Hosting Nedir ? Ne İşe Yarar ?
  1. Ana Sayfa
  2. Web

Hosting Nedir ? Ne İşe Yarar ?

1

Hosting Nedir ?

Hosting Nedir ?,  sitenizin veya web uygulamanızın internette erişilebilir olmasını sağlayan bir hizmettir. Ayrıca bir web sitesi oluştururken göz önünde bulundurulması gereken en önemli unsurlardan biridir. 

Web barındırma genellikle web sitelerini barındıran fiziksel sunucuları koruyan, yapılandıran ve çalıştıran işletmeler olan hosting firmaları tarafından sağlanır. 

Bir hosting hizmeti sağlayıcısından bir barındırma planı satın alırsanız, HTML ve CSS dosyaları, medya içeriği ve diğer belgeler gibi web sitesi verilerinizi depolamak için sunucu alanını kiraladığınız anlamına gelir.

Hosting Nasıl Çalışır ?

Daha önce de belirtildiği gibi, hosting,  bilgi işlem sunucularını kiralayan web barındırıcıları tarafından sunulmaktadır. Bu şirketler ayrıca bir web sitesinin yayına girmesi için gereken yazılımı, hizmetleri ve bağlantıyı sağlar.

Sunucu, web dosyalarınızı dünya çapında web’de depolayan ve kullanıma sunan bir bilgisayardır.

İnternete bağlı herhangi bir bilgisayarı sunucu olarak kullanmak mümkün olsa da, yapılandırma süreci çoğu kullanıcı için karmaşık olabilir. Bu nedenle birçok kullanıcı bu işleri kendisi yapmak yerine bir hosting şirketi tarafından bu hizmeti satın alır.

Ancak sadece web sitesi barındırma satın almak, sitenizi ziyaretçiler için erişilebilir kılmak için yeterli değildir. İnsanların web sitenizi bulması için bir alan adı edinmeniz gerekir.

Hosting Neden Önemli ?

Hosting şirketleri, barındırdıkları web siteleri için mükemmel performans sağlayarak sunucularının 7/24 çalışmasını sağlamaktan ve tutmaktan sorumludur. Çevrimiçi işletme sahipleri için olağanüstü çalışma süresine sahip bir siteye sahip olmak, satışları en üst düzeye çıkarmaya ve kullanıcı deneyimini iyileştirmeye yardımcı olabilmektedir. Ek olarak, bir hosting hizmeti kullanmak, bir sitenin arama motoru optimizasyonunu (SEO) düzeltebilmektedir. Seçtiğiniz hosting, Google gibi arama motorları web sayfalarını sıralarken kritik faktörlerden biri olan site hızınızı etkileyebilmektedir. 

Bir hosting planı satın almak, aynı zamanda, şirket içi adanmış bir sunucuya sahip olmaktan daha verimlidir. Web sitesi sahiplerinin fiziksel donanımın bakımı için zaman harcamasına veya bir geliştirici kiralamak için para harcamasına gerek yoktur. Birçok web barındırma sağlayıcısı ayrıca sezgisel bir kontrol paneli sunar. Bu araç, web sitesi sahiplerinin sitelerini ve barındırma hizmetlerini kolayca kontrol etmelerine, alan adlarını yönetmelerine, uygulamaları yüklemelerine ve web sitesi dosyalarını yüklemelerine olanak tanır.

Hosting Hizmeti Almadan Önce Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

Barındırma hizmetlerinden herhangi birini satın almadan önce, siteniz için en iyi özellikleri sunan bir web barındırma aramanız da önemlidir. 

Bir web sitesi barındırma sağlayıcısı seçerken göz önünde bulundurulması gereken temel noktalar şunlardır:

Hız

Site hızı kullanıcı deneyimini etkilemektedir. Ziyaretçilerin yaklaşık %40’ı bir web sitesinin üç saniyeden daha kısa sürede yüklenmemesini ve daha uzun sürerse siteden ayrılmasını bekler. Web sitenizin hızını artırabilecek hızlı sunucular sunan hosting şirketlerini seçtiğinizden emin olun.

Ayrıca, web sayfalarınızın onlar için daha hızlı yüklenmesine yardımcı olacağından, ziyaretçilerinize yakın veri merkezi konumlarına sahip barındırma hizmeti sağlayıcıları arayın.

Verim

Sağlayıcının sitenizi belirli bir süre boyunca çevrimiçi olarak erişilebilir tutacağına söz veren, çalışma süresi garantisi ile gelen güvenilir bir web barındırma seçin. Web barındırma endüstrisindeki birçok şirket %99,9 kesintisiz çalışma süresi sunar.

Ayrıca, kesinti durumunda web sitesi sahiplerini uyarabilecek çalışma süresi izleme araçlarına sahip bir hosting seçeneği arayın.

Hosting nedir ?

Güvenlik

Site sahipleri, web sitelerini güvende tutmak için gerekli güvenlik özelliklerini sağlayan bir web barındırıcısı seçmelidir. Gerekli güvenlik araçlarının web sitenizin türüne de bağlı olacağını unutmayın. Örneğin, bir WordPress sitesi oluşturursanız, sayfanızdaki istenmeyen yorumları kaldırmak için bir spam önleme aracına sahip olmak yardımcı olabilmektedir.

Destek

Web geliştirme deneyimi olmayan yeni başlayanlar için 7/24 destek sunan barındırma hizmeti sağlayıcılarını tercih edin. Bu, web sitesi sahiplerinin teknik bir zorluk ortaya çıktığında uzmanlardan yardım almalarını sağlar.

Bir web barındırma, kullanıcıların web ile ilgili farklı konular hakkında bilgi edinmelerine yardımcı olmak için kapsamlı bir bilgi tabanı veya eğitim blogu da sunmalıdır. 

Ücretlendirme

Barındırma işleminin devam eden bir maliyet olduğunu unutmayın, bu nedenle paranızın karşılığını en iyi şekilde sunan bir hizmeti araştırmak için zaman harcamak çok önemlidir.

Bir barındırma hizmeti satın alma konusunda hala emin değilseniz, para iade garantisi ile gelen bir web barındırma bulmaya çalışın. Bu size web barındırma performansını test etme ve hizmetten memnun kalmazsanız geri ödeme isteme şansı verir.

Bulut Bilişim Nedir ? adlı yazımızı okumak için lütfen tıklayınız

Hosting Nedir ? adlı yazımızı beğendiyseniz lütfen paylaşmayı unutmayınız. Diğer yazılarımıza da göz atabilirsiniz.

 

 

 

 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Google Haberlerde Bizi Takip Edin !

Hemen ücretsiz takip edin ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Google Haberler : https://news.google.com/publications/CAAqBwgKMPznsQswiYPJAw?ceid=TR:tr&oc=3

Yazar Hakkında

Konu Hakkında Ne Düşünüyorsunuz ?

Yorumlar (1)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir