E-Devlet Hacklendi Mi ? Resmi Açıklama Geldi !
  1. Ana Sayfa
  2. Haberler

E-Devlet Hacklendi Mi ? Resmi Açıklama Geldi !

0

E-Devlet Hack

İçişleri Bakanlığı’ndan E-Devlet verilerinin sızdırıldığı iddiaları hakkında resmi açıklama geldi. İçişleri Bakanlığı’na bağlı olan E-Devlet kapısı konuyla ilgi bir yazı paylaştı. Gelin detaylara birlikte bakalım..

Geçtiğimiz saatlerde yapılan paylaşımlarda E-Devlet kapısının hacklendiği iddiası yayılmıştır. Bu konuyla alakalı paylaşımlar sosyal medyada yayıldıktan sonra yetkili kurumlar devreye girdi. Direkt E-Devlet konuyla ilgili açıklamalarda bulunmuştur.

E-Devletten Resmi Açıklama Geldi ? Hacklendi Mi ?

e-devlet-hacklendi-miYaklaşık olarak 2 saat önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve diğer bazı ünlü ve siyaset insanlarının kimlik kartı olduğu iddia edilen görseller başta Twitter olmak üzere diğer sosyal medya platformlarından da hızlıca yayıldı. Yaşanılan bu konuyla ilgili açıklama yapan Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü açıklamalar yaparak; söz konusu olan bu iddiaların asılsız olduğunu duyurdu.

T.C kimlik bilgilerinin dışında Türkiye’nin en çok kullanıcıya ev sahipliği yapan devletin; dijital hali e-Devlet’in hacklendiği duyurulmuştur. Bugün E-Devlet içerisinde yaklaşık olarak 59 Milyon 44 bin Türkiye vatandaşının T.C kimlik; bilgileri ve üyelik kaydı bulunmaktadır.

E-Devlet Kapısı Açıklama Yaptı !

Bugün yaşanılan bu durumdan dolayı devreye giren e-Devlet kapısı söz konusu iddialar hakkında resmi açıklama yaptı.

12.04.2022 tarihinde ortaya atılan e-Devlet Kapısı veri sızıntısı iddiaları gerçeği yansıtmamaktadır. Yapılan detaylı kontrollerde e-Devlet Kapısı altyapısında herhangi bir veri sızıntısına rastlanmamıştır.

e-Devlet Kapısı vatandaşlarımıza yönelik nüfus, Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı görseli, biyometri, aile, eğitim, çalışma veya sağlık verisi gibi verileri tutmamaktadır; bu verileri tutan sistemlere erişim sağlayan bir kapı niteliğindedir.

Servis edilen sahte Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı görsellerinin, kamuoyunca bilinen bilgiler kullanılarak sahte kimlik kartı oluşturma uygulamaları vasıtasıyla üretildiği anlaşılmaktadır. Siber güvenliğin ana öznesi bireye yönelik alınabilecek tedbirler, ulusal siber güvenliğimizin temelini oluşturmaktadır.

Dijital mecraları kullanırken veri mahremiyeti ile parola ve cihaz güvenliği konularında bireyler tarafından alınacak önlemler en etkin koruma yöntemidir. Dijital altyapılarımızın güvenliği ve bireylere yönelik siber güvenlik farkındalığı çalışmalarında tüm kurumlarımız iş birliği içinde faaliyet yürütmektedir. Kamuoyuna saygıyla arz olunur.

 

Peki sizin bu konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir ? Aşağıda bulunan yorumlar kısmından bizlere görüşünüzü aktarabilirsiniz.

Son yazımızı okudunuz mu ?

Maçları Ücretsiz İzleyebileceğiniz FIFA Plus Nedir ?

Yeni açılan forum sitemizi ziyaret ettiniz mi ? buraya tıklayarak forumumuza gidebilir ve aklınızdaki soruları burdan bize sorabilirsiniz..

e-devlet Hack lendi Mi ? 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Google Haberlerde Bizi Takip Edin !

Hemen ücretsiz takip edin ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Google Haberler : https://news.google.com/publications/CAAqBwgKMPznsQswiYPJAw?ceid=TR:tr&oc=3

Yazar Hakkında

Konu Hakkında Ne Düşünüyorsunuz ?