Türkiye’nin 2021 E-Ticaret Verileri Açıklandı !
  1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Türkiye’nin 2021 E-Ticaret Verileri Açıklandı !

0

E-ticaret Hacmi 

Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi (ETBİS), Türkiye’nin 2021 E-Ticaret istatistiklerini açıkladı. Verilere bakıldığında E-ticaret hacminin yüzde 69 artarak 381 Milyar TL’ye geldiğini görmekteyiz. Açıklanan verilere göz attığımızda kişi başı harcamaların 4 bin 749’a ulaştığını ve bilinenin aksine erkeklerin kadınlardan daha fazla alışveriş yaptığı görüldü.

Teknolojinin ve akıllı cihazların hızla gelişmesi birçok insanın dijital ortama adım atmasına olanak sağlıyor. Bu durumdan dolayı hem büyük hem de küçük şirketler ürünlerini internet üzerinden satmaya çalışıyor. Bu olayda ticaretin dijital ortamlarda yapılmasını sağlayan E-ticaret sektörünün popülerliğini ciddi bir şekilde arttırıyor.

Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi, geçen yılın E-ticaret verilerini bizlerle paylaştı. Gelin açıklanan bu verilere birlikte bakalım…

E-Ticaret Hacmi %69 Büyüdü !

Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi’nin açıkladığı verilere göre, 2021 yılında Türkiye, E-ticaret hacminde büyük bir yükseliş yaşadı. ETBİS tarafından yapılan açıklamalara göre 2021 yılındaki hacmin bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 69’luk bir artış yaşayarak 381.5 Milyar TL’ye ulaştığını ifade ettiler. Bu açıklamalarının yanında sipariş adetlerinin de  %46’lık bir yükseliş yaşayarak 3 milyar 347 milyon adete yükseldiği ifade açıklandı. Geçen yılın verilerinde ise bu sayı 2 milyar 297 milyon adetti.

Kişi Başına 4 bin 749 TL harcıyoruz !

e-ticaret-hacmiKişi başına düşen harcamaların verilerini de bizlerle paylaşan ETBİS, yapılan harcamaların geçen yıla oranla %69 artış yaşayarak 4 bin 759 TL’ye arttığını ifade etti. ETBİS, ödeme yöntemleri olarak toplam hacmin %37’sinin Havale/EFT, %3’ünün kapıda; ödeme, %60’ının ise kartlı işlemler olduğunu iletti.

Erkekler Daha Fazla Alışveriş Yapıyor !

Açıklanan verilere göre yapılan harcamaların cinsiyet dağılımı ve hangi sektörde artış yaşadığı da ifade edildi. ETBİS’e göre, geçtiğimiz yıl en büyük artış yaşayan sektör %175 ile konaklama sektörüdür. Konaklamayı ise %162 ile gıda ve süpermarket, %113 ile seyahat, %98 ile Hava Yolları; takip etmiştir.

Cinsiyet dağılımına baktığımızda ise, yapılan alışverişlerin %48’inin kadınlar, %52’sini ise erkekler yapmıştır.

Peki sizin bu konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir ? Aşağıda bulunan yorumlar kısmından bizlere görüşünüzü aktarabilirsiniz.

Son yazımızı okudunuz mu ?

Epic Games ve Lego, Yeni Metaverse Platformu Kuruyor !

 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Google Haberlerde Bizi Takip Edin !

Hemen ücretsiz takip edin ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Google Haberler : https://news.google.com/publications/CAAqBwgKMPznsQswiYPJAw?ceid=TR:tr&oc=3

Yazar Hakkında

Konu Hakkında Ne Düşünüyorsunuz ?