WhatsApp Web Kullanıcılarına Kod Doğrulama Özelliği Geldi !
  1. Ana Sayfa
  2. Haberler

WhatsApp Web Kullanıcılarına Kod Doğrulama Özelliği Geldi !

0

Sosyal medya platformu olan WhatsApp, web kullanıcılarına ‘Kod Doğrulama’ özelliğini getirdi. Bu özellik sayesinde şirket WhatsApp web uygulamasının güvenliğini arttırmayı hedefliyor. Meta şirketi son dönemde kendi platformlarına getirdiği güncellemelerle birlikte dikkatleri üzerine çekti.

WhatsApp beta sürümüyle kullanıcı deneyimlerini arttırmaya devam ederken, Meta şirketi yeni bir WhatsApp güncellemesini daha duyurdu. Bu güncellemeler ile birlikte Meta şirketi, WhatsApp Web kullanıcılarının güvenliğinin sağlanması adına yeni bir adım daha attı . Meta şirketi kendi sitesinde bu güncelleme adına yeni bir makale yayınladı. WhatsApp Kod Doğrulama özelliği nedir ? Meta şirketinin yapmak istediği yenilikler nedir ? Detayla şimdi yazımızda…

WhatsApp Kod Doğrulama Özelliği Nedir ?

whatsapp-webCovid-19 pandemisi ile sosyal medya platformları bir değişiklik geçirmeye başladılar. Bu değişim elbette ki WhatsApp uygulamasını da vurdu. WhatsApp kullanıcıları da bu değişimi isteyen ve kullanımı kolaylaştıran özellikleri talep etmekte. Son yıllardaki WhatsApp Web kullanıcılarındaki artış sonrası Meta şirketinin, bu internet platformunda çeşitli güvenlik önlemleri almasına sebebiyet verdi.

Bu güvenlik önlemleri kapsamında Meta şirketi, WhatsApp Web sürümü için CloudFlare ile kriptografik doğrulama sağlayan bir eklenti hazırlamıştır. Bu yeni oluşturulan eklenti WhatsApp Web oturumunuzun güvenli olup olmadığını kontrol etmeye yaramakta. Sizin de öngördüğünüz gibi son dönemlerde WhatsApp, sürekli web sürümünü kullananlar için bir yenilik yapmış ve kare kodu sürekli kullanmaya son vermişti. Bu yöntem kullanıcılar tarafından çok işlevsel görünse de beraberinde güvenlik sorunlarını da getirmiştir.

WhatsApp geçtiğimiz yıl yeni kullanıcı sözleşmesiyle epey konuşulsa da, uçtan uca şifreleme yöntemi ile güvenlik sağlayan nadir mesajlaşma uygulaması diyebiliriz.

Kod Doğrulama Özelliği Nasıl Çalışır ?

whatsapp-web-kod-dogrulamaWhatsApp kod doğrulama özelliği, web sürümünü kullandığınız zaman bağlantınızın güvenli olup olmadığını görmenize yarayan bir özelliktir. Bu özelliği eklenti şeklinde yükleyebilmektesiniz. WhatsApp web açıldıktan sonra eklentiden güvenli olup olmadığını renklere bakarak öğrenebilmektesiniz.

Yeşil Renk

WhatsApp web sunucuları ve Cloudflare sunucuları arasında yapılan kod doğrulama işlemi eğer başarılıysa; yeşil renkte bir uyarı görürsünüz. Bu yeşil renk bağlantınızın başarılı olduğunu gösterir.

Turuncu Renk

Eklentide bu rengi görürseniz sayfanızı yenilemeniz gerekebilir. Bu renk devam ederse başka bir tarayıcı uzantısından bulunma ihtimali oluşmaktadır. Bu doğrultuda da bu eklentiyi durdurmanız gerekmektedir.

Kırmızı Renk

Eklentinizde kırmızı renk görürseniz sunucularda hata olduğunu ve büyük ihtimalle bağlantınızın gizli olmadığını gösterir.

Bu konu hakkındaki görüşlerinizi yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz

Son yazımızı okudunuz mu ?

Twitter Mağazalar Özelliğini Test Ediyor !

 

 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Google Haberlerde Bizi Takip Edin !

Hemen ücretsiz takip edin ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Google Haberler : https://news.google.com/publications/CAAqBwgKMPznsQswiYPJAw?ceid=TR:tr&oc=3

Yazar Hakkında

Konu Hakkında Ne Düşünüyorsunuz ?