NFT Nedir, Ne İşe Yarar ?
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
Trendlerdeki Yazı

NFT Nedir, Ne İşe Yarar ?

0

NFT Nedir ?

NFT nedir ?, değiştirilemez jeton anlamına gelir ve takas edilemez, bu jetonun benzersiz olduğu ve değiştirilemeyeceği anlamına gelir. Örneğin Bitcoini ele alalım.Bitcoininizi başka bir Bitcoin ile takas edebileceğiniz için Bitcoin takas edilebilmektedir. Her iki durumda da Bitcoin ile sonuçlanacaksınız.

Bununla birlikte, NFT’ler daha çok Yu Gi Oh kartlarına benzer. Türünün tek örneği ticaret belirteçleri, birini bir başkasıyla takas ederseniz, verdiğinizden farklı bir jeton alırsınız.

NFT’ler her şey olabilmektedir. Bir jpg görüntüsü, müzik veya dijital sanat olabilirler. Bir sanatçı olabilirsiniz. Resimlerinizi ve müziğinizi ekleyerek 3 dakikalık kısa bir Youtube videosu oluşturabilirsiniz. Topluluğun geri kalanına değer katıyorsa, bu videoyu artık mükemmel bir fiyata bir NFT olarak satabilirsiniz. Tıpkı bir sanat galerisinde resim almak gibi ama daha havalı.

Daha teknik olarak konuşursak, çoğu NFT, Ethereum Blockchain’in bir parçasıdır. Ethereum bir kripto para birimi olmasına rağmen, Blockchain’i NFT’leri destekler. Diğer Blok Zincirleri de kendi NFT sürümlerini uygulayabilir, bu nedenle Ethereum tek başına değildir.

NFT Nasıl Çalışır ?

Artık NFT’nin ne olduğunu anlamaya başladığınıza göre, NFT’nin de nasıl çalıştığını keşfetmeli ve öğrenmelisiniz.

Bir NFT’nin benzersiz kimliği ve sahipliği, blok zinciri defteri aracılığıyla doğrulanabilmektedir. İlk olarak Ethereum  blok zincirinde piyasaya sürüldüler, ancak FLOW ve Bitcoin Cash dahil olmak üzere diğer blok zincirleri de artık onları destekliyor. Orijinal dosya bir JPG, MP3, GIF veya başka bir şey olsun, sahipliğini tanımlayan NFT, tıpkı diğer sanat türleri gibi satın alınabilir ve satılabilir. Fiziksel sanatta olduğu gibi, fiyat büyük ölçüde piyasa talebine göre belirlenmektedir

Bir sanat galerisinin hediyelik eşya dükkanına girdiyseniz, ünlü şaheserlerin bir dizi çoğaltılmış baskısını bulabilirsiniz. Aynı şekilde hareket eden bazı NFT’lerde vardır. Blok zincirinin tamamen geçerli olan kısımları vardır, ancak bunlar orijinaliyle aynı değeri taşımaz. 

NFT’ler büyük olasılıkla işaret ettiği dijital varlığın lisansıyla birlikte gelir, ancak bu otomatik olarak telif hakkı mülkiyeti vermez. Telif hakkı sahibi eseri çoğaltabilmektedir ve NFT sahibi telif ücreti almaz. 

NFT’lerin Değeri Ne Kadar ?

Teorik olarak, herkes NFT olarak satmak için çalışmalarını belirtebilmektedir. Ancak son zamanlarda milyonlarca dolarlık satışların manşetleri ilgiyi körükledi. 19 Şubat’ta, Nyan Cat’in animasyonlu bir Gif’i – 2011’de uçan bir pop-tart kedi memesi 500.000 dolardan  (365.000 £) fazla bir fiyata satılmıştır. Birkaç hafta sonra müzisyen Grimes, dijital sanatının bir kısmını 6 milyon dolardan fazla bir fiyata sattı.

Token haline getirilen ve satılan sadece sanat değildir. Twitter’ın kurucusu Jack Dorsey, tekliflerin 2,5 milyon doları bulduğu ilk tweetin NFT’sini tanıttı.

En Pahalıya Satılan NFT

Beeple, 2021’in çoğu için şimdiye kadar satılan en pahalı NFT açısından en üst sırada yer almaktadır. Yıl sonunda NFT sanatçısı Pak tarafından tasarlanan, değiştirilemez bir token Nifty Gateway aracılığıyla 91,8 milyon dolara satılmıştır.

Karanlık Madde Nedir ?

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Google Haberlerde Bizi Takip Edin !

Hemen ücretsiz takip edin ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Google Haberler : https://news.google.com/publications/CAAqBwgKMPznsQswiYPJAw?ceid=TR:tr&oc=3

Yazar Hakkında

Konu Hakkında Ne Düşünüyorsunuz ?