Sağlıklı Kilo Vermek İçin 9 İpucu
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Sağlıklı Kilo Vermek İçin 9 İpucu

1

Hem güvenli bir şekilde kilo vermek hem de bu kilo kaybını zaman içinde sürdürmek için kademeli, kalıcı ve faydalı yaşam tarzı değişiklikleri yapmak esastır. Fazla kilolu veya obez olmak bir dizi sağlık sorununa yol açabilir. Dengeli bir yaşam tarzı ve besleyici diyet, sağlıklı yaşamın ve daha iyi kilo kontrolünün anahtarıdır. Aşırı kilo, kalp hastalığı, hipertansiyon ve tip 2 diyabet dahil olmak üzere ciddi sağlık sorunları riskini artırabilir. Destekçilerinin sahip olduklarını iddia ettikleri avantajlar ne olursa olsun, şok diyetler sürdürülebilir bir çözüm değildir.  Bu yazıda kilo kontrolü için 9 ipucu sunacağız.

1. Çeşitli, Renkli, Besleyici Yiyecekler Yiyin

Sağlıklı yemekler ve atıştırmalıklar insan beslenmesinin temelini oluşturmalıdır. Bir yemek planı oluşturmanın basit bir yolu, her öğünün yüzde 50 meyve ve sebze, yüzde 25 tam tahıl ve yüzde 25 protein içermesini sağlamaktır. Toplam lif alımı günlük 25-30 gram (g) olmalıdır.

 

 

Diyetinizden trans yağları çıkarın ve koroner kalp hastalığı toleransı ile güçlü bir bağlantısı olan doymuş yağ alımını en aza indirin.

Bazı durumlarda, belirli gıdaları diyetten çıkarmak, kişinin gerekli bazı vitamin ve minerallerden eksik kalmasına neden olabilir. Bir beslenme uzmanı, diyetisyen veya başka bir sağlık uzmanı, bir kilo verme programını takip ederken bir kişiye nasıl yeterli besin alacağı konusunda tavsiyede bulunabilir.

2. Sağlıklı Kilo Vermek İçin Bir yemek ve Kilo Günlüğü Tutun

Kendi kendini izleme, başarılı bir şekilde kilo vermede kritik bir faktördür. İnsanlar, her gün tükettikleri her yiyecek öğesini kaydetmek için bir kağıt günlük, mobil uygulama veya özel bir web sitesi kullanabilir. Ayrıca haftalık olarak ağırlıklarını kaydederek ilerlemelerini ölçebilirler.

Başarılarını küçük artışlarla takip edebilen ve fiziksel değişiklikleri tespit edebilenlerin kilo verme rejimine bağlı kalmaları çok daha olasıdır. İnsanlar ayrıca bir BMI hesaplayıcı kullanarak vücut kitle indekslerini (BMI) takip edebilirler.

3. Düzenli Fiziksel Aktivite ve Egzersiz Yapın

Düzenli egzersiz hem fiziksel hem de zihinsel sağlık için çok önemlidir. Fiziksel aktivite sıklığını disiplinli ve amaçlı bir şekilde artırmak, başarılı kilo kaybı için genellikle çok önemlidir. Günde bir saat tempolu yürüyüş gibi orta yoğunlukta aktivite idealdir.

Genellikle fiziksel olarak aktif olmayan kişiler, yaptıkları egzersiz miktarını yavaş yavaş artırmalı ve yoğunluğunu kademeli olarak artırmalıdır. Bu yaklaşım, düzenli egzersizin yaşam tarzının bir parçası olmasını sağlamanın en sürdürülebilir yoludur.

Yemekleri kaydetmenin psikolojik olarak kilo vermeye yardımcı olabileceği gibi, insanlar  fiziksel aktivitelerini takip etmekten de yararlanabilirler. Bir kişinin yiyecek alımını ve egzersizini kaydettikten sonra kalori dengesini izleyen birçok ücretsiz mobil uygulama mevcuttur.

Diyabetliler de dahil olmak üzere bazı kişiler için önceden tıbbi değerlendirme yapılması önerilebilir. Güvenli egzersiz düzeylerinden emin olmayan herkes egzersize başlamadan bir sağlık uzmanıyla konuşmalıdır.

