Dünyanın En Pahalı Uçağı: Spirit
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji

Dünyanın En Pahalı Uçağı: Spirit

0

Dünyanın en pahalı uçağı SPİRİT, gelişmiş ve yoğun hava savunma kalkanlarını denilebilen, düşük gözlemlenebilir, stratejik, uzun menzilli, ağır bir bombardıman uçaklarıdır.

Spirit Uçağının Maliyeti

Spirit bombardıman uçağı günümüzdeki birim maliyeti 2.2 milyar Amerikan dolarıdır. Günümüzde çok konuşulan uçaklardan birisi olan F35-A savaş uçağının birim maliyeti yaklaşık 77.9 Milyon dolarıdır. Bu örnekten de anlaşıldığı üzere Spirit diğer savaş uçaklarına göre çok pahalıdır.

Spirit Bombardıman Uçağının Özellikleri

Spirit; yoğun hava savunma kalkanlarını delebilen, düşük gözlemlenebilir, stratejik, uzun menzilli, ağır bir bombardıman uçağıdır. Yakıt ikmali yapılmadan 6.000 nm’den fazla ve bir yakıt ikmali ile 50.000 fit’e kadar irtifa saldırı görevlerini gerçekleştirebilmektedir. Ona saatler içinde dünyanın herhangi bir noktasına uçma olanağı sağlamaktadır.

Ayırt edici profili, benzersiz ‘uçan kanat’ yapısından gelir. Kanatların ön kenarları 33° açılıdır ve arka kenar çift W şeklindedir. Pico Rivera’daki Northrop Grumman tesislerinde ve ABD, California’daki Palmdale’de üretilmektedir.

On yıllık hizmetten sonra, B-2 Spirit nihayet Aralık 2003’te tam operasyonel kapasiteye ulaştı. Hizmetin ilk üç yılında, operasyonel B-2’ler %90’lık bir sorti güvenilirlik oranına ulaştı. USAF tarafından yayınlanan bir değerlendirme; hassas silahlarla donanmış iki B-2’nin 75 konvansiyonel uçağın rolünü oynayabileceğini göstermiştir.

Temmuz 2019’da B-2, ilk uçuşundan bu yana 30 yıl geçti. Uçak, gelişmiş aviyonik teknolojisi, gizliliği ve silahları ile son derece gelişmiş bir bombardıman uçağına dönüştü.

Spirit Özel Kaplama

Northrop Grumman, bakım süresini önemli ölçüde azaltırken B-2’nin görünmezlik özelliklerini korumak için radar emici bir kaplama geliştirdi. Alternatif yüksek frekanslı malzeme (AHFM) olarak bilinen yeni malzeme, bağımsız olarak kontrol edilen dört robot tarafından yapılmaktadır.

Kasım 2011’de USAF, Spirit uçağı için yeniden tasarlamış bir kıç güvertesi üretmesi için, Northrop Grumman’a 109 milyon dolarlık bir sözleşmede önermişlerdir.

Kaç Adet Üretilmiştir ?

ABD, 1980’lerde 132 adet Spirit siparişi aldı. Ancak, sipariş 75 uçağa indirilmiştir. Sovyetler Birliği 1990’ların başında dağıldığında, B-2’lerin inşa edildiği ana görev artık faaliyette olmadığı için artık ihtiyaç yoktu.

O dönemde ABD başkanı George W. Bush, uçağın üretimini gözden geçirmesi için yoğun bir baskı altına girdi. 1992’de başkan, sadece 20 B-2’nin inşa edileceğini açıkladı. Ancak daha sonraki yönetim 21.uçak için onay vermiştir.

Diğer Yazılarımıza da göz atmak ister misiniz ?

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Google Haberlerde Bizi Takip Edin !

Hemen ücretsiz takip edin ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Google Haberler : https://news.google.com/publications/CAAqBwgKMPznsQswiYPJAw?ceid=TR:tr&oc=3

Yazar Hakkında

Konu Hakkında Ne Düşünüyorsunuz ?