Tarım Arazileri Ücretsiz Olarak Drone İle İlaçlandı !
  1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Tarım Arazileri Ücretsiz Olarak Drone İle İlaçlandı !

0

Drone ile ilaçlama

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Elazığ çiftçilerinin tarım alanlarının ücretsiz bir şekilde drone ile ilaçlandığını açıkladı. Gelin detaylara birlikte bakalım.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, resmi sosyal medya hesaplarından yapmış olduğu açıklamalarda, Fırat Kalkınma Ajansı’nın destekleri ile İpek Yolu Çocuk ve Gençlik Merkezi’nin Elazığ çifçilerinin tarım arazilerini ücretsiz bir şekilde drone ile ilaçladıklarını dile getirdiler.

Tarım Alanları Fırat Kalkınma Ajansı’nın Desteği İle İlaçlandı !

Yapılışına 5 bakanlığın desteği ile ilk olarak 2016 tarihinde başlanan ve Elazığ’da 225 bin metrekarelik alana İpek Yolu Çocuk ve Gençlik Merkezi, Cumhurbaşkanlığı bünyesinde yer almaktadır. Geçtiğimiz dönemlerde ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımlarıyla açılış töreni yapmıştır. İpek Yolu Çocuk ve Gençlik Merkezi’nin ana sponsorları ise Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’dır.

Kurulan bu Gençlik Merkezi şimdi ise tarımı desteklemek adına yeni bir proje başlattı. Fırat Kalkınma Ajansı tarafından da desteklenerek 10 Nisan 2022 tarihinde gerçekleştirilen etkinlik, Elazığ’da bulunan çiftçilerin tarım alanlarını drone ile ilaçlama tekniği kullanılarak ücretsiz bir şekilde hizmet vermiştir. Başlatılan bu proje hakkında sosyal medya adreslerinden açıklama yapan ilk kişi ise Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’dır. Mustafa Varank konuşmasında;

Fırat Kalkınma Ajansımızın desteğiyle İpek Yolu Çocuk ve Gençlik Merkezi, Elazığ’da; çiftçilerimizin tarım arazilerini drone ile ücretsiz ilaçladı. Türkiye’ye örnek bu proje için tebrikler.

ifadelerine yer vermiştir.

Drone İle İlaçlama Yapmanın Faydaları Nelerdir ?

drone-ile-ilaclama-zirai-dron

  • Drone yöntemi ilaçlama kullanıldığında bölgesel aşırı kullanımın önüne geçilmektedir. Bu yolla birlikte bitkilere verilen zarar azalır ve maliyetler de düşer.
  • Arazi ve tarlalarda zararlı bölgelerin tespiti için kilit rol oynar.
  • Geleneksel tarım ilaçlamalarında traktör ile araziye girip ekinlere zarar verebilmekteyiz. Geliştirilen bu yeni yöntem ile birlikte ekinlere zarar vermeden ilaçlama yapabilmekteyiz.
  • Drone ile ilaçlama yöntemiyle işci ücretlerinden ve zamandan tasarruf yapılabilmektedir.

Peki sizin bu konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir ? Aşağıda bulunan yorumlar kısmından bizlere görüşünüzü aktarabilirsiniz.

Son yazımızı okudunuz mu ?

Pasifik Okyanusu’nda Uzaylı Teknolojisi İddiası !

Yeni açılan forum sitemizi ziyaret ettiniz mi ? buraya tıklayarak forumumuza gidebilir ve aklınızdaki soruları buradan bize sorabilirsiniz..

Drone ile ilaçlama

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Google Haberlerde Bizi Takip Edin !

Hemen ücretsiz takip edin ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Google Haberler : https://news.google.com/publications/CAAqBwgKMPznsQswiYPJAw?ceid=TR:tr&oc=3

Yazar Hakkında

Konu Hakkında Ne Düşünüyorsunuz ?