IMDB Puanlarına Göre Son 20 Yılın En İyi 3 Türk Filmi
  1. Ana Sayfa
  2. Dizi/Film

IMDB Puanlarına Göre Son 20 Yılın En İyi 3 Türk Filmi

0

Bu yazıda sizlerle IMDB puanı açısından iyi rakamlara imza atmış 3 Türk filmini paylaşacağız. Daha fazla film incelemesi ve önerisi için sitemizi takipte kalmanızı öneririz.

DAĞ 2 (2016) – IMDB: 9

Dağ 2

Dağ II, 2016 yılında Alper Çağlar‘ın yönettiği bir Türk drama ve aksiyon filmidir.

Gazeteci Ceyda, Yezidilerle ilgili bir hikayeyi anlatırken IŞİD’li teröristler tarafından kaçırılır. Ve onların çile ve terk edilme hikayelerini anlatır. Komutan Veysel başkanlığındaki yedi kişilik bir Türk özel kuvvet timi onu kurtarmak için Kuzey Irak’a yola çıkar. Oğuz ve Bekir ise yakın iki arkadaştır. Askerliklerinin son zamanlarında Özel Kuvvet’e katılarak zorlu bir eğitim alırlar. Komutan Veysel’in yedi kişilik timinde yer alarak Ceyda Balaban’ı kurtarmaya yönelik operasyonda yer alırlar.

Çağlar Ertuğrul ve Ufuk Bayraktar’ın başrolünde yer aldığı Dağ filminin devamı olan Dağ 2 filmi, 2016 yılında Türkiye’de en çok izlenen Türk filmi olmuştur. Film, IMDB puanı açısından Türk filmlerinin zirvesinde yer almaktadır.

AYLA (2017) – IMDB: 8.5

Ayla

Ayla, Can Ulkay‘ın yönetmenliğini yaptığı Türk dram ve savaş türündeki bir sinema filmidir.

1950’de, Kore Savaşı’nın tahribatının ortasında, Çavuş Süleyman, ebeveynleri ve görünürde hiçbir yardımı olmayan yarı donmuş küçük bir kıza rastlar. Süleyman, korkmuş ve ölümün eşiğinde olan bu küçük kızı kurtarmak için kendi hayatını tehlikeye atar. Adını bilmeyen ve onunla iletişim kuramayan Süleyman, tanıştıkları gecede Ay’ın anısına ona Ayla adını verir. Bu şekilde ikisi ani ve ayrılmaz bir bağ oluşturur. Ve Ayla, savaşın pençesindeki Türk ordusuna adeta neşe getirir. Ancak savaş sona ererken Süleyman ve ordusuna evlerine dönecekleri söylenir. Süleyman, Ayla’yı terk etmeye dayanamaz. Bu yüzden onu yanına almak için elinden gelen her şeyi yapar. Defalarca başarısız olduktan sonra Ayla’yı bir yetimhaneye vermek zorunda kalır. Ancak bir gün onunla tekrar bir araya gelme ümidinden vazgeçmez.

Başrollerinde İsmail Hacıoğlu, Kim Seol, Çetin Tekindor, Lee Kyung-Jin, Ali Atay ve Murat Yıldırım’ın bulunduğu film, IMDB puanı ile 2. sıraya yerleşmiştir.

BABAM VE OĞLUM (2005) – IMDB: 8.3

Babam ve Oğlum

Babam ve Oğlum, yöneticilik koltuğunda Çağan Irmak‘ın bulunduğu 2005 yapımı bir dram filmidir.

Sadık, babasının ziraat mühendisi olması ve bir Ege köyünde aile çiftliğinin kontrolünü ele geçirmesi yönündeki beklentilerine rağmen, üniversite öğrencisi olarak siyaset yapan ve 70’lerde solcu bir gazeteci olan asi gençlerden biridir. 12 Eylül 1980 sabahı acımasız bir askeri darbeyle ülkeyi vururlar. Ne hastane ne de doktor bulamazlar. Bu yüzden de eşi tek çocukları Deniz’i doğururken ölür. Uzun süren işkenceler, yargılamalar ve hapis cezasının ardından Sadık, babası Hüseyin’le arasını düzeltmenin zor olacağını bilerek 7-8 yaşındaki oğlu Deniz ile köyüne döner.

Başrollerini Fikret Kuşkan, Çetin Tekindor, Hümeyra, Şerif Sezer ve Binnur Kaya gibi usta oyuncuların paylaştığı filmde küçük Deniz rolünü ise Ege Tanman üstlenmiştir. Ayrıca film başarılı oyuncuları ve senaryosu ile bir çok ödüle de imza atmıştır.

Bir önceki yazımızı okumak için: Yeni Avengers Fimi Gelecek Mi ? Marvel Açıkladı !

 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Google Haberlerde Bizi Takip Edin !

Hemen ücretsiz takip edin ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Google Haberler : https://news.google.com/publications/CAAqBwgKMPznsQswiYPJAw?ceid=TR:tr&oc=3

Yazar Hakkında

Konu Hakkında Ne Düşünüyorsunuz ?