniz kızlarına Aycayia ismini vermişlerdir. Bilinen efsanelerde Aycayialar amberçiçeği ile beraber betimlenmişlerdir. Ve Sirenler gibi şarkılar söylediğine inanıldığı için “güzel sesli kadın” anlamına gelen Aycacia olarak anılmaktadır. Aşırı güzel varlıklar olduğuna inanılmaktadır. Ayrıca bu güzellikleri ile erkeklerin iradelerini çalmaktadırlar.

Deniz kızları hakkında daha pek çok efsane bulunmaktadır. Ayrıca bu varlıklar pek çok kez sanata ve edebiyata da konu olmuşlardır.

Bir önceki yazımızı okumak için: Paralel Evren Gerçek Mi Kurgu Mu ?

 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Google Haberlerde Bizi Takip Edin !

Hemen ücretsiz takip edin ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Google Haberler : https://news.google.com/publications/CAAqBwgKMPznsQswiYPJAw?ceid=TR:tr&oc=3

Yazar Hakkında

Konu Hakkında Ne Düşünüyorsunuz ?