Telekinezi ve Telekinez Nedir ? İşte Detaylar
  1. Ana Sayfa
  2. Metafizik

Telekinezi ve Telekinez Nedir ? İşte Detaylar

0

Telekinezi nedir ?

Telekinezi, kişinin aklını kullanarak nesneleri hareket ettirme gücüne sahip bir nesnedir. Toz, su ve küçük kağıt parçaları gibi nesneler genellikle gösteri amacıyla kullanılır.

Telekinezi Nedir ?

Telekinezi veya TK, araştırmacı J. B. Rhine tarafından, bir nesneye karşı fiziksel güç uygulanmayan, ancak insanların içindeki ve etrafındaki enerji bedenlerinin kullanıldığı zihinsel veya fiziksel eğitimle ortaya çıkan psişik güçlere atıfta bulunmak için türetilen bir terimdir. belirgin bir fiziksel neden olmaksızın (kas çabası gibi) hareket. Terim, hareketle ilgili olduğu için doğal fiziksel kuvvetleri (yerçekimi, elektrik yükü ve manyetizma) ifade eden psikokinezi terimi ile ilgilidir.

Telekinezi Nasıl Kullanılır ?

Telekinezi, paranormal araştırmalarında, ESP veya psikokinezinin varlığını düşündüren herhangi bir psişik fenomen için bir etiket olarak da kullanılır. Bu tür fenomenler arasında zihin-madde etkileşimi, uzaktan görüntüleme ve önsezi yer alır. Kavram aynı zamanda parapsikoloji bağlamının dışında da uygulanır, örneğin akışkan dinamiğindeki itici etkilerin telekinezi olarak tanımlanması gibi.

Telekinezi, nesneleri zihinle hareket ettirme yeteneğidir. Bir mesafeden zihin-madde etkileşimini içeren telepatinin bir uzantısıdır. Telekinezi kesinlikle bir nesnenin hareketini gerektirmez; ancak, bir nesne üzerinde zihinsel enerjinin uygulanmasını gerektirir, dolayısıyla “telekinetik” veya zihinsel olarak motive edilmiş kinetik fenomen terimi. Nesneler çeşitli mesafelerde ve hatta farklı konumlarda hareket ettirilebilir.

Telekinetik Enerji Nedir ?

telekinezi-nedir

Telekinetik kuvvetler tipik olarak psikokinezi kullanılarak oluşturulur, ancak doğasında var olan insanüstü güçler veya sihir gibi başka araçlar kullanılarak da oluşturulabilir. Bir telekinetik kuvvetin yönü, mutlaka onun yaratılış yöntemiyle belirlenmez. Bildirilen ilk telekinezi vakası, hiçbir çaba göstermeyen ve yalnızca zihnini kullanarak nesneleri döndürme yeteneğini gösteren Porto Rikolu bir kahve değirmeni ile ilgiliydi.

Telekinezi Ne Zaman Bulundu ?

Telekinezi ilk olarak 1933’te Amerikalı J. B. Rhine tarafından tanımlandı. Mühendislikle ilgisi daha sonra DonaldSG (konuşma) 26 Ocak 2014 12:18 (UTC) tarafından kuruldu.

Terim, genellikle halk arasında “mistik güçler” olarak adlandırılan, hareketle ilgili oldukları için doğal fiziksel güçlere atıfta bulunan psikokinezi terimiyle ilgilidir. Telekinezi, paranormal araştırmalarında, ESP veya psikokinezinin varlığını düşündüren herhangi bir psişik fenomen için bir etiket olarak da kullanılır. Bu tür fenomenler arasında zihin-madde etkileşimi, uzaktan görüntüleme ve önsezi yer alır. Ancak bu kullanım bilim adamları tarafından eleştirilmiştir. Kavram aynı zamanda mühendislikte parapsikoloji bağlamı dışında da uygulanır, örneğin akışkan dinamiğindeki itici etkilerin telekinezi olarak tanımlanması gibi.

Daha fazla bilgi için web sitemizin metafizik kategorisini takip edebilirsiniz..

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Google Haberlerde Bizi Takip Edin !

Hemen ücretsiz takip edin ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Google Haberler : https://news.google.com/publications/CAAqBwgKMPznsQswiYPJAw?ceid=TR:tr&oc=3

Yazar Hakkında

Konu Hakkında Ne Düşünüyorsunuz ?