Rusya-Ukrayna Savaşı Türkiye Ekonomisini Nasıl Etkiler ?
  1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Rusya-Ukrayna Savaşı Türkiye Ekonomisini Nasıl Etkiler ?

0

Rusya-Ukrayna Savaşı Türkiye Ekonomisini Nasıl Etkiler

Yaklaşık bir yıldır başlaması beklenen Rusya-Ukrayna krizi resmen Rusya’nın Ukrayna’yı bombalamasıyla başladı. Yaşanılan bu savaş Türkiye için iyi bir haber değildir. Bu durum Türkiye ekonomisini olumsuz yönde etkileyecektir. Ayrıca Rusya’nın işgali başlatmasıyla birlikte borsadaki düşüş beraberinde altını ve doları yükseltmiştir. Halihazırda ekonomik bunalım yaşayan Türkiye’yi daha zor günler mi bekliyor ?

Türkiye Ekonomisinin Direği Turizm En Büyük Darbeyi Alabilir

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın vermiş olduğu istatistiklere göre, Türkiye’ye gelen her 4 turistten birisi Rus ve Ukrayna vatandaşıdır. Türkiye’nin turizmden gelen döviz gelirine şu sıralar bel bağlamışken yaşanılan bu savaş tüm umutları yitirmiştir. Kur korumalı mevduata dayandırılan döviz kuru istikrarını sağlandığı  bu ekonomik paketin temelinde, cari fazla vermek ve turizmden gelen döviz kuru geliri yatıyor. Son 2 yılda pandemiden sonra Türkiye’nin, beklediği turizm gelirine de ulaşamama ihtimali var. Bu nedenle döviz kurlarında artış ve beraberinde düşürülmek istenen faiz oranlarının yukarıya doğru baskısı artacaktır.

Rusya-Ukrayna Savaşı Türkiye Ekonomisini Nasıl EtkilerRusya-Ukrayna Krizinin İlk Etkisi Akaryakıt

Tüm dünyanın ekonomik sıkıntılar çektiği dönemde bu savaşın etkileri merak konusu. Savaşın başlamasıyla birlikte dünya genelinde brent petrol varil fiyatı 101 dolara çıktı. Türkiye’de savaşın çıkmasından sonra ilk etki akaryakıtta gerçekleşti. Bu etkilerin zamanla tahıl ve turizmde de görülmesi mümkün. Savaşın çıkmasından sonra ülkemizdeki benzin fiyatlarına en 1.50 tl zam gelmiştir.

Enflasyon Artacak Mı ?

Tüm dünyada Covid-19 pandemisinin etkileri hızla sürerken hesaba katılmayan Rusya-Ukrayna savaşı enflasyonu tam olarak nasıl etkileyecek belli değil. Uzmanların raporlarına göre Türkiye, bu durumdan en çok etkilenecek ülke konumunda. Türkiye’nin hem Rusya ile hem de Ukrayna ile büyük işbirlikleri bulunmakta. Bu savaşın Türkiye’deki enflasyona ivme kazandırması söz konusu.

Rusya-Ukrayna Savaşı Türkiye Ekonomisini Nasıl EtkilerKriz Doğalgaz Fiyatlarını Etkiler Mi ?

Rusya, Avrupa Birliği ve ABD’nin yaptırımlarından sonra doğalgaz fiyatlarının artacağına dikkat çekmiştir. Rusya Enerji Bakanı yapmış olduğu açıklamada, ‘Avrupalıların 1000m3 doğalgaz için 2000 euro ödeyecekleri yeni bir döneme giriyoruz’ ifadelerini kullandı

Ülkemizin doğalgaz ihtiyacının çok büyük bir kısmını Rusya’dan aldığını düşünürsek bu durum bizi de derinden etkileyecektir. Rusya Enerji Bakanı Türkiye konusunda yaptığı açıklamalarda doğalgaz kesintisi gibi bir şeyin olmayacağını fakat  fiyatların artabileceğini dile getirmiştir.

Rusya-Ukrayna Savaşı Türkiye Ekonomisini Nasıl Etkiler

Bu konu hakkındaki görüşlerinizi yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Bir önceki yazımızı okudunuz mu ?

Trump kendi sosyal medya uygulamasını tanıttı ! Truth Social ! 

 

 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Google Haberlerde Bizi Takip Edin !

Hemen ücretsiz takip edin ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Google Haberler : https://news.google.com/publications/CAAqBwgKMPznsQswiYPJAw?ceid=TR:tr&oc=3

Yazar Hakkında

Konu Hakkında Ne Düşünüyorsunuz ?