Microsoft, Project Volterra Bilgisayarını Duyurdu ! İşte Detaylar
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji

Microsoft, Project Volterra Bilgisayarını Duyurdu ! İşte Detaylar

0

Microsoft şirketi, ARM tabanlı Project Volterra bilgisayarını kullanıcıların beğenisine sundu. Snapdragon destekli Volterra, yapay zekaya önem verecek. Gelin detayları birlikte inceleyelim.

Microsoft, Qualcomm Snapdragon bilgi işlem platformundan gücünü alarak çıkardığı yeni bilgisayarı Volterra’yı duyurdu. Project Volterra isimli bilgisayar, son kullanıcılarından ziyade Windows geliştiricilerine hitap etmektedir. Geliştiricilerin ARM destekli uygulamalar geliştirmesine olanak sağlayan bu yeni bilgisayar Windows geliştirme kiti ile birlikte gelmektedir.

Microsoft, ARM tabanlı Project Volterra adlı bilgisayarını Tanıttı !

2022 yılında Microsoft şirketinin diğer uygulamalara nazaran Windows uygulamasına daha çok zaman ayırdığını görüyoruz. Geçtiğimiz saatlerde yapılan Build konferansında teknoloji şirketi, Windows on ARM platformunu güçlendirmeyi hedefleyen ürünlerini duyurdu.

Son dönemlerde Windows on ARM (WoA) platformunu geliştiren Microsoft, ARM tabanlı bilgisayarlar sayesinde neredeyse tüm Windows uygulamalarını tek bir bilgisayarda çalıştırabiliyor. Qualcomm Snapdragon bilgi işlem platformu ile güçlendirilen yeni Project Volterra, tasarım açısından Mac Mini’ye benzemektedir. Fakat iki bilgisayarın kullanım amaçları birbirlerinden çok farklıdır.

Project Volterra her ne kadar resmi bir kaynak tarafından duyurulmuş olsa da; özellikleri, fiyatı ve çıkış tarihi gibi kritik bilgiler açıklanmadı. Microsoft şirketinin Project Volterra için paylaştığı lansman videosu, mini bilgisayarın standart bir NVMe SSD’ye erişildiğini göstermiş oldu.

microsoft-arm-tabanlı-project-volterra-bilgisayarını-tanıttı

Şirket, yeni çıkardığı Project Volterra adlı bilgisayarı için Snapdragon ile iş birliği yaptığını ve amiral gemisi bir işlemci ile çıkacağını ifade etti. Microsoft şirketinin ilk masaüstü bilgisayarı olmasına rağmen, genel kullanıcılara hitap etmediğini ve raflarda göremeyeceğimizi düşünüyoruz.

Qualcomm şirketi ayrıca Build konferansında, Windows geliştiricilerinin yapay zeka genişletmesini sağlayacak yeni; Qualcomm Neural Processing kitini tanıttı. Şirket hatta konferansta çıkarılan bu yeni bilgisayarın sınıfının en iyisi olduğunu ve yapay zeka bilgi işlem kapasitesini destekleyeceğini duyurdu.

Microsoft şirketi, Windows on ARM (WoA) platformunu ilk çıkardığı zamanlar yoğun bir eleştiri aldı. Çünkü İntel işlemcilerinden gücünü alan cihazlar, pil konusunda yetersizlerdi. Ayrıca Windows’un ARM üzerinde çalıştırılması için yeterli sayıda neden yoktu.

Peki sizin bu kon hakkındaki görüşleriniz nelerdir ? Aşağıda bulunan yorumlar kısmından bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Son yazımızı okudunuz mu ?

Xiaomi Mi Band 7 Duyuruldu ! İşte Fiyatı ve Özellikleri

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Google Haberlerde Bizi Takip Edin !

Hemen ücretsiz takip edin ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Google Haberler : https://news.google.com/publications/CAAqBwgKMPznsQswiYPJAw?ceid=TR:tr&oc=3

Yazar Hakkında

Konu Hakkında Ne Düşünüyorsunuz ?