Dijital Türk Lirası Testlerine Başlanıyor ! Tarih Açıklandı
  1. Ana Sayfa
  2. Kripto Para

Dijital Türk Lirası Testlerine Başlanıyor ! Tarih Açıklandı

0

Dijital Türk Lirası Testi 2023’de Olacak

Türkiye’nin uzun bir zamandır üzerinde çalıştığı Dijital Türk Lirası projesinden önemli bir haber geldi. Dijital Türk Lirası’nın testlerine 2023’de başlanacağı açıklandı. Gelin detayları birlikte inceleyelim.

Blokzincir dünyası her geçen gün hayatımıza dahil olmaya devam ederken, ülkelerde bu alandaki yatırım faaliyetlerini hızlı bir şekilde arttırdı.  Türkiye ise bu alanda zirvede yer almak için çalışmalarına çok önceden başlamıştı. Bugün ise bu projeden heyecanlandıran yeni bir haber geldi.

Dijital Türk Lirası’nın Testleri 2023’de Başlayacak

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı, 2023 yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı‘nı açıkladı. Açıklanan plana baktığımızda ise 2023 takvim yılı içerisinde Dijital Türk Lirası’na dair bazı bilgiler de yer aldı. Plana göre yeni Dijital paranın testleri 2023’de başlayacak.

Paylaşılan plan açıklaması ;

“Tedbir 249.5: Blokzincir tabanlı dijital merkez bankası parası uygulamaya konulacaktır. 

  1. Merkez Bankası Dijital Türk Lirası Araştırma Geliştirme Projesi ikinci faz pilot bulguları doğrultusunda, Dijital Türk Lirasının ödemeler için kullanımı testlerine başlanacaktır. 
  2. Dijital Türk Lirası sistemlerinin dijital kimlik ve FAST sistemleri ile araştırma geliştirme kapsamında entegrasyon çalışmaları tamamlanacaktır. 
  3. Toptan dijital para çalışmaları kapsamında bankalar ile araştırma, geliştirme ve test çalışmaları yapılacaktır. “

Peki Dijital Türk Lirası Nedir ?

dijital-türk-lirası-testleri-2023-de-başlayacak

Dijital Türk Lirası, Türkiye’nin blokzincir ortamdaki resmi Türk Lirası projesidir. Bu para birimi her dijital para birimi gibi diğer para birimlerine kolay bir şekilde dönüşümü sağlanacak.  Çok az maliyet ile üretilip dağıtımı gerçekleşebilecek. Yeni dijital para bankalar arasında da işletilebilecek.

Dijital Para Birimlerinin Kripto Para Birimlerinden Farkı Nedir ?

Dijital paralar, Kripto paralara göre bir otorite tarafından üretilip kontrollü bir şekilde dağıtımı gerçekleşir. Yani bu varlıklar tamamıyla bir merkeze bağlıdır. Diğer yandan ise Kripto paralar bir merkeze bağlı değillerdir ve arkalarında bir otorite yoktur.

Peki sizin bu konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir ? Aşağıda bulunan yorumlar kısmından görüşlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

Son yazımızı okudunuz mu ?

Mobil Yatırım Uygulaması Piapiri Nedir, Nasıl Kullanılır ?

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Google Haberlerde Bizi Takip Edin !

Hemen ücretsiz takip edin ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Google Haberler : https://news.google.com/publications/CAAqBwgKMPznsQswiYPJAw?ceid=TR:tr&oc=3

Yazar Hakkında

Konu Hakkında Ne Düşünüyorsunuz ?