Microsoft, Ubisoft Şirketini Satın Alıyor ! Maliyeti Ne Kadar ?
  1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Microsoft, Ubisoft Şirketini Satın Alıyor ! Maliyeti Ne Kadar ?

0

Microsoft Ubisoft Satın Alma

Microsoft şirketi, Far Cry, Assassin’s Creed ve Watch Dogs gibi yapımların yayıncısı olan Ubisoft şirketini satın almak için zemin yoklamaya başladı. Gelin detaylara birlikte bakalım.

Microsoft şirketinin geçtiğimiz dönemlerde Call of Duty gibi büyük yapımlarla sektörde yer edinen Activision Blizzard’ı 68.7 milyar ABD dolarına satın alması tüm oyun sektörünü derinden etkilemişti. Microsoft’un yapmış olduğu bu hamleden sonra Sony gibi rakip şirketlerde gözle görülen bir değer kaybı olmuştur. Bu hamleden sonra akıllara Microsoft’un Activision Blizzard imzalı yapımları diğer platforma aktarıp aktarmayacağı gelmiştir.

Microsoft yakın dönemlerde bir yeni bomba patlatmaya hazırlanmaktadır. Bloomberg’in haberine göre şirket, Far Cry, Assassin’s Creed ve Watch Dogs gibi yapımların geliştiricisi ve yayıncısı Ubisoft şirketini kendi bünyesine katmak için görüşmeleri hızlandırdı.

Microsoft, Ubisoft’u Kendi Bünyesine Katacak Mı ?

microsoft ubisoft satın alma

Daha önceki dönemlerde Bethesta ve Activision Blizzard’ı rekor bedellere satın alan; Microsoft’un şimdiki hedefi ise Ubisoft’dur. Şimdiya kadar henüz iki büyük şirket tarafından da satın almaya dair resmi bir bildiri ya da açıklama gelmemiştir. Ancak Bloomberg’in raporuna göre görüşmeler yakın bir zaman önce başlamış ve erken müzakere aşamasındadır.

Ubisoft şirketinin en büyük hissedarı yüzde 15 ile Guillemont ailesindedir. Ubisoft şirketinin hisseleri ise geçtiğimiz yıl yüzde 41 oranında düşerek 5,2 milyar ABD; dolarına kadar gerilemiştir. Bu düşüş nedeniyle şirket olası bir satın alma durumunda olumlu cevap verebilirler.

Ubisoft şirketine talip olan tek şirketin Microsoft olmadığını da sizlere söylememiz gerek. Blockstone ınc.  ve KKR & Co. gibi özel sermaye firmaları da bu şirketin durumunu yakından gözlemektedir. Fakat şimdiye kadar herhangi bir alıcı tarafından resmi bir açıklama gerçekleşmedi.

Ubisoft, bu satın alma iddialarına karşı geçtiğimiz hafta üstü kapalı bir bildiri yayınladı. Şirketi, ürün portföylerinin çok olduğunu ve sektörde karşılarına çıkabilecek bir fırsatı değerlendirebileceklerini belirtti. Şirketin yapmış olduğu açıklamalarda satın almaya dair net bir mesaj olmasa da; böyle bir durumda olumlu yanıt verebileceklerinin sinyalini verdiler.

Peki sizin bu konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir ? Aşağıda bulunan yorumlar kısmından bizlere görüşünüzü aktarabilirsiniz.

Son yazımızı okudunuz mu ?

Metaverse’e Avatar Temalı İlk TV Programı Geliyor !

Microsoft Ubisoft Satın Alma

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Google Haberlerde Bizi Takip Edin !

Hemen ücretsiz takip edin ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Google Haberler : https://news.google.com/publications/CAAqBwgKMPznsQswiYPJAw?ceid=TR:tr&oc=3

Yazar Hakkında

Konu Hakkında Ne Düşünüyorsunuz ?