Sadece Milyonerlerin Yaşadığı Ülke: Monaco
  1. Ana Sayfa
  2. Seyahat

Sadece Milyonerlerin Yaşadığı Ülke: Monaco

0

Monaco Neresidir ?

Monaco Prensliği, Akdeniz’de küçük bir ülkedir ve  İtalyan Rivierası birkaç kilometre daha doğuda yer almasına rağmen, Fransa ile çevrilidir.

Konumu ve iklimi dışında yararlanılacak hiçbir doğal kaynağı olmayan prenslik; turistler için bir tatil beldesi ve işletmeler için bir vergi cenneti haline geldi. Monako, Vatikan’ın altı katı büyüklüğünde ve dünyanın en yoğun nüfuslu bağımsız ülkesi.

Monaco Avrupa Birliği ülkesi olmamasına rağmen, Fransa ile açık bir sınır ve gümrük birliğine sahiptir. Bu yüzden Schengen Bölgesi’nin bir parçası olarak kabul edilmektedir. Hem Fransız hem de Monégasque yetkilileri Monako’nun liman ve helikopter pistinde kontroller yapıyor.

Hatıralık pasaport pulları, daha sonra sınırlarda sorun yaşayan alıcılar; tarafından bildirilen sorunlar ve “yasadışı” bir damganın varlığı nedeniyle ve vize başvuruları nedeniyle Turizm Ofisi tarafından artık düzenlenmiyor.

https://wikitravel.org/en/Monaco

Monaco’nun Tarihi

Monako’nun korunaklı limanı, ilk olarak MÖ 6’da Monoikos adını veren Yunanlılar tarafından iskan edildi. Efsaneye göre; Herkül Monako’dan geçti ve onu onurlandırmak için Monoikos Tapınağı olan bir tapınak inşa edildi.  Tarihsel olarak, Monako Fransa’nın bir parçasıydı, ancak 1215’te İmparator VI. Grimaldi ailesi; 1297’de Monako’ya yerleşti ve ailenin ataları 715 yılı aşkın bir süredir prensliği kontrol ediyor.

https://www.iexplore.com/articles/travel-guides/europe/monaco/history-and-culture
Monaco

1949’da Prens Rainier III Monako tahtına yükseldi. 1956’da güzel Amerikalı aktris Grace Kelly ile evlendi. Prens Rainier III bölgeye ekonomik refah getirmede önemli bir rol oynadı. Karısı sanatın teşvik edilmesinde elinden gelen her şeyi yapmıştır. Birlikte, Caroline, Albert ve Stephanie adında üç çocukları oldu. En genç Prenses Stephanie; 1980’lerin çoğu için bir şarkıcı, manken ve parti kızı olarak bir tabloid elyafıydı.

https://www.iexplore.com/articles/travel-guides/europe/monaco/history-and-culture

Prens Rainier III, Monako anayasasında reform yapmak, ekonomiyi geliştirmek ve kumara olan bağımlılığını gelirin yüzde 9’undan bugün yüzde üçe indirgemekle tanınıyor. Grace Kelly’nin 1982’de bir trafik kazasında ani ölümü tüm dünyada yankılanan bir şoktu. Prens Rainier III, ölümünden sonra Monako’yu yönetmeye devam etti ve saygın bir hükümdardı. 2005 yılında oğlu Prens Albert II’yi tahttan ayrılmak üzere bırakarak öldü.

https://www.iexplore.com/articles/travel-guides/europe/monaco/history-and-culture

Monaco’da Neden Herkes Zengin ?

Monaco’nun ekonomisi turizm, kumar ve bankacılıktan büyümüştür. Prensliğin vergiden muaf statüsü ve gelir vergisi olmaması birçok zengin sakini cezbetmiştir. Bankacılık sektörü ve para yönetimi, gelirlerin yüzde 16’sını oluşturmakta ve ekonomide önemli bir rol oynamaktadır. Monako kumarhaneleri ile ünlüdür ve dünyanın her yerinden ziyaretçiler zarif tesislerde oynamak için akın eder. 

Turizm, gelirlerin yaklaşık yüzde 25’ini oluşturuyor ve Monaco, misafirperverliği ve mükemmel mutfağıyla gurur duyuyor. Harika Akdeniz iklimi, güzel sahilin tadını çıkarmak için dünyanın her yerinden ziyaretçileri kendine çekiyor.

Monaco neresidir

Kültür Açısından Monaco

Monaco’nun kültürü, komşuları Fransa, İtalya ve İspanya’dan güçlü etkilere sahiptir. Nüfusun sadece yüzde 21’ini oluşturan yerli Monegaslı nüfusla, Fransızlar aslında yüzde 28 ile en büyük grubu oluşturuyor.  Bu, Fransız etkisinin çok büyük olduğu anlamına gelir. Anayasa din özgürlüğüne izin veriyor, ancak Monako dindar bir ulus olmaya devam ediyor. Roma Katolik Kilisesi, nüfusun yüzde 78’inin inançlarına abone olmasıyla en büyük oranı oluşturuyor.

İktidardaki Grimaldi ailesi, Monako’da kültür ve sanatın teşvik edilmesinde önemli bir rol oynamıştır. Ziyaretçiler, yıl boyunca birçoğu kraliyetlerin kendileri tarafından desteklenen muhteşem bir dizi birinci sınıf galeri ve müzik performansı bulacaklar. Aile, Princess Grace Vakfı (Prenses Grace Dans Akademisi’ni de destekler), Prince Pierre Vakfı (kültür ve sanatı teşvik eden) ve Monako Vakfı’ndan Prens Albert II (koruyucuları koruyan) gibi çeşitli amaçları desteklemek için birçok vakıf ve hayır kurumu kurmuştur.

https://www.iexplore.com/articles/travel-guides/europe/monaco/history-and-culture

Yurt dışı için vizesiz ülkeler

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Google Haberlerde Bizi Takip Edin !

Hemen ücretsiz takip edin ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Google Haberler : https://news.google.com/publications/CAAqBwgKMPznsQswiYPJAw?ceid=TR:tr&oc=3

Yazar Hakkında

Konu Hakkında Ne Düşünüyorsunuz ?