Kıyamete Hazırlık: Tazmanya Kara Kutusu
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji

Kıyamete Hazırlık: Tazmanya Kara Kutusu

0

Tazmanya Kara Kutusu Nedir ?

Araştırmacılar, ölümümüze yol açabilecek olayları kaydetmek için Dünya için yok edilemez bir “Kara Kutu” kuruyorlar. Bir otobüs büyüklüğündeki bu dev yapı, Avustralya’nın Tazmanya kentinin batı kıyısında, granit bir ovada kuruluyor. Tıpkı uçaklardaki kara kutular gibi, bu çelik kutu da başkalarının ondan öğrenmesi için verileri tutacaktır.

Kara Kutu Tüm Adımları Takip Edecek

İçine yerleştirilen depolama cihazları, atmosferik karbondioksit seviyeleri ve ortalama sıcaklıklar gibi; iklim değişikliği ile ilgili bilgileri kaydedecek.  Bir algoritma kullanarak, ilgili haber makaleleri, tweet’ler ve diğer sosyal medya gönderileri için İnternet’i tarayacak.

Kara Kutu Fikrini Kim Buldu ?

Kara kutu fikrini ortaya atan Clemenger BBDO’nun yaratıcı direktörü Jim Curtis, “Earth Black Box, insanlığın yaklaşan iklim felaketine doğru veya ondan uzaklaşmak için attığı her adımı kaydedecek bir yapı ve cihazdır” dedi.

Kutunun dünyaya iklim değişikliği hakkında zengin bir veri sağlamakla kalmayıp: kaydedilen bilgilerin liderleri sorumlu tutmasına; ve gelecek nesiller için dersler bırakmasına yardımcı olacağını söyledi.

Curtis, “En kötüsü olursa ve bir medeniyet olarak iklim değişikliğinin bir sonucu olarak çökerse, bu yıkılmaz kutu orada olacak ve bunun her ayrıntısını kaydedecek” Dedi.

Kara Kutuya İhtiyaç Var Mı ?

Birçok bilim insanı insanlığın bir iklim kavşağında olduğuna inanılıyor. Uluslararası İklim Değişikliği Panelinin raporuna göre; küresel ısınmamız şimdiden kasırgalar ve hortumlar gibi fırtınaları yoğunlaştırdı ve büyük bölgesel kuraklıklara yol açtı. Bazı kıyı şehirlerini su basmasına neden oldu.

Değerlendirme raporu, 2021 yazında yayınlandı. Raporda, özellikle 1,5 santigrat dereceyi aşan sürekli ısınmanın, milyarlarca insan için felaket olacağı sonucuna varılmıştır.  BM Genel Sekreteri Antonio Guterres yaptığı bu açıklamada, verilerin  “insanlık için kırmızı bir kodu” temsil ettiğini söyledi.

“Hikayenin nasıl biteceği tamamen bize bağlı.”

Kara Kutunun Yapısı

Dünya’nın Karakutusu bu felakete doğru attığımız her adımı kaydedecek. Gezegenimizin sağlık durumuna ilişkin yüzlerce veri sürekli olarak toplanacaktır ve gelecek nesiller için güvenli bir şekilde saklanacaktır.

Monolit yaklaşık 7 santimetre kalınlığında çelikten inşa edilecektir. İçeride, kutunun çatısındaki güneş panellerinin desteklediği internet bağlantılı depolama aygıtlarından oluşan bir sistem yer alacak.

Glue Society’nin kurucu ortağı Jonathan Kneebone, “Hepimizden uzun yaşaması için tasarlanmıştır” diyor: En iyisi de elektrik şebekeleri kapanırsa bu kutu hala çalışacaktır.

Dünyanın En İlginç ve Nadir Görülen Psikolojik Rahatsızlıkları

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Google Haberlerde Bizi Takip Edin !

Hemen ücretsiz takip edin ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Google Haberler : https://news.google.com/publications/CAAqBwgKMPznsQswiYPJAw?ceid=TR:tr&oc=3

Yazar Hakkında

Konu Hakkında Ne Düşünüyorsunuz ?