Uluslararası Uzay İstasyonuna Bir Türk Gidecek ! İşte detaylar
  1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Uluslararası Uzay İstasyonuna Bir Türk Gidecek ! İşte detaylar

0

Türkiye Uzay Başvuru

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yaklaşık olarak 3 saat süren kabine toplantısının ardından geçen yıl duyurduğu uzay programı kapsamında bir Türk vatandaşının Uluslararası Uzay İstasyonu‘na gönderilme çalışmalarının başladığını duyurdu. Gelin birlikte detayları inceleyelim.

Uzay çalışmaları tüm dünya da olduğu gibi ülkemizde de büyük bir hız kazanmıştır. Türkiye’nin de bu çalışmalar kapsamında büyük adımlar attığı şu günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan beklenmedik bir paylaşım geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine toplantısının ardından yaptığı açıklamalarda bir Türk vatandaşının uzaya gönderilmek için seçileceğini duyurdu. Bu konu hakkındaki açıklamalarının devamında ise resmi bir web sitesinin oluşturulduğunu ve vatandaşların buradan başvuru gerçekleştirebileceğini ifade etti.

Uzaya gitmek için başvurular başladı !

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısının ardından bir Türk vatandaşının Uluslararası Uzay İstasyonu’na gönderilme sürecinin başladığını açıkladı. Yaklaşık olarak 3 saat süren Kabine Toplantısının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan şu ifadeleri kullandı ;

“Sevgili gençler, uzay alanında iddiasını ortaya koyan bir Türkiye için yaklaşık 1 yıl önce bu kürsüden milli uzay programımızı açıkladım. Ülkemizin uzay alanındaki hak ve menfaatlerimizi korumak için belirlediğimiz iddialı ama ayakları yere basan 10 hedefi sizlerle paylaşmıştım. Bugün hedeflerimizden birine yönelik önemli bir duyuru. Artık dünyada siyasi bağımsızlığın teknolojik bağımsızlıktan geçtiğini biliyoruz. Dünya düzeninin belirleyicisi konumundaki teknolojilerin her alanında proaktif bir Türkiye inşa ediyoruz. Uzay yarışında yer almak lüks değil bir mecburiyettir. Bu salondaki basın mensupları aracılığıyla Bakan arkadaşlarım aracılığıyla birçok insan uzaya gitme hayali kurmuştur. Evet artık o vakit geldi. Milli uzay programımız çerçevesinde 1 Türk vatandaşımızın uzay istasyonuna gönderilmesi sürecini resmen başlatıyoruz.”

bir-türk-vatandaşı-uzaya-gidecek

Uzaya gönderilmek üzere seçilen bir vatandaşımızın 2023 yılında program; kapsamında Uluslararası Uzay İstasyonu’nda yer alması planlanmaktadır. Başlatılan bu uzay programı kapsamında Uluslararası Uzay İstasyonu’na gitmek istiyorsanız buraya tıklayarak sizde başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Seçilen kişinin ne zaman açıklanacağı ve hangi tarihte uzaya gönderileceği konusunda net bir bilgi bulunmuyor. Gelecek dönemde yetkililerin yine bu tarihi açıklaması düşünülüyor.

Peki sizin bu konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir ? Aşağıda bulunan yorumlar kısmından bizlerle görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.

Son yazımızı okudunuz mu ?

Instagram, Repost Özelliğini Getiriyor ! İşte Detaylar

Türkiye Uzay Başvuru

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Google Haberlerde Bizi Takip Edin !

Hemen ücretsiz takip edin ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Google Haberler : https://news.google.com/publications/CAAqBwgKMPznsQswiYPJAw?ceid=TR:tr&oc=3

Yazar Hakkında

Konu Hakkında Ne Düşünüyorsunuz ?