Evlerinizi bırakın ve Marmara’dan gidin !
  1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Evlerinizi bırakın ve Marmara’dan gidin !

0

Deprem Uzmanından Korkutan Açıklama: Marmarayı Terkedin !

İstanbul Deprem ? Uzun yılardır Türkiye’nin gündeminde olan olası Marmara depremine ilişkin İstanbul Teknik Üniversitesi Jeoloji Mühendisi Prof. Dr. Cenk Yaltırak açıklamalarda bulundu. Cenk Yaltırak yaptığı açıklamada, Aklı başında olan Marmaradan “gitsin” dedi.

Düzce, Van ve son olarak İzmir depremlerinden sonra Türkiye’de beklenen en korkutucu olaylardan biriside büyük İstanbul depremidir. Eski binaların, gecekonduların ve doldurma alanların büyük risk taşıdığını söyleyen uzmanlar, depreme hazırlıklı olmadığımızı ifade ediyorlar. Son olarak konferansta konuşan Prof. Dr. Cenk Yaltırak yaptığı açıklamalarla kamuoyuna uyarılarda bulunmuştur.

Marmara depreminin büyük öneminden bahseden Cenk Yaltırak, “Aklı başında olan Marmara’dan gitsin cümlesini kullandı. Ayrıca Yaltırak’ın ifadeleri ise şu şekilde:

“Geliyoruz bakıyoruz salon bomboş. Yani ölüme razıyız, razı geliyoruz. İşin kötü yanı doktor da razı geliyor. Doktor da bizi masada bıraktı. O zaman başka bir çare yolu öneriyorum: Aklı başında olan Marmara’dan gitsin. Ne mal bıraksın ne mülk bıraksın, hepsinin değeri varken hepsini satsın gitsin. Kendisi, ailesi ve çocukları için. Yok ben buradan gidemem, bunların hepsi hikâye. Nasıl kanser olduğunuzda kemoterapiyi alma zorunda hissediyorsanız kendinizi bu da öyle bir şey.“

2019 İstanbul Depremi

2019 İstanbul depremi, 26 eylül 2019 saat 13.59’da İstanbul’un güneybatısında gerçekleşen 5.8 büyüklüğünde gerçekleşen depremdir.  Deprem sırasında 1 kişi kalp krizi nedeniyle vefat etmiştir. Çoğunlu panik atak olmak üzere 43 kişi yaralanmıştır. Deprem İstanbul haricinde Tekirdağ, Kırklareli, Kocaeli, Yalova ve Sakarya’dan hissedilmiştir.

İstanbul depremi 26 eylül depreminden iki gün önce, 24 eylülde 4.6 büyüklüğünde bir deprem daha hissedildi. Ana depremin ardından okullar ve hastaneler boşaltıldı. AFAD vatandaşların hasarlı olan binalara dönülmemesi yönünde uyardı. Depremden tam 25 dakika sonra 4.1 büyüklüğünde artçı deprem yaşanmıştır.

Depremden hemen sonra en büyüğü 4.1 olmak üzere toplam 188 artçı deprem yaşandı. 473 binanın depremden hasar aldığı gözlemlenmiştir.

Deprem Sonrası Eleştiriler

Deprem sonrasında Türk Telekom, Türkcell, Vodofone gibi operatörler yoğunluk nedeniyle bir takım sorunlarla karşılaştı. 3 şirkete bu sorunlardan dolayı toplam 15 milyon 64 bin 874 TL para cezası kesilmiştir.

marmarayı terk edinOlası Marmara Depremi için görüşlerinizi yorum kısmandan yazabilirsiniz.

Bir önceki haberi okumak için aşağıdaki bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Yeni Pandemi Kapıda ! 

İstanbul Deprem

İstanbul Deprem

 

 

 

 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Google Haberlerde Bizi Takip Edin !

Hemen ücretsiz takip edin ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Google Haberler : https://news.google.com/publications/CAAqBwgKMPznsQswiYPJAw?ceid=TR:tr&oc=3

Yazar Hakkında

Konu Hakkında Ne Düşünüyorsunuz ?