Pilot Nasıl Olunur, Şartları Nelerdir ? İşte Detaylar
  1. Ana Sayfa
  2. Kişisel Gelişim

Pilot Nasıl Olunur, Şartları Nelerdir ? İşte Detaylar

0

Nasıl Pilot Olunur ? 

Kimlere Pilot Denilir ?

Pilot bir hava taşıtı olan uçağın yolcu, kargo ve şahsi uçaklarını kullanmak ve güvenle uçurmak ile sorumlu olan kişiye verilen unvandır, genellikle bir uçağı 2 pilot kullanırken bazı uçak modellerinde tek pilot yer almaktadır.

Pilotlardan birisi komutta yer almakta olan kaptan, bir diğer pilot ise ikinci pilot olarak yer alıp kaptana yardımcı olmak, gerekli iletişimleri kurmak ve olası aksaklıkta kaptanın yerini almaktadır. Bazı uzun mesafeli uçuşlarda ise 3 ve hatta 4 pilotun da yer aldığı durumlar olmaktadır.

Ayda sadece 8 gün çalışabilen pilotların haftalık çalışma saati ise 56 saattir, bunun sebebi hem güvenlik hem de pilota yüklenen yüksek sorumluluğun bünyede yarattığı mental yorgunluktur.

Nasıl Pilot Olunur ?

Pilot eğitimi alınmadan yapılması imkânsız olan meslek gruplarından birisidir, Pilotlar Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünün ruhsat onayı verdiği uçuş okullarından sertifika alarak yada ilgili üniversitelerin Pilotaj bölümünde pilot olmak için gereken diplomayı alarak pilot olabilmektedir.

Bu eğitimler teorik eğitim, uçuş eğitimi ve çeşitli simülasyonlardan oluşmakta olan detaylı ve doğrudan işe yönelik eğitimlerdir. Tüm bunların dışında ise global geçerliliği olan İngilizce sınavından da geçmek gerekmektedir.

Pilotlar Ne İş Yapar ?

Bir pilot hava durumu, rota, uçak hakkındaki tüm bilgiler ve yolcular hakkında bilgi sahibi olmalıdır, gerekli yakıt miktarları hesaplanarak uçuş planları oluşturmalı. Yakıt seviyesinin dengesini sağlamalıdır.

Bunların dışında güvenlik sistemlerinin çalışır ve stabil durumda olduğundan emin olmalı. Kabin ekibini yönlendirme kalkış ve iniş esnasında gerekli yönetmelikleri uygulamak pilotun sorumluluğundadır.

Bunların dışında uçuşun kontrolü, kayıt defterinin güncellenmesi ve uçuşta yaşanan sorunları rapor haline getirmek pilotun sorumluğundadır.

pilot nasıl olunur

Pilot Olmak İçin Gereken Yetenekler Nelerdir ?

İyi bir pilot mekânsal farkındalığı en üst seviyede olması gerekmektedir, bunun dışında koordinasyon becerisinin yüksek olması, iyi bir iletişimci olması pilotta aranan özelliklerin başında gelmektedir.

Tüm bu özelliklerin dışında;

  • Ekip çalışmasına hâkim ve gerektiğinde uçuş ekibini, personelleri yönetebilme yeteneğine sahip olmak,
  • Liderlik vasfına sahip olmak
  • Oldukça hızlı düşünebilen ve karar alabilen bir yapıda olmak.
  • Stres altında ve zor durumlarda sakin kalabilmek ve sağlam bir bilince sahip olmak.
  • Disiplinli, özgüvenli ve zeki olmak.

İyi bir pilotun olmaz ise olmaz özelliklerinin başında yer almaktadır.

Pilot Maaşları Ne Kadar ?

Pilot hem kamu adına hem özel sektörde yer alabilen bir meslek grubu olduğu için maaşları değişkenlik göstermektedir,

Örnek vermek gerekirse askeri pilotlar 25.000,00 Türk Lirası ile 35.000,00 Türk Lirası arasında maaş alırken, sivil pilotlarda bu maaş 40.000,00 Türk Lirasından başlayıp 120.000,00 Türk Lirasına kadar çıkabilmektedir.

İş imkânı açısından oldukça kolay iş bulunabilen bu meslekte yetişmiş kişi sayısı oldukça azdır, zira eğitimi zorlu ve ilgili bölümlerin kazanılması için üstün çalışma gerekmektedir. Gereken lisans ve sertifikayı alan bir pilotun iş bulma şansı oldukça yüksek olup işsiz kalması nerdeyse imkansızdır. Gerek ülkemizde gerekse uluslararası birçok hava yolu firması ülkemizin pilotlarına güvenmekte ve iş vermektedir.

Pilot Olabilmek İçin Aranan Şartlar Nelerdir ?

Pilot olabilmek için ilgili kişi eğitim alması zorunludur, pilot olacak bir kişinin mutlaka iyi seviyede İngilizce bilmesi gerekmektedir, bunun dışında 18 yaşında olmalı ve her hangi bir sağlık sorununun bulunmaması gerekmektedir.

Kaptan pilotlarda ise 6 ayda bir fiziksel sınavdan başarı ile geçebilecek bir yapıda olunması gerekmektedir.

Bunun dışında pilotlar gece uçuşlarında yer alabilmek için gerekli eğitimi almış olması gerekmektedir. Ayrıca kişinin Ticari pilot lisansı olan CPL lisansına sahip olması zorunludur.

Hodan otu nedir, faydaları nelerdir ? adlı yazımızı okumak için bağlantıya gidebilirsiniz…

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Google Haberlerde Bizi Takip Edin !

Hemen ücretsiz takip edin ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Google Haberler : https://news.google.com/publications/CAAqBwgKMPznsQswiYPJAw?ceid=TR:tr&oc=3

Yazar Hakkında

Konu Hakkında Ne Düşünüyorsunuz ?