Neuralink Nedir ? Ne zaman kullanılacak ?
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji

Neuralink Nedir ? Ne zaman kullanılacak ?

0

Neuralink, beyin cerrahlarının robotik kullanarak beyne cerrahi olarak yerleştirileceği bir alettir. Bu projede insan beyni ile bilgisayarın birleştirilmesi ana hedeftir.

Neuralink,  Alzheimer, demans ve parkinson gibi hastalıkların tedavi edilebileceğini söylüyor. Daha insan deneylerine başlanmasa da domuzlarda yapılan deneylerde olumlu sonuçlar alınıyor.

Bu projenin ana amacı beyninde hasar olan insanlara yardım edebilmek. Projenin başkanı Max Hodak, projenin felçli insanlardan Parkinsons’lu hastalara kadar pek çok kişiye umut olmayı hedeflediğinin belirtiyor. Bunun yanı sıra hafıza kaybı, işitme kaybı, körlük, depresyon ve insomnia (uykusuzluk) gibi hastalıklara da çare olacağını öne sürüyor.

İnsanlar üzerinde deneye başlarken ilk hedef felç ve omurilik felcini tedavi etmek olduğunu söylüyorlar. Stanford Üniversitesi nöroloji profesörü Sergey Stavisky şirketin etkileyici bir yol kat ettiğini söylemiştir. Bununla birlikte tamamen beynin içine yerleştirilen bir sisteme geçmenin tarihte bir ilk olduğunu belirtmiştir.

Proje Hangi Aşamada ?

Neuralink Corporation tarafından geliştirilen bu projede henüz insan deneylerine geçilmemiştir. Proje şu an sadece domuzlar ve fareler üzerinde test edilmektedir. Bu yapılan testlerde büyük oranda başarı sağlanmıştır. 2022 yılında insanlar üzerinde de testlerin başlaması bekleniyor.

Elon Musk Kaliforniya Üniversitesi ile beraber maymunlar üzerinde de çalışılmaya başlandığını açıkladı. Maymun, beyniyle bilgisayarı kontrol etmeyi başardı. Sadece bilginize” demeyi de ihmal etmedi.

İnsan beyninin dijital ortama aktarılmasının siber güvenlik ve etik gibi konularda büyük riskler taşıdığı tartışılıyor.

Diğer bi deyişle, Neuralink vasıtasıyla beyinle ve bilgisayar arasında kurulan bağlantının ters yönde işlemesi ihtimalin yani bilgisayardaki sinyallerin beyne hükmedebilmesi ihtimali insanlık için büyük bir tehdit olarak değerlendiriliyor. 

Bu nedenle bu çalışma şüphesiz ki komplo teorilerine çok açık bir durumda. Elon Musk “Bu cihazı takanlar bir anda insanların beynini ele geçirecek değil” şeklinde bir açıklama yapmıştır. İnsanların komplo teorilerine değil, bilimsel bir gerçeğe odaklanmasını sağlama ihtiyacı duydu.

Elon Musk bu yılın sonuna kadar insanlar üzerinde deney yapılabilmesi için ABD otoritelerinden gerekli izinlerin alınacağını söylüyor.

Neuralink Projesinin maymunlar üzerindeki etkisini görmek için videoyu izleyebilirsiniz

Bir önceki yazımızı okumak için: Hyperloop Nedir?

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Google Haberlerde Bizi Takip Edin !

Hemen ücretsiz takip edin ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Google Haberler : https://news.google.com/publications/CAAqBwgKMPznsQswiYPJAw?ceid=TR:tr&oc=3

Yazar Hakkında

Konu Hakkında Ne Düşünüyorsunuz ?