Kuantum İnternet Yolda ! Kuantum İnternet Nedir ?
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji

Kuantum İnternet Yolda ! Kuantum İnternet Nedir ?

0

Kuantum internet nedir, ne zaman gelecek ? 

Bilim insanları birbirlerine bağlı olmayan sistemlere Kuantum veri ışınlamayı başardı. Peki Kuantum internet yakın gelecek de gelebilir mi ? Gelin detayları birlikte inceleyelim.

Bilim insanları, birbirlerine bağlı olmayan bilgisayarlara kuantum ağı sistemi üzerinden bilgi göndermek için kritik bir adım attı. Kuantum internet hedefli için son bir deney, ağ üzerinden birbirleri ile bağlı olmayan iki bilgisayarın kuantum bilgisini ışınlayabileceklerini gösterdi.

Kuantum internet ne zaman çıkacak ?

Nature dergisinde yayınlanan bir habere göre, kuantum veri ışınlamaya yönelik olan çalışmalar oldukça başarılı bir yol izliyor. Kuantum veri ışınlamaya yönelik çalışmalarda bir ilk gerçekleştirildi. Bilim insanları komşu sistemler üzerinde bilgi alışverişi yapabildiklerini açıkladılar.

Bu yapılan yeni deney, Bilim insanlarının daha fazla bölgeye Kuantum ağının kurulabileceğinin bir göstergesidir. Delft Teknik Üniversitesi fizikçi Ronald Hanson, ‘Artık laboratuvarlarda küçük kuantum ağları üretebiliyoruz. fakat asıl hedefimiz bir kuantum internet kurmaktır’ ifadelerinde bulundu.

Nature dergisindeki açıklamalara göre, Bilim insanları üç ayrı sistemli, bir kuantum ağı oluşturdu ve bu sistemlere Alice, Bob ve Charlie adlarını koydular. Kuantum ağında Alice Bob ile, Bob ise Charlie sistemi ile birlikte çalışıyordu. Fakat Charlie Bob’a bağlanmadı.

bilim-insanlari-kuantum-internet-geleceğini-söylediler

Ayrıca sistemlerin kuantum bilgisine sızmakta imkansız bir hale geldi. Bu, kuantum ışınlama tarafından desteklenecek kuantum internetin, genel olarak hacklenemeyecek bir şifreleme türüne; sahip olacağı anlamına gelmektedir.

Yapılan bu yeni deneyler Kuantum internet için henüz yeterli olarak görünmese de; Kuantum veri ışınlaması sayesinde Türkiye’den Çin’e veri göndermek çocuk oyuncağı haline gelecektir. Aynı zamanda bu işlemlerin güvenlik açısından hacklenemeyecek olması da uzak bilgisayarların saldırıları ortadan kalkacaktır.

Bu teknolojinin tüm dünyada henüz ne zaman gelişeceği ve geleceği bilinmiyor. Yapılan deneylerin kesin sonuçlarının olması ve bu deneylerin gelişim aşamalarında olduğunu sizlere aktaralım. Fakat öyle gözüküyor ki yakın gelecekte yaptığımız işler artık çocuk oyuncağı haline gelecek.

Peki sizin bu konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir ? Aşağıda bulunan yorumlar kısmından bizimle görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.

Son yazımızı okudunuz mu ?

Microsoft, Project Volterra Bilgisayarını Duyurdu ! İşte Detaylar

Kuantum internet nedir ?

 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Google Haberlerde Bizi Takip Edin !

Hemen ücretsiz takip edin ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Google Haberler : https://news.google.com/publications/CAAqBwgKMPznsQswiYPJAw?ceid=TR:tr&oc=3

Yazar Hakkında

Konu Hakkında Ne Düşünüyorsunuz ?