İlk Dijital Katılım Bankası ‘Hayat Katılım Bankası A.Ş’ Nedir ?
  1. Ana Sayfa
  2. Haberler

İlk Dijital Katılım Bankası ‘Hayat Katılım Bankası A.Ş’ Nedir ?

0

Hayat Katılım Bankası Nedir ?

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK), geçtiğimiz dönemlerde dijital bankacılık yönetmeliğini yayınladı. Gelin detayları birlikte inceleyelim.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme kurumu geçtiğimiz yılarda dijital bankacılık yönetmeliğini yayınlamıştı. Resmi Gazete’de yayınlanan karara göre, Hayat Katılım Bankası A.Ş adında yerli ilk dijital bankası kurulmuştur. Dijital bankacılık, sadece elektronik ortamda bankacılık hizmetleri dağıtım kanalları üzerinden kullanıcılara hizmet veren bankalar olarak tanımlanmaktadır. BDDK, yayınlamış olduğu yönerge ile birlikte dijital bankacılık hizmeti veren şirketlerin hiçbir şekilde bir şube açamayacağını söylüyor.

Türkiye’nin İlk Dijital Katılım Bankası ‘Hayat Katılım’

hayat-katılım-bankası-nedirKurulan bu dijital banka, 1.5 milyar TL kuruluş sermayesine sahiptir. Dijital bankanın kurucu ortaklarında ise Hayat Holding A.Ş, Hayat Kimya Sanayi A.Ş, AS Tüketim Malları Ticaret A.Ş, Kastamonu Entegre Ağaç Sanayi ve Ticaret A.Ş ve Liman Uman İşletmeciliği A.Ş bulunmaktadır.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından yayınlanan yönetmelikte ise;

  • Dijital bankaların, kullanıcı şikayetlerini ele almak için en az 1 füzyon ofise sahip olması gerekmektedir.
  • Kurulan Dijital bankalar kendi kuracakları ATM’ler ya da ATM ağları üzerinden kullanıcılara yeni hizmet sunabilecekler.
  • Dijital bankaların internet bankacılığı ve mobil bankacılık dağıtım alanları için taahhüt edilen süreklilik yüzdesi yüzde 99.8’den daha düşük bir oran kesinlikle olamaz.
  • Anlaşmalı işyerleri vasıtasıyla, kullanıcılarına nakit çekim veya ön ödemeli ödeme bakiye yatırma işlemi yapabilmektedir.

ifadeleri yer almaktadır. Bu haberler ile birlikte BDDK tarafından dijital bankacılık kuruluşu için en az 1 milyar TL sermaye gerekmektedir. BDDK açıklamış olduğu bu dijital bankacılık ile birlikte Türkiye ilk Dijital bankasına kavuşmuş oldu.

Peki sizin bu konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir ? Aşağıda bulunan yorumlar kısmından bizlere görüşünüzü aktarabilirsiniz.

Son yazımızı okudunuz mu ?

CNN Plus Yayın Hayatına Veda Ediyor ! Cnn Plus Nedir ?

Yeni açılan forum sitemizi ziyaret ettiniz mi ? buraya tıklayarak forumumuza gidebilir ve aklınızdaki soruları buradan bize sorabilirsiniz..

Hayat Katılım Bankası Nedir ?

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Google Haberlerde Bizi Takip Edin !

Hemen ücretsiz takip edin ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Google Haberler : https://news.google.com/publications/CAAqBwgKMPznsQswiYPJAw?ceid=TR:tr&oc=3

Yazar Hakkında

Konu Hakkında Ne Düşünüyorsunuz ?