Google’dan Flaş Rusya Kararı ! Rusya’ya Yeni Bir Darbe !
  1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Google’dan Flaş Rusya Kararı ! Rusya’ya Yeni Bir Darbe !

0

Google’ın Rusya Kararı ! 

Rusya, Ukrayna açtığı savaş sonrasında birçok ülkeden ve şirketten yaptırım almıştı. Bu yaptırımlara bugün itibariyle Google’da katılıyor. Yapılan açıklamalara göre Youtube ve Meta’nın ardından bir diğer büyük şirket olan Google’da Rus medyasına yaptırım uygulayacak.

Rusya’ya savaş sonrası birçok ülke yaptırım kararı almıştır. Bu yaptırımlara şirketlerinde dahil olmasıyla Rusya’yı zor günler bekliyor. Dün yapılan açıklamalarda Rusya’ya bağlı youtube kanallarının para kazanmaları engellenmişti. Dün bir başka açıklamada Meta’dan geldi. Meta yaptığı açıklamalarda platformlarından Rus medyasının para kazanmasını engelleyeceğini duyurdu.

Rusya Medyası Google Üzerinden Para Kazanamayacak !

Facebook’un Güvenlik Politikası Lideri Nathaniel Gleicher, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, Meta şirketinin bünyasinde olan; Facebook, WhatsApp, Instagram gibi uygulamalardan Rus medyasına ait olan kanallar para kazanamayacak.

Nathaniel Gleicher açıklamaların devamında; Rus medyasının reklam verme, verilen reklamlardan ücret talep etme gibi haklarına engel konulduğunu açıkladı. Yeni yapılan açıklamalarda bir diğer büyük şirket olan Google da Rusya’ya karşı çeşitli enllemeler getirdi. Yapılan açıklamalara göre Google, Rus kullanıcıların reklam gelirlerini durdurdu. Açıklamaların devamında Google, gerektiği takdirde daha fazla yaptırım uygulanabileceğini aktardı.

google rusya kararı flash haber

Yapılan açıklamalar neticesindeki Rus medyasının tek sorunu reklam geliri olmayacak. Açıklamalarda Rus kullanıcıların paylaştığı gönderiler ve yazılarda Google’da ön plana çıkmayacaktır. Rusya tarafından hazırlanan her içerik, yazı vb. şeyler Ukrayna tarafından ulaşılamayacaktır.

Rusya’nın desteklediği ve kolladığı 26 Youtube kanalının 2 yıllık gelirinin 7 milyon ile 32 milyon dolar arasında olduğu tahmin ediliyor. Bu paralara baktığımızda Youtube’un Rusya’ya karşı uygulamış olduğu yaptırım hiç de fena değildir.

Youtube’dan Açıklama !

Youtube sözcüsü olan Farshad Shadloo, ‘Rus kanallarının uygulanan yaptırımlar sonucunda daha az önerilen videolara çıkacak’ demiştir. Farshad Shadloo konuşmasının devamında Rusya devletinin desteklediği youtube kanallarının da Ukrayna tarafından erişilemez olacağını aktırdı. Yapılan bu yaptırımlar sayesinde Rus propagandasının önüne geçilebileceğini ifade etti.

google rusya kararı

Bu konu hakkındaki görüşlerinizi bizimle yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz. Bu konuda sizce Google, Meta ve Youtube haklı mı ? Sizce bu yaptırımlar yeterli olur mu ? Sizin öneriliniz varsa yorumlarda tartışalım.

Google’ın Rusya Kararı ! 

Son yazımızı okudunuz mu ?

Rusya-Ukrayna Savaşından Türkiye Ekonomisi Nasıl Etkilenir ? 

 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Google Haberlerde Bizi Takip Edin !

Hemen ücretsiz takip edin ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Google Haberler : https://news.google.com/publications/CAAqBwgKMPznsQswiYPJAw?ceid=TR:tr&oc=3

Yazar Hakkında

Konu Hakkında Ne Düşünüyorsunuz ?