Mavi Göz Rengi Hakkında Birbirinden Enteresan Bilgiler !
  1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Mavi Göz Rengi Hakkında Birbirinden Enteresan Bilgiler !

0

Biraz insanların güzellik algısından birazda dünyadaki diğer renklere oranla daha nadir bulunmasından kaynaklı mavi göz rengi çoğu kişiye daha çekici gelmektedir. Göz rengimiz ister kahverengi olsun ister mavi olsun ebeveynlerimiz tarafından aldığımız bir genetik mirastır. Fakat bazen farklı varyasyonlar veya atalarımızın geçirdiği genetik mutasyonlar daha farklı sonuçlara çıkabilmektedir.

Çoğu insanın lisedeki biyoloji dersinden edindiği bilgilerde, mavi göz hakkında çeşitli yanlış anlaşılmalar var. Göz rengimiz gibi anne ve babamızdan bize geçen faktörlerin incelenmesine kadar bir çok konuyu içine alan bilim dalı genetik, sanıldığı gibi basit bir bilim dalı değildir. Göz renkleri de dahil olmak üzere doğru bilinen çok yanlış vardır. Bu yanlışları doğruya çevirmek  adına bu yazımızda mavi göz rengi ve mavi gözlü insanlar hakkında çeşitli bilgiler paylaşacağız.

Mavi Göz Rengi Nasıl Oluşur ?

mavi-renkli-göz-dünyada-ne-kadar.Mavi renkte dahil tüm göz renkleri, gözümüzün iris denilen renkli kısmındaki melanin denilen bir pigmentteki miktara denir. İnsanlar tarafından yanlış lanse edilen mavi ve yeşil gözlerde pigment yoktur tabiri son derece yanlıştır. Kahverengi olan gözler mavi gözlere oranla, irisin arka tabakasında hatta bazı durumlarda ön tabakasında daha fazla melanin bulunur. Bu melanin fazlalığı gözün ışığı daha fazla emmesine sebep olarak göz rengini koyulaştırmakta. İris tabakalarında melanin bulunmayan gözlerde ise ışığı toplamak yerine dağıtır bu da tabi ki mavi ışık yansıtarak gözün mavi renkte olmasını sağlar.

Mavi Göz Rengi Hakkında İlginç Bilgiler

mavi-renkli-göz

  • Mavi gözlü insanların ortak bir atası olduğu düşünülmektedir.
  • Aslında her insan doğduğunda daha açık bir göz rengine sahiptir.
  • Gözlerimizde kahverengi pigment vardır fakat mavi pigment yoktur.
  • Bu renk gözler ışığa karşı daha hassasdır.
  • Mavi göz rengi çekinik değildir.
  • Mavi gözlü olan insanların çoçukları da mavi gözlü olur algısı son derece yanlıştır.
  • Dünya nüfusunun sadece %8’inin gözü mavi renktedir

Dünya Nüfusunun %8’i Mavi Gözlü

Eğer sizin de mavi göz renginiz varsa oldukça seçkin bir grupta olduğunuzu söylesek yanılmayız. Kahverengi göze sahip olan insanlar hayatının bir kısmında mutlaka; gözlerim mavi olsaydı nasıl olurdu acaba diye düşünmüştür. Bunun sebebi güzellik algımız olabilir. Dünyada ortak görüşlerden birisi şüphesiz mavi gözlü insanların daha çekici olduğudur. Mavi gözlü insanlar en yoğun olarak Kuzey Avrupa’da görülmektedir. Finlandiya %89 oranla en fazla mavi gözlü insanın yaşadığı ülke diyebiliriz.

Sizin bu konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir ? Aşağıda bulunan yorumlar kısmından bize görüşüsünüz bildirebilirsiniz.

Son yazımızı okudunuz mu ?

iPhone 14 Bilgileri Sızdırıldı ! Yeni Tasarımı Nasıl ?

 

 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Google Haberlerde Bizi Takip Edin !

Hemen ücretsiz takip edin ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Google Haberler : https://news.google.com/publications/CAAqBwgKMPznsQswiYPJAw?ceid=TR:tr&oc=3

Yazar Hakkında

Konu Hakkında Ne Düşünüyorsunuz ?