Wi-Fi Tarih Oluyor ! Li-Fi Nedir, Nasıl Kullanılacak ?
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji

Wi-Fi Tarih Oluyor ! Li-Fi Nedir, Nasıl Kullanılacak ?

0

Wi-Fi Yerine Li-Fi Kullanılacak ! Peki Li-Fi Nedir ?

Li-Fi Nedir ? 

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu bugün Li-Fi ve 6G hakkında açıklamalarda bulundu. Gelin haberi devamını birlikte inceleyelim.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu bugün yapmış olduğu açıklamada önümüzdeki yıllarda Wi-Fi teknolojisi yerine Li-Fi teknolojisinin kullanılacağını açıkladı. En yakın kullanımı için de 6G kablosuz iletişim teknolojisinin hayatımıza gireceği günü söyledi. Peki Li-Fi teknolojisi nedir ? ne zaman kullanacağız ?

Li-Fi Nedir, Ne Zaman Kullanılacak ?

Li-Fi, henüz geliştirme aşamasında bulunan ve önümüzdeki yıllarda Wi-Fi teknolojisi yerine kullanacağımız bir kablosuz bağlantı türüdür. Wi-Fi teknolojinden farklı olarak Li-Fi radyo dalgalarını değil, insan gözünün de görebileceği ışığı kullanır.

Bu teknolojinin avantajları olduğu gibi birtakım dezavantajları da bulunuyor. En büyük özelliğinin ise yüksek hızda veri iletmesini gösterilebilir. Teoride Wi-Fi’a kıyasla 100 kattan daha hızlı veri aktarımı yapabiliyor. Laboratuvarda yapılan son testlere göre Li-Fi, saniyede 244 GB aktarım gerçekleştirebilmektedir.

Günümüzdeki evlerde çoğunlukla 50 veya 100 mbps internet kullanılmakta. Hatta bakır altyapı yüzünden daha düşük hızlarda internet kullanan evlerde mevcut. Dolayısıyla saniyede 24 MB ile 224 GB arasındaki uçurum şu an için sadece hayal edilebilecek düzeyde gözüküyor.

lifi-nedir-ne-zaman-kullanılacak

Yeni Teknolojinin imkanları sadece bununla sınırlı değil. Veri aktarımını ve aydınlatmayı LED ampul benzeri tek bir cihaz üzerinden yaptığı için 50-100 kat civarında bir enerji tasarrufu yapmamızı sağlayacak. Ayrı zamanda Wi-Fi kaynaklı baş ağrısı ve kanser gibi iddialarda ortadan kalkacak.

Fakat başta söyleğimiz gibi Li-Fi da bazı dezavantajlara sahip. Bu dezavantajların başında ise sinyal ve çekim kuvvetini görmekteyiz. Wi-Fi teknolojisi belli alanların dışına da çıkılsa hatta önüne duvar bile koysanız veri aktarımına devam ediyor. Fakat Li-Fi da belirttiğimiz gibi ışık kullanıldığı için önüne çıkan ilk engelde veri aktarımı duracaktır.

Tabi bu dezavantajları düşünmek için biraz erken çünkü Li-Fı teknolojisi 6G ile hayatımıza girecek. Bu teknoloji için en yakın tarih tahminlere göre 2030 gibi gözüküyor. Hatta ülkemizde 5G teknolojisinin 2023 de kurulacağını düşünürsek bu teknoloji ülkemize daha geç gelmesi muhtemel gözüküyor.

Peki sizin bu konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir ? Aşağıda bulunan yorumlar kısmından bizlerle görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.

 

 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Google Haberlerde Bizi Takip Edin !

Hemen ücretsiz takip edin ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Google Haberler : https://news.google.com/publications/CAAqBwgKMPznsQswiYPJAw?ceid=TR:tr&oc=3

Yazar Hakkında

Konu Hakkında Ne Düşünüyorsunuz ?