‘Dominance’ Bitcoin Piyasa Hakimiyeti Nedir ?
  1. Ana Sayfa
  2. Kripto Para

‘Dominance’ Bitcoin Piyasa Hakimiyeti Nedir ?

0

Piyasanın hakimi anlamına gelen Dominance nedir ? gelin birlikte inceleyelim..

Dominance’nin kelime anlamı hakimiyet ve üstünlük diyebiliriz. Kripto para borsası için piyasa hakimiyeti anlamına gelmektedir. Piyasaya hükmeden ve en çok tercih edilen Bitcoin ise bu ifadenin kullanıldığı kripto para birimidir. Peki sık sık duyduğumuz Bitcoin Dominance nedir ?

Bitcoin Kripto Para Hakimiyeti Dominance Nedir ?

Kripto para piyasasının en popüler tokeni sayılan Bitcoin, piyasada çıkan ilk kripto para olma özelliğinin verdiği avantajla da piyasaya hükmediyordur. Bitcoin Dominance, Bitcoin tokeninin sahip olduğu piyasa değerinin kripto para borsasının genel değerine oranıdır.

Eğer Bitcoin tokeninin piyasa hakimiyeti düşüyorsa, Bitcoin değer kaybederken diğer tokenlerin değer kazandığı anlamına geliyor. Tam aksi durumda da diğer kripto para birimleri değer kaybederken Bitcoin değer kazanıyor. Yani bu durumda da anladığımız gibi Bitcoin piyasa hakimiyeti, Bitcoin’in kripto para borsasındaki hakimiyetini ifade eder.

Başka Piyasa Hakimiyeti Kuran Var Mı ?

bitcoin-dominance-nedirDominance terimi kripto para piyasasında genellikle Bitcoin ile duyulsa da tek piyasa hakimiyeti kuran Bitcoin değildir. Kripto para piyasasında bir diğer sözü geçen token ise Ethereum’dur. En popüler ikinci kripto para birimi olan Ethereum bu adla anılan ikinci token olma özelliğini taşıyor.

Ethereum Dominance aynı Bitcoin Dominance de olduğu gibi piyasa hakimiyetini gösteriyor. Yine aynı şekilde ETH piyasa hakimiyeti BTC piyasa hakimiyeti gibi ilerlemektedir. Bu durumda yine aynı şekilde Ethereum para birimi arttıkça piyasadaki diğer kripto paraların değeri düşüyor. Ethereum para biriminin hakimiyeti düştükçe de diğer kripto para birimlerinin değeri artış kazanmaktadır. Bitcoin ile Ethereum arasındaki oran ise genellikle zıt bir orandır. Birisi yükseldiği zaman diğer düşüş göstermektedir.

Dominance Neden Artış ve Azalış Gösterir ?

Bitcoin dominance yükseldiği ve azaldığı zaman sistemin nasıl işleyeceği hakkında bilgiler edindik. Ancak tüm bu bilgiler elimizde olsa da am olarak nasıl yükselip düştüğünü bilmiyoruz. Bu artış ve düşüşü hesaplamak için çok basit bir denklem kullanılmaktadır. Bitcoinin yüzdelik piyasa değeri oranı ÷ toplam kripto para piyasası oranı = Bitcoin Dominance olarak açıklayabilmekteyiz.

Peki sizlerin bu konu hakkındaki görüşleri nelerdir ? Görüşlerinizi aşağıda bulunan yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Son yazımızı okudunuz mu ?

Togg Fabrikasından Yeni Görüntüler ! Nasıl Üretilecek ?

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Google Haberlerde Bizi Takip Edin !

Hemen ücretsiz takip edin ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Google Haberler : https://news.google.com/publications/CAAqBwgKMPznsQswiYPJAw?ceid=TR:tr&oc=3

Yazar Hakkında

Konu Hakkında Ne Düşünüyorsunuz ?