Elon Musk Twitter’dan Ne Kadar Para Kazanacak ?
 1. Ana Sayfa
 2. Haberler

Elon Musk Twitter’dan Ne Kadar Para Kazanacak ?

0

Elon Musk Twitter

25 Nisan 2022 tarihinde Elon Musk, Twitter’ın tüm hisselerini satın alarak resmi bir şekilde şirketin sahibi olmuştur. Peki Elon Musk 44 milyar dolara satın almış olduğu bu sosyal medya platformunun parasını ne zaman çıkartabilir ? Gelin detaylara birlikte bakalım.

SpaceX ve Tesla şirketlerinin CEO’su olan ve sosyal medya platformlarının gündemlerinden düşmeyen Elon Musk, 25 Nisan tarihinde beklenilen adımı nihayet attı. Nisan ayının başından bu yana Twitter’ın tüm hisselerini almaya çalışan dünyanın en zengin insanı Elon Musk, hedeflediği platformu nihayet satın aldı. Elon Musk’a bu hedef 44 milyar dolara patladı.

Elon Musk’ın dünyanın en çok kullanılan sosyal medya platformlarından birini alması, dünyada büyük yankı uyandırdı. Twitter’ın uluslararası alandaki rolü, Elon Musk’ın karakteri ve Twitter’a yansıması, Twitter’ın nasıl bir değişim yaşayacağı tarzı konular tartışılmaktadır.

Twitter, Son Yıllarda Ne Kadar Kazandı ?

Twitter, Google ve Facebook platfomları ile aynı iş iş modelini benimsemektedir. Bu iş modeli sayesine tüm kullanıcılar sosyal medya platformunu ücretsiz kullanırken, platformun gelir kaynağı ise reklamlar olmaktadır. Twitter platformunun reklam gelirle ise Google ve Facebook şirketlerinin yanlarından bile geçmemektedir.

Twitter tarafından açıklanan verilere göre şirket her geçen yıl gelirini büyük ölçüde arttırmayı başarmıştır. Gelin birlikte Twitter’ın son 10 yıldaki gelir artışına bakalım…

 • 2012 – 300 milyon dolar
 • 2013 – 600 milyon dolar
 • 2014 – 1.4 milyar dolar
 • 2015 – 2.2 milyar dolar
 • 2016 – 2.6 milyar dolar
 • 2017 – 2.4 milyar dolar
 • 2018 – 3 milyar dolar
 • 2019 – 3.4 milyar dolar
 • 2020 – 3.7 milyar dolar
 • 2021 – 5.97 milyar dolar

Peki Elon Musk Twitter’dan Ne Kadar Kazanacak ?

elon-musk-twitterdan-ne-kadar-kazancak

Twitter şirketinin önümüzdeki yıl ne kadar kazanç sağlayacağını tahmin etmek özellikle Elon Musk’ın başına geçmesinden sonra oldukça zordur. Şimdi yapacağımız olası kazançlar ise Twitter şirketinin önceki yıllık artışlarına bakarak gerçekleştireceğiz.

Twitter’ın son 5 yıl gelirlerindeki artış oranı yaklaşık olarak yüzde 20 civarındadır. Elon Musk’ın Twitter’dan elde edeceği parayı hesaplarken de açıklanan 2021 yılının verilerini göz önünde bulunduracağız. Bu raporlardan yola çıkarsak ;

Twitter her yıl karını yüzde 20 oranında arttırmayı başarırsa 14 yılda elde edeceği toplam kar; 50.5 milyar ABD doları olacaktır. Bu veriden yola çıkarsak Elon Musk şirketin gelirlerinin mevcut bir seviyede devam etmesi halinde Twitter’dan ancak 15 yıl boyunca düzenli olarak artırmaya devam etmesiyle sağlanabilir.

Peki sizin bu konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir ? Aşağıda bulunan yorumlar kısmından bizlere görüşünüzü aktarabilirsiniz.

Son yazımızı okudunuz mu ?

PlayStation Plus Nedir ? Tüm Merak Edilenler !

Elon Musk Twitter 

 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Google Haberlerde Bizi Takip Edin !

Hemen ücretsiz takip edin ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Google Haberler : https://news.google.com/publications/CAAqBwgKMPznsQswiYPJAw?ceid=TR:tr&oc=3

Yazar Hakkında

Konu Hakkında Ne Düşünüyorsunuz ?