PlayStation Plus Nedir ? Tüm Merak Edilenler !
 1. Ana Sayfa
 2. Oyun

PlayStation Plus Nedir ? Tüm Merak Edilenler !

0

Bir süredir PlayStation Plus ve PlayStation Now abonelikleri ile kullanıcılarına hizmet sağlayan PlayStation, bu abonelik sistemlerini birleştirerek, üç farklı paket halinde kullanıcılara sunarak daha çok dikkat çekmeyi amaçlıyor. Gelin birlikte PlayStation’ın yeni Plus abonelik paketlerine bakalım..

Önümüzdeki dönemlerde yenilenecek olan PlayStation Plus aboneliği için yeni düşünceleri olan Sony, girişimlerini hızlandırmıştır. Aynı Xbox Game Pass gibi, kullanıcılarına çok büyük bir oyun kütüphanesi sunmayı amaçlayan firma, PlayStation Plus ve PlayStation Now yapımlarını geliştirmekle kalmıyor, bu iki sistemi tamamen birleştiriyor.

PlayStation Plus Nedir ?

PlayStation Plus, dünya genelinde 48 milyondan fazla bireye sahip bir abonelik hizmetidir. Aynı zamanda PlayStation markasının yani Sony şirketinin en büyük gelir kaynaklarından birisidir. Aboneliğin öne çıkan hizmeti ise oyunları çevrimdışı oynamanızı da sağlayan özelliğidir. Apex Legends, Warzone ve Fortnite gibi bazı ücretsiz oyunları PlayStation Plus aboneliğiniz olmadan da kullanabiliyor olsanız da, ücretli oyunları çevrimiçi  oynayabilmek için PlayStation Plus abonesi olmanız gerekmektedir.

PlayStation Plus sadece bu özellikleri değil daha bir çok özelliği de beraberinde getirmektedir. Örnek vermek gerekirse PlayStation Plus aboneleri için her ay 2 tane yeni PlayStation 4 oyunu, 100GB bulut depolama yeri, özel oyun içerikleri ve abonelere özel oyun indirimleri de dahil olmak üzere birçok özelliği kullanıcılarına sağlamaktadır. Yukarıda anlattığımız bu özelliklerin ise abonelere tamamen ücretsiz bir şekilde sağlandığının da altını çizelim. Abonelik devamında eğer bir PlayStation 5 sahibiyseniz her ay 2 adet PlayStation 4, 1 adet ise PlayStation 5 oyununa erişim fırsatlarından yararlanabiliyorsunuz.

PlayStation Now Nedir ?

playstation-plus-nedir

Sony şirketinin bulut oyun sistemi olan PlayStation Now, yüzlerce oyuna internet üzerinden kendi konsolunuz veya bilgisayarınız sayesinde oynamanıza olanak sağlayan bir hizmettir. İçerisinde PlayStation 5,4,3,2 oyunlarının bir çoğu olmak üzere, toplamda 700’den fazla oyunu içerisinde barındırır. Sony şirketinin çıkarmış olduğu bu hizmet maalesef ki ülkemizde kullanılamamaktadır. Sadece bazı ülkelerde hizmette olan bu hizmet, Yeni Plus paketleri içerisinde yer alacağı için birçok ülkede hizmete açılacaktır.

Yeni PlayStation Plus Aboneliği Nasıl Olacak ?

Yeni hizmetin abonelik sistemi; Essential, Extra ve Premium olarak 3 pakette gelecektir. Çıkarılacak olan bu 3 farklı plan, ayrı bir fiyatlandırma yaparken, hizmet anlayışı da tabi ki birbirinden farklı olacaktır. PlayStation Now’ın hizmete sunulmadığı ülkelerde de PlayStation Plus Deluxe adında yeni bir abonelik hizmeti çıkması beklenmektedir. Peki çıkarılan bu yeni paketler kullanıcılara ne verecek ve ücretlendirmeler nasıl olacak ? gelin birlikte inceleyelim..

PlayStation Essential 

 • Halihazırda bulunan PlayStation Plus hizmetinin yerine geçecek bu hizmet, aynı fiyatları sunacak ve hizmette bir değişiklik olmayacaktır.
 • Aylık indirilebilir oyun, kullanıcılara özel indirimler, 100GB’ı bulan bulut depolama alanı, çok oyunculu sisteme erişim.
 • Zaten bu hizmeti  kullanan kullanan aboneler bu hizmetten devam edeceklerdir.

Türkiye’deki fiyatlandırma : 40 TL / Aylık, 100 TL / 3 Aylık, 240 TL / Yıllık

 

PlayStation Extra

 • PlayStation Essential özelliklerinin tamamını kendi içerisinde bulundurur.
 • Bünyesinde 400’den fazla PlayStation 4 ve 5 oyununun bulunduğu bir sisteme erişmenizi sağlar. Bu sistem içerisinde ise Sony şirketinin kendine ait birçok özel oyununda bulunduğunu sizlerle paylaşalım.

Avrupa’daki fiyatlandırma : 13.99 Euro / Aylık, 39.99 Euro / 3 Aylık, 99.99 Euro / Yıllık

PlayStation Premium

 • PlayStation Essential ve PlayStation Extra paketlerinin tüm özelliklerini kendi içerisinde bulundurur.
 • Kütüphaneye 340’dan fazla oyun ekler.
 • Bulut teknolojisi aracılığıyla PlayStation 3 oyunlarına erişim sağlar.
 • Orijinal PlayStation, PlayStation 2 ve Psp nesillerinden hem bulut hem de indirme seçenekleriyle;  sunulan bir sistem.
 • Kısıtlı süreli oyun denemeleri, seçmiş olduğunuz oyunu satın almadan önce denemenize sağlayan hizmet.

Avrupa’daki fiyatlandırma : 16.99 Euro / Aylık, 49.99 Euro / 3 Aylık, 119.99 Euro / Yıllık

Yeni PlayStation Plus Aboneliği Ne Zaman Çıkacak ?

playstation-plus-ne-kadarPlayStation, abonelik hizmetinin çıkış tarihini resmi hesaplarından açıklamış durumda. Ülkemizi Asya’da mı, Avrupa’da mı gördüklerini henüz tam olarak açıklamasalar da, söyledikleri; çıkış tarihleri aşağıdaki gibidir.

 • Asya Marketleri : 23 Mayıs 2022
 • Japonya : 1 Haziran 2022
 • Amerika : 13 Haziran 2022
 • Avrupa : 22 Haziran 2022

Peki sizin bu konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir ? Aşağıda bulunan yorumlar kısmından bizlere görüşünüzü aktarabilirsiniz.

 

 

 

 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Google Haberlerde Bizi Takip Edin !

Hemen ücretsiz takip edin ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Google Haberler : https://news.google.com/publications/CAAqBwgKMPznsQswiYPJAw?ceid=TR:tr&oc=3

Yazar Hakkında

Konu Hakkında Ne Düşünüyorsunuz ?