Prenses Diana ve Trajik Hikayesi
  1. Ana Sayfa
  2. Biyografi

Prenses Diana ve Trajik Hikayesi

0

Prenses Diana

Prenses Diana İngiliz kraliyet ailesinin bir üyesiydi. İngiliz tahtının varisi Galler Prensi Charles’ın ilk karısı ve Prens William ile Prens Harry’nin annesiydi. Diana, çalkantılı özel hayatıyla ve halkla olan ilişkisiyle sürekli göz önündeydi. Diana, İngiliz soyluları arasında doğdu ve Sandringham mülklerinde kraliyet ailesine yakın bir yerde büyüdü. 1981’de kreş öğretmeni asistanı olarak çalışırken, Kraliçe II. Elizabeth’in en büyük oğlu Prens Charles ile evlendi.

Diana’nın Charles ile evliliği, uyumsuzlukları ve evlilik dışı ilişkileri nedeniyle çok sorunlu geçiyordu. Evliliğin 5 yılında, çiftin uyumsuzluğu ve yaş farkı zarar verici hale geldi. Çünkü Charles, eski kız arkadaşı Camilla Parker Bowles ile ilişkisine devam etti. Ve Diana daha sonra ailenin eski binicilik eğitmeni Binbaşı James Hewitt ile ilişkiye başladı. 1987 yılına gelindiğinde evliliklerindeki çatlaklar görünür hale geldi. Bununla birlikte çiftin mutsuzluğu ve birbirlerine karşı soğuk tavırları basına yansıdı. 1992 ve 1993 yıllarında, basına sızan telefon görüşmeleri hem prens Charles hem de prenses Diana’ya olumsuz yansıdı. 1992’de ayrıldılar, ilişkilerinin dağılmasından kısa bir süre sonra kamuya mal oldu. Evliliklerinde yaşadıkları güçlükler giderek daha fazla kamuoyuna yansıdı ve 1996’da boşandılar.

Prenses Diana

Prenses Diana, Kraliçe adına kraliyet görevlerini üstlendi. Ve onu Commonwealth krallıklarındaki işlevlerde temsil etti. Hayır işlerine alışılmadık ilgisi ve uğraşı nedeniyle halk onu takdir ediyordu. Başlangıçta çocuklara ve yaşlılara yardım etti. Ancak daha sonra AIDS hastalarına yönelik sosyal tutumları içeren iki özel kampanyaya ve mayınların kaldırılması için Uluslararası Kızıl Haç aracılığıyla desteklenen kampanyaya katılımıyla tanındı. Ayrıca farkındalık yaratarak kanser ve akıl hastalığından etkilenen insanlara yardım etmeye çalıştı. Prenses başlangıçta utangaçlığıyla dikkat çekti. Ancak samimiyeti onu halka sevdirdi ve itibarının evliliğinin sert çöküşünden kurtulmasına yardımcı oldu. 1980’lerde ve 1990’larda modanın lideriydi. Diana’nın Paris’te bir araba kazasında ölümü, kamuoyunda büyük yas tutulmasına ve küresel medyanın ilgisine yol açtı. Mirasının kraliyet ailesi ve İngiliz toplumu üzerinde derin bir etkisi oldu.

Prenses Diana Nasıl Öldü?

31 Ağustos 1997’de Diana, sürücü paparazzilerden kaçarken Paris’teki Pont de l’Alma tünelinde bir araba kazasında öldü. Kazada aynı zamanda arkadaşı Dodi Fayed ve Hôtel Ritz Paris’in güvenlik müdürü vekili olan sürücü Henri Paul de öldü. Dodi’nin babası tarafından koruma olarak çalışan Trevor Rees-Jones kazadan sağ çıktı. 6 Eylül’de televizyonda yayınlanan cenaze töreni, 32.10 milyona ulaşan bir İngiliz televizyon izleyicisi tarafından izlendi. Ayrıca bu, Birleşik Krallık’ın şimdiye kadarki en yüksek izlenme rakamlarından biri oldu. Milyonlarca kişi daha olayı dünya çapında izledi.

Prenses Diananın Trajedik Hikayesi

İlk Fransız adli soruşturması, kazanın Paul’ün sarhoşluğu, dikkatsiz sürüş, hız (65 mil) ve reçeteli ilaçların etkilerinden kaynaklandığı sonucuna vardı. Fakat Şubat 1998’de, Dodi Fayed’in babası Mohamed Al-Fayed, oğlunu öldüren kazanın planlandığını söyledi. Ve MI6 ve Edinburgh Dükü’nü suçladığını açıkça belirtti. 2004’te başlayan bir soruşturma, kazanın Paul’ün son derece ihmalkar sürüşüne ve Paul’ü tünele girmeye zorlayan peşindeki paparazzilere bağladı. 7 Nisan 2008’de jüri, “yasadışı öldürme” kararı verdi. Soruşturmanın nihai kararından sonraki gün, Al-Fayed, trajedinin cinayet olduğunu kanıtlamak için 10 yıllık çalışmalarını sonlandıracağını duyurdu. Bunu Diana’nın çocukları için yaptığını söyledi.

Peki sizce Diana’nın ölümü bir cinayet miydi? Yoksa gerçekten bir kaza mı ?

Bir önceki yazımızı okumak için: Bitcoin’in Kurucusu: Satoshi Nakamoto

 

 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Google Haberlerde Bizi Takip Edin !

Hemen ücretsiz takip edin ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Google Haberler : https://news.google.com/publications/CAAqBwgKMPznsQswiYPJAw?ceid=TR:tr&oc=3

Yazar Hakkında

Konu Hakkında Ne Düşünüyorsunuz ?