Rusya Kendi İnstagram Uygulamasını Yaptı ! Grustnogram !
  1. Ana Sayfa
  2. Sosyal Medya

Rusya Kendi İnstagram Uygulamasını Yaptı ! Grustnogram !

0

Grustnogram

Rusya’da İnstagram uygulamasının yasaklanmasından sonra Rus uygulama geliştiricileri İnstagram benzeri bir sosyal medya uygulaması geliştirdi. Gelin detayları birlikte inceleyelim…

Rusya’nın Ukrayna’ya açmış olduğu savaştan sonra gelen üst üste yaptırımların faturasını Rus halkı ödedi. Bu yaptırımlar sadece ekonomik ve teknoloji alanında olmadı. Dünyanın önde gelen teknoloji şirketleri Rusya’daki tüm dijital hizmetlerini durdurdu. Son dönemlerde sık sık karşımıza çıkan Rusya-Meta tartışması da bu engellemenin bir parçası oldu. Meta şirketinin bünyesinde bulunan sosyal medya uygulamalarında Rusya aleyhindeki söylemlerin engellenmemesinin ardından Rusya tarafı Instagram’a erişimi kapattı. Bunun ardından Rus uygulama geliştiricileri Instagram benzeri bir uygulama olan Grustnogram (İngilizcede Sadgram) geliştirdi.

Rusya’nın Yeni Uygulaması Grustnogram

rusya-ınstagramın-alternatif-uygulamasını-çıkardı-grustnogram

Rusya 14 Mart tarihinde Instagram’ın erişime kapatılacağını ve kullanılmayacağını açıkladı. Rusya, aleyhinde şiddet ve hakaret dolu mesajları engellemediği için Meta şirketini ‘aşırılıkçı’ ile suçladı.

Dünyanın en çok kullanılan sosyal medya platformlarından birisi olan Instagram, Rus kullanıcılar tarafından da büyük ilgi ile kullanılmaktaydı. Açıklanan verilere göre yaklaşık olarak 80 milyon insan yani neredeyse Rusya’nın yarısı Instagram uygulamasını aktif bir şekilde kullanıyordu. Getirilen yasaklardan sonra bir çok Rus kullanıcı VPN kullanarak Instagram’a erişim sağlayabilse de şu an uygulamayı kullanabilen kullanıcı sayısı çok düşük seviyede. Ancak bazı Rus uygulama geliştiricileri krizi fırsata çevirerek Instagram’ın alternatifi olan bir uygulamalar yaptı.

Bu yapılan uygulamaların arasından en dikkat çekici ve ön plana çıkan uygulama ise Grustnogram olmuştur. Fakat bu uygulama Instagram’dan farklı olarak kullanıcıların istediği şeyi ‘ Kendinizin hüzünlü resmini yayınlayın, bunu üzgün arkadaşlarınıza gönderin ve birlikte üzülün’ sözleri yer almaktadır.

Instagram’dan farklı olarak uygulamada beğeni butonu olarak kırık kalp ve üzgün emoji yer alıyor. Yani bir kullanıcı üzgün bir fotoğrafını paylaştığı zaman kırık kalp veya üzgün surat emojisi ile o gönderiyi yanıtlayabiliyorsunuz. İki serbest yazılımcı olmak üzere toplam 4 farklı kişinin geliştirmiş olduğu bu uygulamanın başındaki isim; olan Alexander Tokarev, gelecek hafta sonuna kadar Google Play Store’da yer alacaklarını ifade etti. Alexander Tokarev;

Birçok kaliteli ve popüler hizmetin çeşitli nedenlerle Rusya’da çalışmalarını durdurmasından dolayı çok üzgünüz. Grustnogram’ı bu duruma birlikte üzülmek ve birbirimize destek olmak için yarattık.

Peki sizin bu konu hakkındaki görüşünüz nedir ? Aşağıda bulunan yorumlar kısmından bizimle görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.

Son yazımızı okudunuz mu ?

Youtube ReVanced Geliyor ! İşte Detaylar

Yeni açılan forum sitemizi ziyaret ettiniz mi ? buraya tıklayarak forumumuza gidebilir ve aklınızdaki soruları burdan bize sorabilirsiniz..

 

 

 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Google Haberlerde Bizi Takip Edin !

Hemen ücretsiz takip edin ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Google Haberler : https://news.google.com/publications/CAAqBwgKMPznsQswiYPJAw?ceid=TR:tr&oc=3

Yazar Hakkında

Konu Hakkında Ne Düşünüyorsunuz ?