‘Yapay Güneş’ Çin’den Yine Çok Konuşulacak Proje !
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji

‘Yapay Güneş’ Çin’den Yine Çok Konuşulacak Proje !

0

Son yıllarda geçekleştirmiş olduğu teknolojik, bilimsel ve askeri yeniliklerle Çin, başta ABD olmak üzere bir çok devletin korkulu rüyası haline geldi. Bununla birlikte Çin, güneşin yüzey sıcaklığından tam 5 kat daha sıcak olan ‘Yapay Güneş‘ adını verdiği yeni projesini duyurdu. Bu projeyle tüm dünyayı şaşkına çevirdi.

Çin, bu projenin son denemesinde güneşin yüzeyinden  5 kat daha sıcak olan 70 milyon derecede 20 dakika boyunca  çalıştırmayı başarabildi. Böylelikle son deneylerinde bunu başaran Çin dünyayı tekrardan şaşkına çevirdi. Çinli bilim insanlarının yapmış olduğu açıklamalara göre makinenin güneşte meydana gelen reaksiyonları taklit ederek sınırsız ‘Temiz enerji‘ üretmeye çok yaklaşacağını umuyor.

Yapay Güneş’in Kullanış Şekli

cin-yapay-gunes-urettiXinhua haber ajansının verdiği bilgilere göre, uzmanlar bir nükleer füzyon reaktör tesisi olan Deneyimsel Gelişmiş Süper Tokomak’ta (EAST) yardımcı ısıtma sistemlerini etkin hale getirebilmek için testler yapmaya devam ediyor. Bu kullanılan tesis yakıt olarak hidrojen ve döteryum gazlarını kullanıyor. Gerçek güneşe güç verek reaktörleri taklit etmesi sebebiyle bu projeye ‘Yapay Güneş’ adı veriliyor.

Çin Hükümeti sayesinde geliştirilen bu proje (EAST), 2006’dan beri dünyanın her bölgesinden gelen; bilim insanları tarafından füzyon ile ilgili deneyler yapılmak üzere kullanılmaktadır.

Yapay Güneş Maximum Kaç Dereceyi Gördü ?

Uzmanlar yapay güneşi 70 milyon derecede 1.056 saniye ve; 17 dakika 36 saniye boyunca çalıştırmayı başardılar. Ayrıca gerçek güneş yüzey sıcaklığı haricinde çekirdeği 15 milyon dereceye ulaşıyor.

Proje Neden Bu Kadar Önemli ?

cin-yapay-gunes-uretti-rekorÇin’in tasarlayıp geliştirmiş olduğu yapay Güneş’i sayesinde nükleer füzyon yoluyla üretilen enerjiyi kullanarak, sınırsız bir şekilde temiz enerji kullanabileceğiz. Şu anda günümüzde yaşanılan ve her geçen gün dünyadaki devletlerin başını ağrıtan enerji sorununu düşününce; bu proje oldukça önemli bir hal alıyor.

Nükleer Füzyon Nedir ?

İki hafif elementin nükleer reaksiyonlar sonucu birleşerek daha alır bir element oluşturmasına Nükleer Füzyon denir. Çekirdek tepkimesi olarak da bilinen bu tepkimenin sonucunda ortaya muazzam bir enerji yayılıyor. Bilim insanları güneşte yaşanılan bu nükleer füzyonların benzerlerini; dünyada taklit ederek sınırsız temiz enerjiyi bulmayı amaçlıyorlar.

 

Son Yazımızı okudunuz mu ?

Blockchanin (Blok Zinciri) Teknolojisi Nedir ? Ne İşe Yarar ? 

 

Bu konu hakkındaki görüşlerinizi aşağıda bulunan yorum kısmından bizimle paylaşabilirsiniz. Beğendiyseniz beğeni butonuna basabilirsiniz

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Google Haberlerde Bizi Takip Edin !

Hemen ücretsiz takip edin ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Google Haberler : https://news.google.com/publications/CAAqBwgKMPznsQswiYPJAw?ceid=TR:tr&oc=3

Yazar Hakkında

Konu Hakkında Ne Düşünüyorsunuz ?