Elektrik Faturaları Ne Kadar Düşecek ?
  1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Elektrik Faturaları Ne Kadar Düşecek ?

0

Elektrik Faturası 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yapmış olduğu açıklamalar ile elektrik faturalarının indirimleri de belli oldu. Yeni düzenlemelere göre hem birim fiyat hem de KDV indirimi masada. Yapılan bu düzenlemeler elektrik faturalarına nasıl yansıyacak onu ele alalım.

28 Şubat tarihinde yapılan kabine toplantısının ardından açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, elektrik tarifelerine ilişkin açıklamalarda bulunmuştur. Açıklamalarda elektrik kullanımında KDV %18 den %8 e düşürülmüştür. Günlük elektrik kullanım tarifesi 7kW’dan 8 kW’a yükseltilmiştir. Bu açıklamaların üstüne bir açıklamada Enerji Piyasa Düzenleme Kurulu’ndan (EPDK) geldi. EPDK düşük tarife kullanımını 1.37 TL’den 1.26 TL’ye çektiklerini açıkladı. Bu değişikliklerin faturaya nasıl yansıyacağı hala merak konusu. Bloomberght yapılan düzenlemelerin hesaplamalarını yaptı. İşte o hesaplar;

Yapılan Değişiklikler Faturaları Nasıl Etkileyecek

Yapılan incelemelere göre aylık elektrik kullanımı 230 kW ve fiyatı 1.26 TL olduğunda, kullanılan elektrik ödemesi 295 TL olması düşünülüyor. KDV indiriminin 1.124 TL’lik fatura üzerinden hesaplanacağını söyleyen Bloomberght, 230 kW‘lık elektrik tüketiminde 25 TL civarında KDV indiriminin yansıyacağını düşünmektedir. Tüm bu hesaplamalara göre ayda; 230 kW harcayan bir kullanıcı ay sonunda 270 civarında bir fatura ödemesi ile karşı karşıya kalabilir.

Elektrik Faturası Düzenlemesi Yapılan bu düzenlemelerden sonra 270 TL’lik elektrik faturasının günümüz şartları ile hala fazla olduğunu söylesek haksız sayılmayız. Ancak bu düzenlemelerde dikkat edilmesi gereken şey Ocak 2022 tarifesiyle karşılaştırmak. Karşılaştırma yapılmasının sebebi ise geçtiğimiz 2 ayda; ortalama bir eve gelen aylık elektrik faturası 300-350 TL civarında gelmesiydi. Ocak ayında 370 TL elektrik faturası gelen bir kullanıcıya Şubat ayında yapılan değişiklikler ile 328 TL gelmiştir. Yapılan son düzenlemeye baktığımızda bu oran 270 TL civarına düşmüştür. 2021 yılı Aralık ayında ortalama bir hanenin elektrik faturası 220 TL civarındaydı. Yapılan bu son düzenlemelerde fiyat düşmüş gibi görünse de; geçtiğimiz yıl sonuna göre hala oldukça yüksek seyretmektedir.

Elektrik Faturası İndirimi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın AB Üyeliği Açıklamaları

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan; AB üyesi ülkelere diyorum ki, şuanda Ukrayna ile ilgili gösterdiğiniz hassasiyeti lütfen Türkiye içinde gösterin. Yoksa Türkiye’ye de birileri savaş açıp saydırdığı zaman mı Türkiye’yi gündeme alacaksınız.

Çağrımız hem Rusya’ya hem de Ukrayna’ya, Bir an önce ateşkes ilan edilsin.

Bu konu hakkındaki görüşlerinizi yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Son yazımızı okudunuz mu ?

Meta’dan flaş Rusya kararı ! 

 

 

 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Google Haberlerde Bizi Takip Edin !

Hemen ücretsiz takip edin ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Google Haberler : https://news.google.com/publications/CAAqBwgKMPznsQswiYPJAw?ceid=TR:tr&oc=3

Yazar Hakkında

Konu Hakkında Ne Düşünüyorsunuz ?