Hubble Teleskobu Yeni Yıldız Keşfetti ! ‘Earendel’
  1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Hubble Teleskobu Yeni Yıldız Keşfetti ! ‘Earendel’

0

Earendel!

Nasa Hubble Teleskobu, bugüne kadar keşfedilen en uzaktaki yıldızın görüntülerini çekmeyi başardı. Gelin detaylara birlikte bakalım.

Nasa’nın tasarladığı Hubble Teleskobu, günümüze kadar keşfedilen en uzaktaki yıldızın görüntülerine ulaştı. National Geographic’e göre bu yıldızın adı Sabah Yıldızı ve Yükselen Işık ifadelerinden geliyor. Hubble Teleskobunun şimdiye kadarki yaptığı keşiflerin yanında Earendel yıldızının keşfi çok da önemli olarak görülmeyebilmektedir. Ancak bu yıldızın çok uzakta yer aldığını ve astronomlar tarafından bilinen en eski yıldızlardan  birisi olduğunu düşününce bu keşfin ne kadar önemli olduğunu anlıyoruz.

Bilinen En Eski Yıldız Earendel !

hubble-teleskobu-yeni-keşif-earendelGökbilimci uzmanlar Hubble Teleskobunun yapmış olduğu bu keşfi oldukça önemli görüyor. Bunun nedeni Earendel ya da Sabah Yıldızı isimleri ile bilinen yıldızın büyük Big Bang’den sadece 900 milyon yıl sonra oluştuğu düşünülmekte.

Bu durumda yıldızın evrenin karanlık bir karanlık bir dönemden çıkmasından daha sonra var olduğu anlamına gelmekte. Bildiğimiz galaksiler oluşmaya başladıktan çok kısa bir süre sonra oluştuğu için, tahmin edilen ve bilinen en eski yıldız olabilir. Bu yıldızdan önce bilinen ve en eski yıldız kabul edilen İkarus’un Big Bang’den 4.3 milyar yıl sonra oluştuğu tahmin ediliyor. Bu yıldızın ışığının dünyaya ulaşması 9 milyar yıl sürerken Earendel yıldızının ışıklarının dünyaya ulaşması; tam 12.9 milyar yıl sürüyor. Bu yüzden yeni keşfedilen yıldızın hem daha yaşlı hem de daha uzakta olduğunu söyleyebiliriz.

Bu keşfi bu kadar ünlü yapan ve popüler hale getiren olay ise astronomların bu; yıldızı nasıl keşfettiğidir. Astronomlar evreni ve yıldızları sürekli olarak inceliyorlar fakat ışığın uzayda çok uzun sürede seyahat; ettiğini düşünürsek bilim adamları bu yıldızların milyarlarca yıl önceki hallerini gördüklerine ulaşabiliriz.

Bu bilgiden yola çıkarak Earendel yıldızının 12.9 milyar yıl önceki halini, yani evrende daha; çok fazla yıldızın olmadığı zamanı görüyoruz. Başka bir bakış açısıyla bakarsak aslında şu an var olmayan bir yıldızı da görüyor olabiliriz.

Peki sizin bu konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir ? Aşağıda bulunan yorumlar kısmından bizlere görüşünüzü aktarabilirsiniz.

Son yazımızı okudunuz mu ?

Rusya Kendi İnstagram Uygulamasını Yaptı ! Grustnogram !

Yeni açılan forum sitemizi ziyaret ettiniz mi ? buraya tıklayarak forumumuza gidebilir ve aklınızdaki soruları burdan bize sorabilirsiniz..

 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Google Haberlerde Bizi Takip Edin !

Hemen ücretsiz takip edin ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Google Haberler : https://news.google.com/publications/CAAqBwgKMPznsQswiYPJAw?ceid=TR:tr&oc=3

Yazar Hakkında

Konu Hakkında Ne Düşünüyorsunuz ?