Şu Sıralar Sık Sık Duyduğumuz Ötanazi Nedir ?
  1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Şu Sıralar Sık Sık Duyduğumuz Ötanazi Nedir ?

0

Ötanazi nedir ? 

Bir döneme damga vurmuş olan Fransız aktör Alain Delon, son dönemde yaşadığı sağlık sıkıntıları ile sık sık gündeme gelmektedir. 86 yaşında olan  Fransız aktör, sağlık sıkıntılarının giderek artmasından dolayı endişe duyduğunu ve bu yüzden ötanaziye başvuracağını duyurdu.

Alain Delon bir zamanların en popüler aktörlerinden birisiydi. Geçmişte sadece oyunculuğuyla değil, fiziksel özellikleri ve yakışıklılığıyla da ün yapmış bir isimdi. Ancak günümüzde 86 yaşında olan Alain Delon çok sayıda sağlık problemiyle uğraşıyor. Sağlık sorunlarının devam etmesinin ardından açıklamalarda bulunan Delon, hayranlarını çok üzecek bir karar vermiş bulunuyor.

Alain Delon ötanaziye mi başvuracak ?

Fransız aktör 2019 yılında bir felç geçirmiştir. Bu durum zaten iyi olmayan sağlığını da kötü etkilemiştir. Kendisini bu durumda görmek istemeyen ve eskisi gibi birisi olamayacağını kabullenen Delon, başka hastalıklara yakalanmadan önce Ötanaziye başvuracağını ifade etti. Hayranlarını ve çevresindekileri bu kararla oldukça üzen Delon, ısrarlara rağmen kararından dönmeyecek gibi duruyor.

Ötanazi nedir ?

Ötanaziyi kısaca açıklamamız gerekirse, bir bireyin kendi iradesini kullanarak doktorlar aracılığıyla yaşamına son vermesi diyebiliriz. Ötanazinin aktif ve pasif olmak üzere 2 türü var diyebiliriz. Bir çok ülkede çoğunlukla yasak olan aktif ötanazi, kişinin tedavisi olmayan bir hastalığa yakalanmışsa veya psikolojik sorunlar yaşıyorsa uygulanabilmektedir. Doktor kontrolünde intihar olarak gerçekleşen bu işlem; hastalara verilen ilaçlar ile acısız bir şekilde ölümünü hazırlıyor.

Bir çok ülkede yasal olan ve sinemada sık sık karşımıza çıkan pasif ötanazi, beyin ölümü gerçekleşen kişiler için kullanılabilmektedir. Bu işlem ise hastaların yaşam destek ünitesiyle bağlılığını keserek oluyor. Bir kişinin tabi ki de ben ötanazi olacağım deyip ötanazi olamadığını biliyoruz. Bu işlem için ilk önce uzun bir süreçten ve bu işleme uygun olup olunmadığı gözlemleniyor.

Türkiye’de ötanazi yasal mı ?

ötanazi-yasal-mıYukarıda da söylediğimiz gibi kişilerin kendi iradesiyle hayatlarına son vermesi yani aktif ötanazi ülkemizde yasal değildir. Bu ötanaziyi ülkemizde uygulayan hekimler ve kişiler adam öldürmeden dolayı yargılanmaktadır. Aktif ötanazi bazı ülkelerde aktif olarak uygulanmaya devam ediyor. Bu ülkeler; Hollanda, ABD, Belçika, İsviçre, Avustralya, Yeni Zelanda, Fransa, İspanya ve Kolombiya’dır.

Sizin bu konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir ? Yorumlarınızı aşağıdaki kısma yazarak bizimle paylaşabilirsiniz ?

Son yazımızı okudunuz mu ?

Porsche ve Apple Ortak Araba Mı Üretecek ?

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Google Haberlerde Bizi Takip Edin !

Hemen ücretsiz takip edin ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Google Haberler : https://news.google.com/publications/CAAqBwgKMPznsQswiYPJAw?ceid=TR:tr&oc=3

Yazar Hakkında

Konu Hakkında Ne Düşünüyorsunuz ?