Ölüm Vadisi Yürüyen Kayalar Gizemi Çözüldü
  1. Ana Sayfa
  2. Metafizik

Ölüm Vadisi Yürüyen Kayalar Gizemi Çözüldü

1

Ölüm Vadisi Yürüyen Kayaların Gizemi Çözüldü

Amerika’nın en sıra dışı olaylarından biri Ölüm Vadisinde gerçekleşiyordu. Ölüm Vadisi Kaliforniya güneyinde Arizona sınırında yer almaktadır. Ortalama olarak 225 kilometre yer barındırıyor. Büyük Mojave Çölü’nün de bir parçası olan bölgede Alaska bölgesinin de en büyük milli parkı olarak yer alıyor. Bölgenin en önemli özelliği ise Kuzey Amerika’da en kurak ve en sıcak yeri olarak tanımlanıyor.

Ölüm Vadisi Nasıl Ünlendi ?

Ölüm vadisi ilk olarak 1849 yılında altın keşfi sonrasında bölgeye gelmeye başladı. Yaz mevsimi içerisinde çoğu kişi altın aramaya çıkmıştı. Bu süreç içerisinde aç ve susuz kalan kişilerin ölümleriyle sonuçlanmasıyla birlikte buraya Ölüm Vadisi adı verildi.

Ölüm Vadisi’nin ünlenmesiyle birlikte her yıl yaklaşık olarak 1 milyon ziyaretçisi bulunuyor. Vadi içerisinde 3000 metre yüksekliğe çıkan dağlar da yer alıyor. Kış ayları iklimi gereği sert geçen ve geceleri dondurucu soğuklar da yer alabiliyor. Yaz mevsimleri içerisinde 50 derece kadar sıcaklık değeri gözükebiliyor. Ayrıca yıl içerisinde fırtına ve selle sonuçlanan doğal olaylar da gerçekleşiyor.
Bölgeye ziyaretçilerin gelme nedenlerinden biri de yürüyen kayaların olduğu haberlerinin yayılmasıdır. Uzun süre büyük gizemi açıklanamayan olayın çözümü saplanarak açıklandı. Uzun araştırmalar sonucunda bilim adamları tarafından keşfi sağlanmıştır.

Ölüm Vadisinde Kayalar Nasıl Yürüyor?

ölüm vadisi yürüyen kayalar
ölüm-vadisi-yürüyen-kayalar

Ölüm vadisinde son derece kuru bir alana sahip olmasıyla birlikte yıl içerisinde yağmurda yağmaktadır. Yağmurlar genellikle genellikle kış aylarında yağmaktadır. Ciddi soğuklukla beraber zemin içerisinde hafif eğimler oluşmaktadır. Bu eğimler içerisinde su biriktirmektedir.

Dondurucu soğukla beraber buz kalıpları şekline geliyor. Geceleri dondurucu soğuk olmasından dolayı tüm yüzey donmakta buz tabakası 3-6mm kalınlığa ulaşabiliyor. Ölüm Vadisinde güneş tekrar açmaya başladığında yüzeyde kalan buzlar erimeye başlamasıyla birlikte birikintiler serbest kalmaktadır. Oluşan su etkisiyle birlikte yumuşama yapan yüzey üzerinde olan kayaların da kolayca hareket etmesini sağlıyor.

Bu sayede kayalar yavaş yavaş sürüklenmektedir. Kayaların yönü gelen rüzgârın yönüne göre değişiklik göstererek hareket etmektedir. Yapılan açıklama sonrasında Ölüm Vadisinin büyük gizemi de çözülmüş olarak arşivlerde yer aldı.

Bu tarz içerikler hoşunuza gidiyorsa metafizik konusundaki yazılarımıza da göz atabilirsiniz..

Ölüm vadisi neden tehlikeli ? Ölüm vadisi yürüyen kayalar olayı nedir ?

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Google Haberlerde Bizi Takip Edin !

Hemen ücretsiz takip edin ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Google Haberler : https://news.google.com/publications/CAAqBwgKMPznsQswiYPJAw?ceid=TR:tr&oc=3

Yazar Hakkında

Konu Hakkında Ne Düşünüyorsunuz ?

Yorumlar (1)

  1. Sizde konu hakkındaki yorumlarınızı bu alandan bizimle paylaşabilirsiniz..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir