Surinam Nerede ve Nasıl Bir Ülke ? İşte Cevabı
  1. Ana Sayfa
  2. Seyahat

Surinam Nerede ve Nasıl Bir Ülke ? İşte Cevabı

0

Surinam Hakkındaki Bilgiler

Surinam Cumhuriyeti, Güney Amerika kıtasında bulunan bağımsız bir devlettir. Ülke, yüzölçümü bakımından Güney Amerika kıtasının en küçük ülkesi konumundadır. Ada ülkesi olmamasına rağmen Surinam, Karayip Cemiyeti üyesidir.

Surinam Cumhuriyeti Nerededir ?

Ülke, Güney Amerika’nın en kuzeyinde bulunmaktadır. Ülkenin kuzey kısmı Kuzey Atlantik Okyanusu ile çevrilmiştir. Güneyinde Brezilya, batısında Guayana ve doğusunda da Fransız Guyanası yer almaktadır. Ülkenin yüzölçümü son yapılan testlere göre 156 bin kilometrekaredir.

Ülkenin en büyük maddi geliri boksittir. İhracatının yaklaşık olarak %70’ini bu maden oluşturmaktadır. Halkın genel olarak geçim kaynağı ise tarımdır. Ülkenin bir kısmı amazon ormanları olduğu için belirli bir kesimdeki halk kerestecilik işi ile de uğraşmaktadır.

Surinam’ın Nüfusu Kaçtır ?

Surinam’ın nüfusu 2023 verilerine göre 586.632’dir. Ülkede kilometrekare başına düşen kişi sayısı ise %0,4’dür. Ayrı zamanda kıtanın en fazla Müslüman nüfus oranına sahip ülkesidir. Ülkede ortalama olarak yaşam oranı 72,5’dir.

Surinam’ın Para Birimi Nedir ?

surinam-hakkında-bilgiler

2004 yılından itibaren ülkenin resmi para birimi Surinam Dolarıdır. 1 Surinam doları yaklaşık olarak 0,53 TL (2023 ilk çeyrek) etmektedir.

Ülke sınırları içerisinde tarifeli seferler yapan tam 5 havalimanı bulunuyor. Ancak Türkiye’den Surinam’a direkt uçuşlar bulunmamaktadır. Surinam’a gitmek isteyen bir Türk vatandaşı en az 2-3 aktarma yapmak durumundadır.

Ülke, kıtanın en küçük ülkesi olmasına rağmen UNESCO Dünya Mirasına giren bir çok doğal güzelliği bulunmaktadır. Doğal güzellikleri, kültürel zenginlikleri ve hava durumunun güzel olmasından dolayı turistlerin mutlaka gitmek isteyecekleri ülkelerden birisidir.

Daha fazla bilgi için lütfen bizi takip etmeyi unutmayın..

Dünyanın en büyük ormanı adlı yazımızı okudunuz mu ? Bağlantıdan son yazımıza ulaşabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Google Haberlerde Bizi Takip Edin !

Hemen ücretsiz takip edin ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Google Haberler : https://news.google.com/publications/CAAqBwgKMPznsQswiYPJAw?ceid=TR:tr&oc=3

Yazar Hakkında

Konu Hakkında Ne Düşünüyorsunuz ?