Türk Telekom Yıllık Karını Açıkladı !
  1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Türk Telekom Yıllık Karını Açıkladı !

2

Türk Telekom Yıllık Karını Açıkladı !

Türk Telekom yıllık kar

Türkiye’nin önde gelen şirketlerden birisi olan Türk Telekom, 2021 yılının yıllık karını medya ile paylaştı. 2021’in sonuna gelindiğinde 34.3 milyar TL gelire ulaşan şirket, 21,2’lik büyüme oranıyla gelir büyümesini devam ettirdi.

 

Türkiye’nin Dijital değişimine öncelik eden şirket, 8.8 milyar TL yatırım harcaması yaptığını açıklamıştır. Türk Telekom 2022 yılında yatırım harcamaları hedefini 12.5 milyar TL olarak belirlemiştir.

Türk Telekom CEO’sunun Açıklamaları

2021 takvim yılı sonunda konuşan Türk Telekom CEO’su Ümit Önal; 2021 için belirlediğimiz operasyonel ve finansal sonuçlar lehimize tamamlandı. Konsolide gelirler yıllık bazda yüzde 28,9 ile rekor kırmıştır. Operasyonel gelir, son çeyrekte yüzde 21,2 artarak yıllık en yüksek artış oran 19,5 e ulaşmıştır. 2021 takvim yılı için hedeflenen %18’lik artışı da geride bıraktık.

2022 takvim yılı için %22-%25 arası gelir büyümesi hedeflenmekte. Yaklaşık 17.5 milyar TL 18,3 milyar TL arası FAVÖK  ve 12 milyar TL de yatırım harcaması yapmayı bekliyoruz.

Türk Telekom Yıllık Kar

Türk Telekom Toplam Abone Sayısı

Türkiye’nin önde gelen dijital şirketi Türk Telekom, 2021 yılında 1.5 milyon aboneyi hanesine kazandırmıştır. Türk Telekom böylelikle toplam abone sayısını 51 milyon 800 bin kişiye çıkarmıştır. Sabit internet aboneleri 2021 yılında toplam 14,3 milyon kişi artmıştır. Sabit internet abonelerinin yüzde 67’sini  toplam fiber abone sayısı, 2021’de yüzde 54,3 artarak 9,6 milyona ulaşmıştır.

Mobil abone sayısı faturalı ve faturasız olmak üzere 2021 takvim yılında toplam 844 bin net artışla beraber 24 milyon tekil abone olmuştur.

Türk Telekom Yıllık Kar

Tüketici Davranışının Değişimi

Corona virüsünün ülkemizde görülmesinden itibaren dijital dünya farklı bir boyut almıştır. İnsanların her zamankinden daha çok evde kalması, onları sosyal medyaya, dijital ortama itmiştir. Bu nedenle beraber kullanılan internet oranı ve beklenen hizmetle beraber internet sağlayıcı firmalara da büyük sorumluluk düşmüştür. Türk Telekom’un açıkladığı verilere göre 2021 yılında internet kullanma oranı %48 den fazla  artmıştır. Türk Telekom CEO’su Ümit Önal; pandemi başından beri milyonlarca kullanıcılarını premium yani daha yüksek hızlı paketlere geçirdiklerini iletmiştir. Konuşmasının devamında 2022 hedeflerinin bilincinde olduklarını ve ayni azim ve hırsla yola devam edip, 2021 yılında kırdıkları rekorlara yenilerini ekleyeceklerini iletti.

Türk Telekom Yıllık Kar

Son yazımızı okudunuz mu ? Hemen okumak için aşağıdaki bağlantıya tıklayabilirsiniz !

Türk Telekom Yıllık Kar

Blockchain (Blok Zinciri) Nedir ? 

 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Google Haberlerde Bizi Takip Edin !

Hemen ücretsiz takip edin ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Google Haberler : https://news.google.com/publications/CAAqBwgKMPznsQswiYPJAw?ceid=TR:tr&oc=3

Yazar Hakkında

Konu Hakkında Ne Düşünüyorsunuz ?

Yorumlar (2)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir