Gece Elektrik Üretebilen Güneş Paneli Geliştirildi !
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji

Gece Elektrik Üretebilen Güneş Paneli Geliştirildi !

0

Gece elektrik güneş paneli

Stanford Üniversitesi’ndeki mühendisler, gece aktif bir şekilde elektrik üretebilen güneş panelini geliştirdiklerini duyurdu. Gelin haberimizin devamını birlikte inceleyelim..

Fosil yakıtların gelecek senelerde fiyatlarının oldukça artacağını ve tükeneceğini hepimiz biliyoruz. Bu nedenden dolayı tüm dünyada sadece otomobil değil, hemen hemen tüm elektronik cihazlarda elektrik kullanımına geçiliyor. Bu sebepten dolayı kullanıcılar her ne kadar öğlen vakitlerinde enerji ürete bilseler de güneş panellerine ilgi son dönemlerde oldukça arttı. Güneş panellerine olan bu ilginin ise gelecekte git gide artması bekleniyor. Zaten gece güneş panelinden enerji üretmek için çeşitli araştırmaların yapıldığı biliniyor.

Güneş Paneli Gece Nasıl Çalışıyor ?

gece-elektrik-üreten-güneş-paneli-bilgiyeri

Stanford Üniversitesi’nde elektrik mühendisi ve doktora adayı olan Sid Assawaworrarit’in başta geldiği bu proje, gece elektrik üretebilen güneş paneli geliştirmenin başarılı ve güvenilir bir sonuç verdiğini iddia edilmiştir. Peki bu güneş paneli gece nasıl enerji üretiyor ? Gelin birlikte inceleyelim..

Assavorrarit ve çalışma grubu, günümüzde kullanılan güneş panellerinin havada dalgalanan sıcaklığı kullanarak elektrik üretmesini sağlayan bir elektronik cihaz geliştirdiğini ifade ediyor. Yani güneş panellerini diğer anlamda tersine çalıştırabiliyorlar. Bu paneller, ışığın yokluğunda bile çeşitli radyasyonlar yayıyor.

Bu yayılan radyasyon da insan gözünün göremediği dalga boyları sayesinde güneş panelinden ısı taşıyan protonların düzenini alıyor. Havanın daha açık olduğu bir günde bu ısı transferi bir kaç derecelik sıcaklık ortalaması farkı sağlıyor. Bu da aslında Assavorrait’in geliştirdiği cihaza asıl gücünü veriyor

Termoelektrik Jeneratör adı verilen bu elektronik cihaz, sıcak hava ile güneş paneli; arasında bulunan ısıyı emiyor ve bu ısıyı elektrik enerjisine dönüştürüyor.  Assavorrait’in kurucu ekibi şuan bu teknoloji sayesinde güneş panelinin metrekaresi ;başına tahmini 50 miliwatt elde edebildiklerini ifade ediyorlar. Bu ise aslında normal bir panelin gün boyunca üretebileceği elektrik; miktarının yani 150 Watt’ın küçük bir kısmına denk geliyor. Fakat mühendisler bu projenin ileride daha da gelişeceğini ve ürettiği elektrik miktarının artacağını söylüyor.

Peki sizin bu konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir ? Aşağıda bulunan yorumlar kısmından bizlere görüşünüzü aktarabilirsiniz.

Son yazımızı okudunuz mu ?

Telefonunuzun İşletim Sistemini Değiştirmek Çok Kolay !

Yeni açılan forum sitemizi ziyaret ettiniz mi ? buraya tıklayarak forumumuza gidebilir ve aklınızdaki soruları burdan bize sorabilirsiniz..

 

 

 

 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Google Haberlerde Bizi Takip Edin !

Hemen ücretsiz takip edin ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Google Haberler : https://news.google.com/publications/CAAqBwgKMPznsQswiYPJAw?ceid=TR:tr&oc=3

Yazar Hakkında

Konu Hakkında Ne Düşünüyorsunuz ?