Ukrayna Savaşında Yeni Haber: Anonymous, Rusya’ya Savaş Açtı !
  1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Ukrayna Savaşında Yeni Haber: Anonymous, Rusya’ya Savaş Açtı !

0

Anonymous

Rusya-Ukrayna savaşı tüm hızıyla devam ediyor. 24 Şubat tarihinde ilk olarak Rusya’nın hamlesiyle başlayan savaş şu an Ukrayna’nın her bölgesine taşınmıştır. Kendisinden güçlü olan rakibine karşı savunma yapan Ukrayna, diğer Dünya devletlerinden de yardım istemektedir.

Çoğu ülke şu ana kadar Ukrayna’nın yardım taleplerine karşılık verseler de henüz bu  yardımlar kınama ve yaptırımların ötesine geçmemektedir. Ukrayna’nın dünyadan beklediği destek kınama ve yaptırımların yanında asıl olarak fiziksel bir destektir. Durum böyle ilerleyince Ukrayna’nın yardımına dünyaca ünlü hacker grubu olan Anonymous yetişti.

Anonymous, Rusya’ya Savaş Açtı !

Günümüzde yaşanılan teknolojik gelişmeler, savaş stratejilerinin değişmesini de beraberinde getirmiştir. Geçmişte yaşanılan savaşlarda insanların cepheye gidip silah tutmasıyla olurken bu durum günümüzde internete ve ekonomiye taşınmıştır. Rus hackerler siber saldırıya hazır olduklarını iletseler de,  Anonymous hacker grubunun savaşa dahil olması tüm dengeleri değiştirmiştir.

Ukrayna’nın yardım taleplerine fiziksel bir cevap veren ülke olmasa da, her türlü desteği yanında görmek isteyen Ukrayna’ya cevap Anonymous’dan geldi. Anonymous‘un grubu yaptığı açıklamalarda, ‘Rusya Federasyonu‘na karşı operasyonlarda yer alıyoruz demiştir. Açıklamalarının devamında hacker grubu, bu durumdan her ne kadar siviller ve özel sektördekiler de etkilense, bu girişimi barış için yaptıklarını söylediler. Amaçlarının Rusya saldırılarını durdurmak olduğunu ilettiler.

Anonymous Rusya HackerRusya siber saldırıda ilk mağlubiyetini government.ru ve kremlin.ru gibi devlete ait internet sitelerinin çökmesinden aldı. Rusya’nın yaptığı açıklamalarda pek çok internet sitesinin çöktüğünü veya kullanılamadığı bilgisi paylaşılmıştır. Bu durumun sorumlusu tam olarak bilinmese de ünlü hacker grubunun bu olaylardaki payının; oldukça büyük olduğu tahmin ediliyor.

Siber Saldırıda Son Durum !

Kaspersky’ın sunmuş olduğu geçek zamanlı siber saldırı haritasına göre; Rusya, savaşın başlamasından sonra en çok siber saldırıya uğrayan ülke konumundadır.

Ukrayna Siber Saldırıya Uğruyor

23 Şubat tarihinde Rusya’nın Ukrayna topraklarında tanıdığı sözde cumhuriyetler gününden bir sonraki gün; Ukrayna devletinin resmi sitelerine ve bankalarına karşı oldukça fazla siber saldırıda bulunulmuştur. Çarşamba günü yapılan siber saldırılar sonucunda Ukrayna merkezli birçok sitede çökme veya donma problemleri gözlemlenmiştir. Ukrayna hükümeti yapılan bu siber saldırılardan Rusya’yı hedef göstermiştir.

Anonymous-Siber-savaş-rusya

Bir önceki haberimizi okudunuz mu ?

Avrupa Birliği kendi kripto parasını çıkartıyor ! Dijital Euro ? 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Google Haberlerde Bizi Takip Edin !

Hemen ücretsiz takip edin ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Google Haberler : https://news.google.com/publications/CAAqBwgKMPznsQswiYPJAw?ceid=TR:tr&oc=3

Yazar Hakkında

Konu Hakkında Ne Düşünüyorsunuz ?