En Yeni Şehrimiz: Nevşehir
  1. Ana Sayfa
  2. Seyahat

En Yeni Şehrimiz: Nevşehir

0

Nevşehir, inanılmaz tarihi ve göz alıcı güzelliğiyle insanı büyüleyen bir şehir. Aklınızda bir Nevşehir turu yapmak varsa ya da sadece Nevşehir hakkında bir şeyler öğrenmek ve muhteşem güzelliğinde büyülenmek istiyorsanız, doğru yerdesiniz. Bugün sizlerle bu eşsiz şehri adım adım keşfe çıkıyoruz. Öncelikle Nevşehir’de bir tur atalım ve görülmesi gereken güzelliklerini keşfedelim.

Göreme- Aşk Vadisi

Aşk Vadisi, manzaranın tadını çıkarmak için birebir. Gün batımını izlemek için belki de Nevşehir’in en güzel yeri. Peki neden mi Aşk Vadisi? Bir zamanlar burası evlilik tekliflerinin vazgeçilmez rotasıymış. Bu nedenle de Aşk Vadisi ismini almış. Aynı zamanda Aşıklar Tepesi ya da Bağlıdere Vadisi olarak da anılmakta. Aşıklar Tepesi, Aşk Vadisi’nin en ünlü seyir tepesi olduğu için bu isimle de anılıyor olsa gerek… Gün batımını izlemek için mükemmel bir yer olmasının yanı sıra, üzüm bağları ve meyve ağaçları arasında size sunduğu doğa yürüyüşünün mutlaka tadını çıkarmalısınız. Vadiye isterseniz kendi aracınızla isterseniz safarilerle ulaşabilir ve bu manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

Göreme Açık Hava Müzesi

Göreme Örenyeri olarak da bilinen Açık Hava Müzesi Nevşehir’de mutlaka görülmesi gereken yerlerden bir tanesi. Doğal kaya oluşumlarını gezerken aslında bir kasaba, köy geziyor olacaksınız. Çünkü bu kaya oluşumlarının her birinin içerisinde okullar, mutfaklar, kiliseler, mezarlıklar, şarap mahzenleri gibi yapılar bulunuyor. Açık Hava Müzesinin bazı kısımları ziyarete kapalı maalesef. Çünkü bu yapılar doğal oluşumlar olduğundan ve uzun yıllardır ayakta olduğundan dolayı çökme tehlikesi olan kısımlar içeriyor. Bu nedenle bu kısımları gezemiyorsunuz. Fakat ziyarete açık pek çok yer var. Azize Katerina Şapeli, Yılanlı Kilise, Tokalı Kilise, Kızlar ve Erkekler Manastırı, Elmalı Kilise, Karanlık Kilise, Çarıklı Kilise ve Aziz Basileus Kilisesi. Müzekartınız varsa Karanlık Kilise hariç bütün yerleri ücretsiz gezebilirsiniz. Fakat Karanlık Kilise için ekstra ücret ödemeniz gerekiyor.

Ürgüp- Asmalı Konak

Bir zamanların en popüler ve seyirci kitlesi oldukça yüksek olan Asmalı Konak dizisinin çekildiği yer burası. Dışarıdan baktığınız zaman sizi büyüleyen bu konağın içine de girebiliyorsunuz. Fakat yalnızca iki odası ziyarete açık. Yani eğer yolunuzun üzerinde bir rotada bulunuyorsa gidip görmenizi tavsiye ederiz. Gezmek için değil belki ama fotoğraf çekilmek için çok güzel bir yer..

Nevşehir Ürgüp- Üç Güzeller

Kapadokya denildiği zaman akla gelen resimlerden bir tanesidir belki Üç Güzeller. Bu kadar peribacasının arasında bu kadar meşhur olmalarının sebebi ne peki? Muntazam şekilleriyle peribacasının en net halini görebildiğiniz oluşumlar olması ve tabi ki de efsanesi… Tabi ki de hüzünlü bir aşk hikayesi var bu kayaların. Kapadokya Kralı’nın kızının bir çobana aşık olması ve  babasının izni olmadığı halde çobanla evlenmesi ile başlar hikaye. İkisinin bir bebekleri olur. Kral ise hepsini öldürmek için bir askerini gönderir. Prenses de ailesini korumak için dua etmeye başlayınca üçü de taşa döner. Yan yana sıralanmış bu kayaların en arkasındakinin prenses, ortadakinin bebek ve en öndekinin ise çoban olduğuna inanılır.

