Türklerin Eski Dini Olan Şamanizm Nedir ?
  1. Ana Sayfa
  2. Mitoloji

Türklerin Eski Dini Olan Şamanizm Nedir ?

0

Şamanizm Nedir ? 

Şamanizm, Türklerin Müslümanlığı benimsemeden önceki inanç sistemiydi. O dönemde yaşayan insanlar bir kişinin şaman olup olamayacağını çocukluğundan anlayabilirlermiş. Tanrılardan işaret alan bu çocuklarında doğal olarak çok fazla seçeneği kaldığı söylenemez.

Şamanların Özel Güçleri

Şamanlar bir büyücü ya da din görevlisi olarak bilinebilirler. Şamanların en bilindik özelliği, ruhlarla temasa geçebilmeleridir. Bu özellikleri sayesinde ölüp-dirilme, hasta olanların tedavileri, kutsama gibi misyonları gerçekleştirebilirler. Bu dediğimiz teması her şaman gerçekleştiremez. Bu teması gerçekleştirebilmek için genetik bir yeteneğin var olması gerektiği düşünülür.

Şamanlar genellikle en rahat şekilde transa geçebilecek kişiler arasından seçilmektedir. Bu durumdan dolayı şamanlar genellikle kadınlar arasından seçilmektedir.. Erkek şaman seçilirse giydiği kıyafetler kadın kıyafetleri olur. Dini ritüeller arasında giyilen kıyafetlere eski dilde ‘manyak’ adı verilmiştir. Bu kıyafetler genellikle ruhani olan objelerle doludur.

Şaman Olabilme Şartı

eski-türk-inancı-şamanizm-nedir

Şaman olabilmek için en önemli şartlardan birisi Tanrı ile iletişime girebilme ve dini ritüeller arasında transa geçebilmektir. Bu şartları sağlayan kişiler aday olur. Şamanlık eğitimi bu adayların benliğini yok etmesiyle başlar. Yaklaşık olarak 10 gün süren bu süreçte adayın, gerçek hayattaki olan olaylarla ilişkisini kesmesi beklenir. Bu eğitim öncesinde aday ne yaşadıysa, ne öğrendiyse hepsinin unutulması istenilir. Kısacası adaydan aynı ölmüş bir kişi gibi yaşadığı her olayı unutulmasını isterler.

Şamanlık eğitimi ortalama 15 yıl gibi bir zaman alır.

Şamanların Ayini

eski-türk-inancı-şamanizm-nedir

İlk olarak ayinin gerçekleşeceği yerde bir ateş yakılır. Daha sonrasında ise birbirinden farklı kokuları olan tütsüler yakılır. Ayini isteyen herkes izler fakat odayı terk etmek yasaktı. Manyak adı verilen bu kıyafetleri giyen Şaman, tütsülerden yayılan dumanlar ile ve hıçkırarak transa geçmeye başlar. Daha sonrasında biraz su içer fakat bu suyu yutmaz. Şaman majikal bir çember oluşturacak şekilde 4 farklı bölgeye tükürmeye başlar. Çember oluştuktan sonra ateşin sönmesini beklerler ve trans halindeki şamanda davul çalmaya ve şarkı söylemeye başlar. Bu esnada şamanın ruhlarla iletişime geçmesi ve bu ruhlardan yardım istediğine inanılır. Ayin bittikten sonra şaman transtan çıkar ve bu zamana kadar olan her şeyi unutur.

Sizin bu konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir ? Görüşlerinizi ve yorumlarınızı aşağıdaki bölümden bizimle paylaşabilirsiniz

Son yazımızı okudunuz mu ?

Yaratılan İlk Kadın: PANDORA

Şamanizm Nedir ? 

 

 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Google Haberlerde Bizi Takip Edin !

Hemen ücretsiz takip edin ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Google Haberler : https://news.google.com/publications/CAAqBwgKMPznsQswiYPJAw?ceid=TR:tr&oc=3

Yazar Hakkında

Konu Hakkında Ne Düşünüyorsunuz ?