TRT, Netflix Benzeri Bir Platform Kuruyor ! Tüm Detaylar
  1. Ana Sayfa
  2. Uygulama

TRT, Netflix Benzeri Bir Platform Kuruyor ! Tüm Detaylar

0

Trt Netflix Rakip 

TRT Genel Müdürü Prof. Dr. Mehmet Zahid Sobacı, yapmış olduğu açıklamalarda Netflix benzeri bir platformun kurulacağını ifade etti. Gelin detayları birlikte inceleyelim.

Prof. Dr. Mehmet Zahid Sobacı, bugün yaptığı konuşmasında Türkiye’nin kendi çevrimiçi video platformuna sahip olması gerektiğini açıkladı. Bu konuyla ilgili ise ön hazırlıkların başladığını ve gelecek dönemde Netflix’in yerli rakibi hakkında yeni bir duyuru yapılacağının haberini verdi.

TRT’den Netflix’e Yerli Rakip Geliyor !

Trt-netflix-rakip-platform-çıkarıyor

Cumhuriyetin yapmış olduğu habere göre, TRT Genel Müdürü Prof. Dr. Mehmet Zahid Sobacı, 6-11 Mayıs tarihlerinde düzenlenen Stratcom Youth: Uluslararası Genç İletişimciler Forumu’nda söz alarak konuşma yaptı. Dezenformasyon Çağında Kamu Yayıncılığı konulu konuşması sırasında ise ülkemizde hizmet veren ve önümüzdeki dönemlerde listeye girecek akış platformları hakkında bazı açıklamalar yaptı.

Mehmet Zahit Sobacı’nın verdiği bilgilere göre, 2023 yılında TRT, Netflix’e benzeyen yerli çevrimiçi video platformunu kuracak. Hatta verilen bilgilere göre hizmet aynı yıl içerisinde de verilebilir. Bu habere ek olarak TRT’nin gençlik platformu kuracağı, filmler ve oyun; sektörüne de yatırımlar yapacağını sözlerine ekledi.

Sosyal medyanın insanlar üzerindeki etkisi hakkında konuşma yapan Prof. Dr. Mehmet Zahid Sobacı şu ifadeleri kullandı ;

Sosyal medya, bireylerin daha özgür bir şekilde fikirlerini ortaya koyabildiği bir alan olacağı iddia edilirken bir anda yalan haberin, dezenformasyonun mecrası haline geldi. Dijital çağda özgürlük alanı vadederken, kaos, belirsizlik ve abartıdan beslenen bir sosyal medya karşımıza çıktı.

Sosyal medya kullanıcılarının yüzde 70’i sosyal medyayı bilgi ve haber kaynağı olarak kullandığını söylüyor. Sosyal medya, bilgi ve haber kaynağı olma işlevi üstlendiği andan itibaren, kaçınılmaz olarak dezenformasyon ve manipülasyonun yoğun bir şekilde yaşandığı alanlar haline dönüştü.

Yalan haberin, teyide muhtaç haberin ya da yanıltıcı haberin, görsellerin, herhangi bir kontrol mekanizmasından da geçmeden kesin bilgi etiketiyle paylaşıldığı bir ortam. Sosyal medyanın doğasından kaynaklanan bir özellik belirdi, o da hızla yayılma. Yalan habere hızla yayılma imkanı verdi. Yalan haber bambaşka bir noktaya doğru yürüdü.

Sayısız bildirime maruz kaldığımızda, bir olay üzerine düşünme; kabiliyetimizi kaybettiğimizde, buna bir dezenformasyon eklendiğinde, sonuçsuz bir sürece gidiyoruz. Bu, bireyi anlamsızlığa iter. Hakikat ile yalanın sınırlarının bulanıklaştığı bir dönem

Peki sizin bu konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir ? Aşağıda bulunan yorumlar kısmından bizlere görüşlerinizi aktarabilirsiniz.

Son yazımızı okudunuz mu ?

Instagram’ın NFT’ler İçin Hangi Ağları Destekleyeceği Açıklandı !

TRT, Netflix Rakip 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Google Haberlerde Bizi Takip Edin !

Hemen ücretsiz takip edin ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Google Haberler : https://news.google.com/publications/CAAqBwgKMPznsQswiYPJAw?ceid=TR:tr&oc=3

Yazar Hakkında

Konu Hakkında Ne Düşünüyorsunuz ?