Avanos- Devrent Vadisi

Hayal Vadisi ya da Pembe Vadi olarak da duyduğumuz bu vadinin turuncu, pembe renkli kayalarını mutlaka görmelisiniz. Bu vadiyi bu kadar özel kılan da bu kayaların farklı hayvan ve objelerle olan benzerliği. Hatta bir tanesi “deve” figürüne oldukça fazla benzetilmekte.

Vadiyi gezerken köylülerin getirdiği develere bakmayı da unutmayın. Hatta dilerseniz belli bir ücret karşılığı onlara binebilir ve ilginç bir deneyim yaşayabilirsiniz. Sonuçta hayatınızda kaç defa deveye binme fırsatınız olacak değil mi ?

nevşehir peri bacaları

Avanos- Saç Müzesi

Guinnes Rekorlar kitabına girmiş bir müzeden bahsediyoruz burda. 16 binden fazla kadının saçından tutamlar sergilenen müze Guinnes Rekorlar Kitabında “Dünyanın en ilginç müzeleri” listesinde 6.sırada yer alıyor. Peki neden böyle bir müze var? Aslında oldukça romantik bir hikaye daha. Atölyenin sahibi Galip Bey’in Fransız sevgilisinin ülkesine dönerken saçından bir tutam keserek duvara asmış. Ve zamanla gelenek haline gelmiş. Gelen bütün ziyaretçiler buraya saçlarından bir tutam bırakmaya başlamışlar. Hatta müzenin bir Kapadokya tatili çekilişi bile var. Bilgilerini yazdığınız bir kağıtla beraber saçınızdan bir tutamı asarsanız 1 haftalık ücretsiz Kapadokya tatili kazanabilirsiniz.

nevşehir güzellikleri

Avanos- Asma Köprü

Sallanan Köprü olarak da anılan bu köprüde dururken biraz ürkebilir ya da tam tersi eğlenebilirsiniz. Çünkü isminden de anlaşılacağı üzere köprü Kızılırmak’ın üzerinde ve siz yürüdükçe sallanıyor.

Avanos- Çanak Çömlek Atölyeleri

Avanos deyince ilk akla gelen şey çömlektir. Avanos’a gittiğinizde her yerde çanak-çömlek atölyeleri ile karşılaşabilirsiniz. Buralarda gezerken eserleri inceleyebilirsiniz. İsterseniz hediyelik bir şeyler de alabilirsiniz. Fakat bizim size tavsiyemiz ise bizzat kendinizin usta yardımıyla kendi çömleğinizi yapmanız. Hem güzel bir deneyim yaşayacaksınız hem de Nevşehir’den elinizide güzel bir hatırayla döneceksiniz.

Avanos Çanak Çömlek atölyeleri

Nevşehir Uçhisar Kalesi

Bir peri bacası düşünün ama ilçenin her yerinden gözükebilen. İşte Uçhisar Kalesi Uçhisar manzarasının tadını çıkarabileceğiniz bir peribacası. Burda gün batımını izleyebilir, balon uçuş saatlerinde balonları izlemenin keyfini çıkarabilirsiniz.

Nevşehir güzellikleri

Nevşehir Yeraltı Şehirleri

Nevşehir deyince peribacalarından bahsetmemek olmaz. Yaklaşık 200 tane yeraltı şehri bulunan şehirde bir zamanlar bu kadar çok insanın barınması ne kadar da muazzam. Bu kadar çok yeraltı şehrinin bulunduğu bu şehirde en ünlüsü Derinkuyu Yeraltı Şehri. Zamanında yaklaşık 50 bin insana ev sahipliği yapmış bir yer. Müzekartınız varsa ücretsiz gezebilir ve yeraltı şehrinin derin odalarında kaybolabilirsiniz. Özkonak Yeraltı Şehri, Mazı Yeraltı Şehri ve Kaymaklı Yeraltı Şehrini de mutlaka ziyaret etmelisiniz.

NevşehirBurda yer veremediğimiz pek çok güzelliğiyle insanın aklını başını alan bu şehri gezerken hem doğasına aşık olacaksınız, hem de muazzam tarihi ile şaşırmaya devam edeceksiniz.

Bir önceki yazımızı okumak için: Sadece Milyonerlerin Yaşadığı Ülke: Monaco

 

 

 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Google Haberlerde Bizi Takip Edin !

Hemen ücretsiz takip edin ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Google Haberler : https://news.google.com/publications/CAAqBwgKMPznsQswiYPJAw?ceid=TR:tr&oc=3

Yazar Hakkında

Konu Hakkında Ne Düşünüyorsunuz ?