Elon Musk’ın Uzay İnternet Hizmeti: Starlink
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji

Elon Musk’ın Uzay İnternet Hizmeti: Starlink

0

Starlink nerede yaşıyor olursanız olun internete erişme hayali, düşündüğünüzden daha kısa sürede gerçeğe dönüşebilir. 2015 yılında teknoloji milyarderi Elon Musk‘ın sahibi olduğu SpaceX, Starlink adlı böyle bir hizmet geliştirdiğini duyurdu . Ama Starlink tam olarak nedir? Bu yaklaşan ve son derece iddialı uzay internet hizmeti hakkında daha fazla bilgi verirken okumaya devam edin.

Nasıl Çalışıyor ?

Tam olarak faaliyete geçtiğinde, Starlink gezegenin neredeyse her yerinden internet erişimi sunacak. Elon Musk’ın Starlink çabası, binlerce küçük uyduyu düşük Dünya yörüngesine fırlatmayı hedefliyor. Daha sonra hızlı internet sinyallerini Dünya’ya iletebilecekler.

Uzay interneti  Nedir ?

İnternet Hızı Ne Kadar Olacak ?

SpaceX Starlink uyduları, Dünya’nın yaklaşık 350 mil üzerinde, düşük yörüngede kalacak. Bu nispeten kısa mesafe nedeniyle, SpaceX gecikmenin 25ms ile 35ms arasında olması gerektiğini iddia ediyor. Bu, oyun dahil çoğu internet görevi için yeterince hızlı olmalıdır. İndirme hızları da yaklaşık 1Gbps’de oldukça hızlı olmalıdır. SpaceX, yükleme hızlarının ne olacağını henüz doğrulamadı.

Karşılaştırıldığında, mevcut HughesNet uydu internet hizmeti 25 Mbps’ye kadar indirme hızları sunuyor. Bununla birlikte, gecikme hızları, yaklaşık 600 ms’de çok daha yavaştır.

Kaç Uydu Fırlatıldı ?

SpaceX, 2018’de ilk test uydularını piyasaya sürdü. Bunu, 2019’da hizmet için ilk resmi 60 uydu izledi. En son fırlatma, yılın her ayı için planlanan başka fırlatmalarla 2021 Kasım ayının ortalarında gerçekleşti.  Bu yaz itibariyle, SpaceX yörüngeye yaklaşık 1.844 uydu yerleştirdi. 1.440 uydunun ilk projeksiyonunun çok ötesinde ve bu sayı, SpaceX’in ilk uydu kabuğunu tamamladığı anlamına geliyor.

Uzay interneti ne zaman aktif olacak ?

Yer donanımı için bir kerelik maliyet için 499 dolara ve temel internet hizmeti için ayda 99 dolara mal olacağını iddia ediyor.

İnternet İlk Olarak Nerede Aktif Olacak ?

Musk, özel betanın önce “yüksek enlemlerdeki” insanlar için geçerli olacağını belirtti. Şirket, betanın ilk olarak Kanada’da ve Amerika Birleşik Devletleri’nin kuzey kesimlerinde yaşayanlar için piyasaya sürüleceğini açıkladı. Plan, 2021’de dünyanın diğer bölgelerine yayılmak. Elon Musk, yasadışı ormansızlaşmanın izlenmesine yardımcı olmak için Starlink’i Amazon yağmur ormanlarına getirme planlarını da duyurdu. Tesla şu anda Starlink’i Çin’e herhangi bir kapasitede getirmeyi planlamıyor.

Daha fazla benzer yazı için tıklayınız

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Google Haberlerde Bizi Takip Edin !

Hemen ücretsiz takip edin ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Google Haberler : https://news.google.com/publications/CAAqBwgKMPznsQswiYPJAw?ceid=TR:tr&oc=3

Yazar Hakkında

Konu Hakkında Ne Düşünüyorsunuz ?