Nikola Tesla Sınırsız Elektrik Projesi Nedir ?
  1. Ana Sayfa
  2. Metafizik

Nikola Tesla Sınırsız Elektrik Projesi Nedir ?

0

Nikola Tesla Sınırsız Elektrik Projesi

Nikola Tesla, tarih boyunca yaptıklarıyla anılan günümüzde hayran olunan bilim adamıdır. Sayısız patenti olmasıyla birlikte dünyada insanların yararlanması adına projeler sağlamaya çalışmıştır.

Tesla’nın en büyük projesi olarak Sınırsız elektrik projesi olan kablosuz elektrik aktarımını sağlamaktı. Ömrü boyunca bu projeyi yapamamıştır. Yaptığı projeler arasında en önem verdiği ve en çok gerçekleştirmek istediği proje olarak yer alıyordu. Eğer proje gerçekleştirilmiş olsaydı günümüzde çok farklı dünya içerisinde yaşayabilirdik.

Kablosuz Elektrik Projesi Nedir ?

Tüm dünya üzerinde kuleler üzerinden kablosuz elektrik ağı sağlayarak bedava elektrik, hızlı bilgi alışverişi sağlayan cihaz istiyordu. Proje içerisinde okyanuslara dahi sinyal yollama sağlanarak herkesin faydalanmasını istiyordu. Kablosuz elektrik yoluyla şarj olan ve giden uçaklar, herkesin elektrikten faydalanması gibi birçok fikri vardı. Ancak proje için yeterli finansmanı olmaması durumu daha da kötüye düşürmüştü. Geçen günler sonrasında 1942 yılında kaldığı otel de hayatını kaybetti.

Kablosuz Elektrik Projesi Gelişim Aşamaları

Tesla ilk olarak Colorado bölgesinde deneylerine başlangıç sağladı. Colorado’da laboratuvar içerisinde elektrik santrali yaptı. Bu yapı içerisinde kablosuz enerji deneyleri yaparak ilk aşamalarını kaydetti. Laboratuvar içerisinde çok büyük Tesla bobini yer alıyordu. Bunun adı Wardenclyfee Kulesi olarak geçiyordu.

Tam tamına 57 metre yükseklikte olan bu kule yerel elektrik şebekesine bağlanarak 12 milyon volt güç üretimini sağlıyordu. Yaptığı proje içerisinde santralden gelen elektrik bobine gönderilmesi sağlanarak kulenin altında kazıklar çakılıp elektriği toprağa göndermek istiyordu. Süreç içerisinde projenin tamamlanması adına maddi yardım da aramaya koyuldu.

Tesla’nın Talihsiz Sonucu

Guglielmo Marconi Tesla’nın patentini kullanarak yeni bir radyo sinyali icat etmişti. Tesla’dan erken davranan Marconi Atlantik okyanus üzerinden yaptığı deney sonucunda radyo sinyali iletimini sağlamıştı. Bu durum Tesla’nın projesini rafa kaldırılmasına neden oldu.

Tesla herhangi bir yerden maddi destek bulamadı. Kendi imkanlarıyla bir şey yapmaya çalışsa da bu durum karşısında yarım kalan proje olarak yer aldı. Süreç içerisinde de Tesla’nın yapmış olduğu kablosuz elektrik projesiyle ilgili çizimler yok edildiği veya birileri tarafından ele geçirildiği düşünülmektedir.

Kablosuz Elektrik Projesi Mümkün mü ?

Kablosuz elektrik projesiyle birlikte sınırsız enerji üretimi sağlanmak isteniyordu. Kulağa hoş gelse de günümüz şartlarında bu durumun olması mümkün değildir. Kablosuz enerji üretseniz dahi yönlendirme konusunda sıkıntı yaşanacaktır.
Günümüzde enerji yönlendirmesi kablolarla sağlanmaktadır. Kablosuz enerji üretimi sağlansa dahi yönlendirme konusunda ilk olarak enerji kaybı yaşanmasına neden olacaktır. İkinci olumsuz yanı güvenirliği bakımından da tehlike arz etmektedir.
O zamanın şartlarında topraktan enerji üretimi sağlanabileceği, havadan da enerji üretimi sağlanabileceği yönünde bilgiler vardı. Toprağın yalıtkan madde olmasıyla birlikte projenin olmayacağı da günümüz şartlarında belirlenebiliyor. Tabi Tesla bugünkü bilgi, deneyime sahip olsaydı yeni teknolojiye göre de icatlar çıkartabilecekti. Kulağa ne kadar hoş gözükse de projenin günümüz şartlarına göre farklı yönde tasarlanması gerekecekti.

Bu tarz daha fazla yazı için metafizik kategorimizi takip edebilirsiniz..

Nikola Tesla Sınırsız Elektrik Projesi Nedir ?

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Google Haberlerde Bizi Takip Edin !

Hemen ücretsiz takip edin ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Google Haberler : https://news.google.com/publications/CAAqBwgKMPznsQswiYPJAw?ceid=TR:tr&oc=3

Yazar Hakkında

Konu Hakkında Ne Düşünüyorsunuz ?