Meta’dan Flaş Rusya Kararı ! Rusya’ya Yeni Yaptırım ?
  1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Meta’dan Flaş Rusya Kararı ! Rusya’ya Yeni Yaptırım ?

0

İnternet dünyasının önde gelen şirketlerinden birisi olan Meta, Rusya devlet kanallarını içeren şirketlere yaptırım uygulamıştı. Facebook’un Güvenlik Politikası Başkanı Nathaniel Gleicher, Rusya devletinin finansa ettiği kanal ve yayınların, Meta’ya ait olan sosyal medya uygulamalarından reklam yayınlamalarını ve kazanç sağlamalarını engelleklerini duyurmuştu.

Facebook Sahte Hesapların Hepsini Kapattı

Meta, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali sırasında propaganda yapmak için açılan binlerce Rus hesabını kapattı. Meta, yapmış olduğu açıklamalarda Facebook ve Instagram dahil olmak üzere toplam 40 hesap, sayfa ve gruptan oluşan bir ağı yok ettiğini duyurdu.

Açılan tüm bu hesapların merkezinde Rusya’nın olduğunu söyleyen şirket, yapmış olduğu açıklamalarda Ukrayna’daki savaş mağdurlarının hedef alındığını aktarmıştır.

Güvenlik Politikası Başka Nathaniel Gleicher’e göre açılan bu sahte hesaplar batının Ukrayna’yı yalnız bıraktığını ya da desteklemediğini söylemek için açılmıştır. Kendini bağımsız medya olarak tanıtan tüm bu hesaplar, savaş üzerinden propaganda yapmaktadırlar.

Meta, Ghostwriter olarak adlandırılan bir saldırı yönteminin olduğunu saptamışlardır. Ghostwriter saldırısının Ukrayna’lı yöneticileri ve medya mensuplarını hedef aldığını aktarmıştır. Açıklananlara göre Ghostwriter yönteminde saldıran kişi ilk başa tüm hesaplarını ele geçiriyor ve ardından da Rusya-Ukrayna arasındaki savaşta yanlış bilgiler yayıyor.

Meta'dan Flaş Rusya Kararı

Güvenliğin Sağlanması Rusya-Meta

Meta yapmış olduğu açıklamada Ghostwriter saldırısından nasıl kurtulacağının da ipucularını vermiştir. Meta, atılan arkadaşlık isteklerini kabul ederken çok dikkatli olunmasının altını çizdi. Uyarıların devamında ise sadece arkadaşlık ilişkisi ile olmayacağını; tanımadığınız kişilerden gelen bağlantılara ve dosyalara tıklamamanızın gerektiği yönünde açıklamalar yapmıştır. Meta, kullanılan şifrelerin tüm platformlarda aynı olmaması gerektiğinin de üstünü çizmiştir.

Profili Kilitle Özelliği Rusya Meta

Rusya-Ukrayna savaşı çıktığı andan itibaren Meta Ukrayna’lı kullanıcılar için yeni özelliği aktif etti. Meta işgal altında olan Ukrayna halkının facebook profilinin gizlenmesi için kolları sıvadı. Yapılan açıklamalarda isteyen kullanıcıların ‘profilimi gizle’ özelliğini kullanarak görünmez hala gelebileceğini söylediler. Bu özellik sayesinde Ukrayna’lı kullanıcılar tek tuş ile profillerini gizleyebilecek.

Profilinizi kitlediğiniz takdirde yabancı kişiler profil fotoğrafınızı büyültemiyor, indiremiyor, veya paylaşamıyordur. Yabancı kişiler sadece profil fotoğrafınızı değil Facebook’da ne paylaştığınızı da görememektedirler.

Metadan Flaş Rusya Hamlesi !

Bu konu hakkındaki görüşlerinizi yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz !

Son yazımızı okudunuz mu ?

Rahatlatan Açıklama Geldi ! Virüs Gücünü Kaybediyor

rusya meta

 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Google Haberlerde Bizi Takip Edin !

Hemen ücretsiz takip edin ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Google Haberler : https://news.google.com/publications/CAAqBwgKMPznsQswiYPJAw?ceid=TR:tr&oc=3

Yazar Hakkında

Konu Hakkında Ne Düşünüyorsunuz ?