4. Sıvı Kalorileri Ortadan Kaldırın

Şekerle tatlandırılmış soda, çay, meyve suyu veya alkol içerek günde yüzlerce kalori tüketmek mümkündür. Bunlar “boş kaloriler” olarak bilinir. Çünkü herhangi bir besinsel fayda sağlamadan ekstra enerji içeriği sağlarlar.

Dehidrasyonu açlıkla karıştırmaktan kaçının. Bir kişi genellikle bir bardak su ile yemek saatleri arasında açlık duygularını tatmin edebilir.

5. Porsiyonları Ölçün ve Porsiyonları Kontrol Edin

Herhangi bir yiyeceği çok fazla yemek, düşük kalorili sebzeler bile kilo alımına neden olabilir.

Bu nedenle, insanlar porsiyon boyutunu tahmin etmekten veya yiyecekleri doğrudan paketten yemekten kaçınmalıdır. Ölçü kapları ve porsiyon ölçü kılavuzları kullanmak daha iyidir. Tahmin, fazla tahmine ve gereğinden fazla porsiyon yeme olasılığına yol açar.

6. Kilo Vermek İçin Dikkatli Yiyin

Daha sağlıklı yiyecek seçimleri yapmak, vücutla daha uyumlu hale gelmenin doğrudan bir sonucudur. Dikkatli yeme pratiği yapan insanlar daha yavaş yemeye ve yemeklerinin tadına odaklanarak yemeye çalışırlar. 20 dakika süren bir yemek, vücudun tüm tokluk sinyallerini kaydetmesini sağlar.

Doymak yerine yemekten sonra tatmin olmaya odaklanmak ve pek çok “tamamen doğal” veya az yağlı gıdanın mutlaka sağlıklı bir seçim olmadığını akılda tutmak önemlidir.

7. Sağlıklı Kilo Vermek İçin Önceden Planlayın

Bir mutfağı sağlıklı yiyeceklerle doldurmak ve yemek planları oluşturmak, kilo kaybı için önemlidir.

Kilo vermek veya güncel kilosunu korumak isteyen kişiler, mutfaklarını işlenmiş gıdalardan ve abur cuburlardan temizlemelidir. Ve basit, sağlıklı yemekler yapmak için ellerinde malzemeler olduğundan emin olmalıdır. Bunu yapmak dikkatsiz yemeyi önleyebilir.

Yemek seçimlerini sosyal etkinliklere veya restoranlara gitmeden önce planlamak da süreci kolaylaştırabilmektedir.

8. Sosyal Destek Arayın

 

Sevdiklerinizin desteğini benimsemek, başarılı bir kilo verme yolculuğunun ayrılmaz bir parçasıdır.

Bazı insanlar arkadaşlarını veya aile üyelerini kendilerine katılmaya davet etmek isteyebilir. Bazıları ise  ilerlemelerini paylaşmak için sosyal medyayı kullanmayı tercih edebilir.

9. Pozitif Kalın

Kilo kaybı aşamalı bir süreçtir. Ve kilolar beklediği oranda düşmezse, kişi cesareti kırılmış hissedebilir.

Kilo verme veya bakım programına bağlı kalırken bazı günler diğerlerinden daha zor olacaktır. Başarılı bir kilo verme programı, bireyin sabırlı davranmasını gerektirir. Aynı zamanda kendini değiştirmenin çok zor göründüğü durumlarda vazgeçmemesi gerekir.

Bazı kişilerin, potansiyel olarak yemeyi hedefledikleri toplam kalori sayısını ayarlaması gerekebilmektedir. Veya egzersiz düzenlerini değiştirerek hedeflerini sıfırlamaları gerekebilir. Önemli olan, olumlu bir bakış açısı sürdürmek ve başarılı kilo vermenin önündeki engellerin üstesinden gelmek için çalışmakta ısrarcı olmaktır.

Bir önceki yazımızı okumak için: Dünyanın En İlginç ve Nadir Görülen Psikolojik Rahatsızlıkları

 

 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Google Haberlerde Bizi Takip Edin !

Hemen ücretsiz takip edin ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Google Haberler : https://news.google.com/publications/CAAqBwgKMPznsQswiYPJAw?ceid=TR:tr&oc=3

Yazar Hakkında

Konu Hakkında Ne Düşünüyorsunuz ?

Yorumlar (1)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir