Obeziteden En Çok Etkilenecek Ülkeler Açıklandı !
  1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Obeziteden En Çok Etkilenecek Ülkeler Açıklandı !

0

Gelecek Pandemi ! 

Dünya Obezite Federasyonu’nun açıkladığı bilgilere göre, dünya genelinde önümüzdeki 8 yıl boyunca ‘ obezite pandemisi‘ yaşanılacak. Peki bu pandemide Türkiye’nin durumu ne olacak ?

Obezite günümüzde yaşanılan en büyük sorunlardan birisi haline gelmiştir. Hastalık sadece bireyin hayat kalitesini düşürmekle kalmayıp ayrı zamanda; şeker, hipertansiyon, felç ve kanser gibi hastalıklara da sebebiyet veriyor. Çağımızın en büyük sorunlarından birisi olan hastalık,  bir çok ülkede hızlı bir şekilde yayılan bir hastalık haline dönüşüyor. Bu hastalığın en çok yaşanıldığı bölgeler olarak Avrupa ve ABD gözükse de ülkemizde de durum maalesef pek iç açıcı değildir.

Dünya Obezite Federasyonu yayınlamış olduğu raporlara göre, önümüzdeki yıllarda hastalığın hızla artacağını ve buna bir çözüm üretilmesi gerektiğinden bahsetti. Rapora göre Avrupa’daki devletlerde obez insan sayısı hızlı artacağı söylenirken, bu hastalıktan en çok etkilenen ülkelerden birinin de Türkiye olacağı söylenmiştir.

Türkiye İçin Durum Kötü !

obeziteDünya Obezite Federasyonu, Dünya Obezite gününde durumun ne kadar ciddi olduğunu göstermek için bir rapor yayınladı. Yayınlanan bu rapora göre eğer gerekli önlemler alınmazsa; 8 yıl içerisinde dünyanın büyük bir çoğunluğunun bu hastalığa yakalanabileceği söylenmiştir. Raporda Avrupa ülkelerinde yetişkinlerin %30’unun hastalığa  yakalanabileceği vurgulanırken, aynı zamanda; 2010 yılındaki obez insan sayısının, 2030 yılında 2 katına çıkması öngörülüyor. Yayınlanan istatistiklere göre dünya üzerinde 1 milyar insanın daha obeziteye yakalanabileceği söyleniyor.

‘Geleceğin pandemisi’ olarak adlandırılan obezite hasalığının korkutucu istatistikleri ise bu kadarla kalmadı. Dünya Obezite Federasyonu, dedikleri önlemlerin alınmaması durumunda 2010 yılında hesapladıkları obez; insan sayısının 2030 yılında 2 katına çıkabileceğini söylüyorlar.

Türkiye’yi Gelecekte Ne Bekliyor ?

dünya obezite federasyonu gelecek pandemi Yayınlanan raporlar ülkemiz için ne yazık ki  pek iç açıcı değil. Dünya Obezite Federasyonu’nun verilerine göre Türkiye’de yaşayan yetişkinlerin üçte birinden fazlasının hastalığa yakalanabileceği söylenmiştir. Birleşik Krallık ve İrlanda’da hastalıktan en çok etkilenen ülkeler arasında gösteriliyor. Uzmanların açıklamış olduğu verilere göre ülkemiz en çok ekmek tüketen ülkeler arasında.

Dünya Sağlık Örgütü 2025 yılına kadar hastalığı durdurmak için acil eylem çağrısında bulunmuştur.

Bir önceki haberimizi okudunuz mu ? Hemen aşağıdaki bağlantıya tıklayarak haberimize ulaşabilirsiniz !

Gran Turismo 7 uzun bekleyişten sonra nihayet piyasaya sürülecektir! 

Gelecek Pandemi ! 

 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Google Haberlerde Bizi Takip Edin !

Hemen ücretsiz takip edin ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Google Haberler : https://news.google.com/publications/CAAqBwgKMPznsQswiYPJAw?ceid=TR:tr&oc=3

Yazar Hakkında

Konu Hakkında Ne Düşünüyorsunuz ?