Kalp Hastalarının Ölüm Tarihini Tahmin Eden Yapay Zeka ?
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Kalp Hastalarının Ölüm Tarihini Tahmin Eden Yapay Zeka ?

0

Ani kalp durması

John Hopkins Üniversitesi’nden bilim insanları, kalbinizde ani durma ihtimalinin olup olmadığını tespit eden ve ne zaman duracağını hesaplamaya çalışan bir algoritma çıkardı. Algoritma, yapılan testlerde büyük bir doğruluk oranına ulaştı. Gelin bu konuyu birlikte inceleyelim..

Tıp, günümüzde her ne kadar büyük bir gelişim gösterse de bazı şeyleri erkenden bilmemiz ve önüne geçmemiz halen mümkün bir şey değil. Bu önemli konularında başında ise tabi ki kalp krizi veya durması yer alıyor. Yapılan araştırmalara göre, günümüzde her 5 insandan birinin, ani kalp durması ya da kalp krizinden hayatını kaybettiği ileri sürülmektedir.

Her ne kadar yüksek ölüm oranı da olsa daha bir çok kişi ani kalp; durması riskine sahip olup olmadığını bilmiyor. Bilim insanları, bireylerin ani kalp krizi riski altında olup olmadığını öğrenmesini ve bu duruma göre önlem almasını sağlayacak yeni bir algoritma geliştirdiler. John Hopkins üniversitesi’nden bilim insanları tarafından yapılan bu algoritma, derin öğrenme teknolojisinden faydalanmaktadır.

10 Yıl İçerisinde Kalbinizin Ani Durup Durmayacağını Tahmin Ediyor !

Kalp Hastalarının Ölüm Tarihini Tahmin Eden Yapay Zeka‘Survival Study of Cardiac Arrhythmia Risk (Kardiyak aritmi hayatta kalma çalışması -SSCAR) adıyla duyurulan algoritma, kalp hastalığı olan tüm hastalar için kişiselleştirilmiş bir hayatta kalma değerlendirmesi oluşturan sinir ağlarını uygulamaktadır.

Dünya üzerinde ilk defa yayınlanan bu algoritma, risk ölçümleri ile 10 yıl içerisinde ani; kalp durması ve kalp krizi yaşanması ihtimalini hesaplamaktadır. Algoritma, bunun yaşanacağı en muhtemel zamanı da büyük bir doğruluk ile biliyor.

Yeni çıkarılan bu algoritmanın tahminleri, yapılan her testte doktorların yapmış olduğu tahminlerden daha da; doğru sonuç bulmayı başardı. Bu durumla birlikte ABD’deki 60 sağlık merkezinden bağımsız hasta gruplarının birbirinden farklı kardiyak; geçmişleri ve daha farklı görüntüleme uygulamalarıyla yapılan testlerde de büyük bir doğruluk oranı saptadı. Yeni çıkarılan bu algoritma, sağlık sektöründe kullanılcak olan yapay zeka uygulamalarının da başında yer alacaktır.

Peki sizin bu konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir ? Aşağıda bulunan yorumlar kısmından bizlere görüşünüzü aktarabilirsiniz.

Son yazımızı okudunuz mu ?

Netflix’e Yeni Rakip Çıktı ! ‘Warner Bros Discovery’ Nedir ?

Yeni açılan forum sitemizi ziyaret ettiniz mi ? buraya tıklayarak forumumuza gidebilir ve aklınızdaki soruları burdan bize sorabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Google Haberlerde Bizi Takip Edin !

Hemen ücretsiz takip edin ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Google Haberler : https://news.google.com/publications/CAAqBwgKMPznsQswiYPJAw?ceid=TR:tr&oc=3

Yazar Hakkında

Konu Hakkında Ne Düşünüyorsunuz ?