Paralel Evren Gerçek Mi Kurgu Mu ?
  1. Ana Sayfa
  2. Metafizik

Paralel Evren Gerçek Mi Kurgu Mu ?

0

Paralel Evrenler Gerçek Mi Kurgu Mu ?

Paralel evren heyecan verici bir fikir. Aynı durumlarla karşılaştığınız, ancak yaptığınız her seçimin farklı olduğu, her farklı kararın farklı bir sonuca yol açtığı başka bir evren olduğunu düşünmek. Mümkün olan her seçeneği gerçekten seçmiş olduğunuz kendi macera romanınızı seçmek gibi.

Ancak bilim kurgu dışında bir şey gibi görünse de, paralel evrenler kavramı, 60 yıl önce Hugh Everett tarafından ilk kez önerildiğinden beri bilim adamlarını şaşırtmış ve meraklandırmıştır.

Paralel bir evren fikri, astronomik çoklu evren teorisinin bir yönüne girer. Teori, Big Bang‘den kısa bir süre sonra evrenimizin farklı oranlarda ve farklı yerlerde genişlediğini ve bunun da bizim dışımızda birçok evrenin yükselişine yol açtığını belirtir.

Paralel Evrenin Açıklaması

 Birçok dünya teorisi olarak da bilinen paralel evren kavramı, evren için olası her alternatif zaman çizelgesinin gerçek olduğunu ve hepsinin sürekli dallara ayrılan bir şekilde gerçekleştiğini öne sürer. Yani bir evrende tatlıya hayır diyebilirken, diğerinde evet dediniz ve bu tamamen farklı olaylar dizisine yol açtı. Bu nedenle, bize sunulan sonsuz olasılıklardan yalnızca birini yaşarız.

Paralel Evren

Bu, maddenin ve ışığın nasıl davrandığını açıklamaya odaklanan kuantum mekaniği teorisini takip eder. Bunun paralel evrenlerle ilişkisi, kuantum mekaniğindeki olasılıkların sınırsız olması ve parçacıkların potansiyel olarak her yöne hareket etmesidir.

Bir parçacığın konumu ölçüldüğünde, parçacık için mümkün olan diğer birçok konumun aslında ayrılarak başka bir evren yarattığına inanılmaktadır.

Bu karmaşık bir teoridir ve Everett 1950’lerde önerdiğinden beri şüphelenmeye ve incelenmeye devam etmektedir. Birçok bilim insanı, çoklu evren teorisinin gözlemlenemeyen ve dolayısıyla kanıtlanamayan bir şey olduğuna inanmakta. Bu, birçok kişinin böyle bir kavramın tartışılmasının anlamsız ve hatta bilim dışı olduğuna inanmasına neden olur.

Paralel evren

Kanıt Var Mı ?

Ancak bu yılın başlarında bir grup bilim insanı, bu tuhaf teoriyi destekleyecek küçük bir kanıt bulmuş olabileceklerine inanmakta.  Evrende bir ‘Soğuk Nokta’ 1,8 milyar ışıkyılı uzaklıkta bulunmuştur. Birçok araştırmacı, bu noktanın gerçekten de evrendeki büyük bir boş alan olduğuna inanıyorrdur. Ancak bazıları, Soğuk Nokta’nın, ilk günlerinde evrenimizin başka bir evrenle çarpışmasının bir sonucu olduğuna inanmakta.

Yine de paralel evrenlerin var olduğuna inananlar için bu ince umut dizisine rağmen, birçoğu diğer evrenlerin varlığını test etme zorluğundan aşamalı olarak geçmiyor. Teoriyi destekleyenler, onun büyük bir değere sahip olduğuna inanıyorlar ve sadece bir gün bilim kurgunun gerçeğe dönüşeceğini umuyorlar.

Karanlık Madde nedir ? adlı yazmızı okumak için tıkla

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Google Haberlerde Bizi Takip Edin !

Hemen ücretsiz takip edin ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Google Haberler : https://news.google.com/publications/CAAqBwgKMPznsQswiYPJAw?ceid=TR:tr&oc=3

Yazar Hakkında

Konu Hakkında Ne Düşünüyorsunuz ?